Bikerka Huříková po těžkém pádu závod nedokončila, Kulhavý skončil osmnáctý

Bikerka Tereza Huříková na trati olympijského závodu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pád už v prvním okruhu vyřadil Terezu Huříkovou z olympijského závodu horských kol. České bikerce v náročném sjezdu vkročila do cesty soupeřka, která vedla kolo. Huříková si při pádu vyrazila dech a narazila žebra. Technicky velmi náročný závod vyhrála Němka Spitzová. Zlato ze závodu mužů obhájil Francouz Absalon, Jaroslav Kulhavý dokončil na osmnáctém místě.

"Najela jsem na ostrý kámen, šla jsem přes řidítka a vyrazila jsem si dech," popisovala nehodu nešťastná Huříková.

Závod ještě probíhal a ona už byla vysprchovaná, ošetřená a převlečená. "Mám naražená žebra a bok, dokud mě doktor nenarovnal, tak jsem se nemohla pořádně nadechnout," řekla na vysvětlenou, proč se nedalo pokračovat v závodě.

Olympijský souboj bikerek se odehrával na 4,4 km dlouhém technicky velmi náročném okruhu, který měly závodnice absolvovat celkem šestkrát.

Huříková se dostala jen do poloviny prvního kola.

"Nepodařilo se jí dobře odstartovat, jela kolem 22. místa a před ní byly slabší závodnice, které se na těžké sjezdy neodvážily," upozornil na prvotní příčinu pádu Huříkové kouč Jiří Lutovský.

Jednadvacetiletá bikerka uznala, že byla před startem hodně nervózní. "Neustála jsem tu atmosféru, neustála jsem celý závod s tím," omlouvala se.

V závodě nakonec vydržela jen deset minut. "Na úzké trati byla velká tlačenice v technických pasážích, několikrát jsem musela běžet. Číňanka spadla hned na startu, tak tak jsem ji objela, a pak mě ještě na trati nabrala na řidítka," popisovala  těžký začátek závodu Huříková.

Suverénní jízdou zvítězila Sabina Spitzová z Německa. Bronzová medailistka z Atén ujela všem soupeřkám už v prvním okruhu a sólovou jízdu dotáhla až do cíle.

Druhým místem překvapila polská závodnice Maja Wloszczowská, bronz vybojovala Irina Kalenťjevová z Ruska.

Mužům vládl Absalon

Závod mužů opanoval největší favorit Julien Absalon, který obhájil zlato z Atén. Francouzský triumf dokonal druhým místem  Jean-Christophe Peraud a bronz díky skvělému finiši získal Švýcar Nino Schürter, jenž předjel mistra světa Sausera.

Jaroslav Kulhavý dojel na osmnácté pozici a dosáhl nejlepšího výsledku českcýh bikerů v olympijských soutěžích. Vylepšil 22. místo Radima Kořínka z Atén. Sám tehdy olympijský závod nedokončil

Absalon se od zbytku startovního pole utrhnul už ve druhém kole a vynahradil si letošní mistrovství světa, které nedokončil.  "Vyhrát na olympiádě není nikdy snadné, ale asi jsem to zvládl dobře," komentoval svou suverénní jízdu. "Ale v našem sportu se může stát cokoliv. Můžete mít infarkt nebo technickou závadu. Vítězstvím jsem si byl jistý až při sjezdu na stadion, protože závěrečná část posledního okruhu byla hodně těžká. Pak už bych to došel, kdyby bylo potřeba," uvedl vítěz.

Kulhavý byl sice v cíli prvního z osmi kol třináctý, pak ale začal ztrácet a na chvíli vypadl z elitní dvacítky. Nakonec ale ještě zrychlil

"Bylo to hodně těžké. Kopce se ze začátku nezdály, ale pak to bylo hodně náročné. Bylo těžké na ně jen vyjet. Navíc nebyla místa k odpočinku," řekl Kulhavý.

"Po prvním kole to vypadalo dobře, přijel jsem s první skupinkou a nebyl ani moc unavený. Čekal jsem, že to bude dobré, ale to se nestalo. Jelo se mi čím dál hůře. Jen v posledním kole se to zlepšilo. Celkově nejsem spokojený," uvedl Kulhavý.

. cross country

Ženy 26,7 km: 1. Spitzová (Něm.) 1:45:11, 2. Wloszczowská (Pol.) -41, 3. Kalenťjevová (Rus.) -1:17, 4. Pendrelová (Kan.) -1:26, 5. Žen Čcheng-jüan (Čína) -2:29, 6. Henziová (Švýc.) -3:30, 7. McConnellougová -5:23, 8. Goldová (obě USA) -5:40, ...Huříková (ČR) nedokončila

Muži 35,6 km:
1. Absalon 1:55:59, 2. Perraud (oba Fr.) -1:07, 3. Schürter -1:53, 4. Sauser (oba Švýc.) -1:55, 5. Fontana (It.)-4:00, 6. Soukup (Rak.) -4:12, 7. Killen (Brit.) -4:15, 8. Lejarreta (Šp.) -4:22, ...18. Kulhavý (ČR) -7:21

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz