Basketbalistky dorazily do překvapivě sluncem zalitého Pekingu

České basketbalistky před odletem do Pekingu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

5 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ani stopa po obávaném smogu. České basketbalistky přivítal po předchozích nepříznivých zprávách olympijský Peking pěkným slunečným počasím a modrou oblohou.

Vyslankyně jediného kolektivního sportu na olympiádě se sešly v pondělí v poledne na pražském letišti. Jako první dorazila brněnská ekipa, která ještě před odletem absolvovala tiskovou konferenci.

Cíl týmu jednoznačně formuloval trenér Jan Bobrovský. "Postup do čtvrtfinále je v našich silách. Domnívám se, že družstvo má slušnou formu. Ale zároveň si musíme uvědomit, že turnaj bude ohromně vyrovnaný."

"Na druhé místo bychom klidně mít mohly, záležet bude hodně na zápasech se Španělskem a Čínou," přemýšlela kapitánka Hana Machová. "Ale my jsme na tom dobře. V přípravě jsme se rozjížděly pomaleji, ale forma vylezla nahoru."

Možná i proto hráčky působily na letišti velmi uvolněně a sebevědomě. Dobrou náladu přiživoval i usměvavý kouč Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza. Ten "obdaroval" hráčky akreditačními kartami a také obálkou s kapesným. Přihlížejícím fanouškům i novinářům přitom představil borkyně i přezdívkami. "Prcku, kde jsi," hledal s akreditací nejmenší hráčku kádru Michaelu Uhrovou.

První část cesty na asijský kontinent skončila v Istanbulu. Šestihodinovou přestávku na letišti vyplnily hráčky všelijak. Bobrovský s Hamzou však vyzvali spolucestujícího stolního tenistu Petra Korbela na trojkový mariáš. Hrát vydrželi po celý pobyt ve VIP salonku.

S více jak hodinovým zpožděním poté všichni vyrazili na druhou část cesty do Pekingu. Klidný let a hladké přistání jen podpořily dobrou náladu basketbalistek. Tváře se jim rozjasnily i při pohledu na oblohu, kde převládala modrá barva a sluníčko pálilo o sto šest.

Při debatách o jejich mimobasketbalových plánech svorně vyjadřovaly přání: "Chtěly bychom se zúčastnit slavnostního zahájení, ale dosud nevíme, zda nás vedení pustí," řekla za všechny Markéta Mokrošová.

Den po ceremoniálu už totiž basketbalistky vstoupí do turnaje soubojem s Američankami a trenér teprve rozhodne, zda by hráčkám dlouhé stání na ploše během tří a půl hodinové slavnosti spíše neuškodilo.

Že zahajují skupinu utkáním proti favoritovi, českým reprezentantkám nevadí. "Mně to naopak vyhovuje," tvrdí Mokrošová. "Lepší hrát s nimi na začátku než pak třeba na konec v klíčovém duelu o všechno."

"Není špatné, že začínáme zrovna s Američankami, můžeme se rozehrát, osahat si prostředí v hale. Nebudeme pod takovým tlakem, jako kdybychom hrály třeba se Španělskem nebo Čínou. Navíc z Američanek už nejde takový strach jako před lety, když jsme si říkaly, že je snad ani nemůžeme porazit," přidala se Machová.

První utkání s USA mají basketbalistky na programu v sobotu 9. srpna od čtrnácti hodin SEČ.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz