Baďurová se chystá skákat, Janků tloustne

Kateřina Baďurová - Tyčkařka Kateřina Baďurová a výškař Tomáš Janků před odletem do Pekingu. | foto: Ivana Roháčková

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Leží na manželské posteli ve svém apartmá v olympijské vesnici, závěsy zatažené, na posteli snídaně a také počítač, na kterém sledují film. Kateřina Baďurová a Tomáš Janků aneb obrázek takřka rodinné pohody.

Zatím olympiádu ochutnávali jen zvenčí. "Když Bush na basketu vstal, tak s ním vstala i půlka haly, tak velkou měl ochranku v civilu," vypráví Janků.

O víkendu se atletický pár zařadí i mezi aktivní účastníky soutěží.

Nejprve Baďurová. V sobotní kvalifikaci tyčkařek zaútočí na limit 460 centimetrů, tak vysoko ještě po operaci kolene neskočila. "Ale koleno už ohnu víc, zlepšuje se. Trénovala jsem, teď už jen odpočívám – a pak se děj vůle boží," říká.

Dopolední čas kvalifikace ji nenadchl ani nezaskočil. Denní režim si upravila podle něj: "V sedm vstávám, abych se dvě a půl hodiny před závodem stihla nasnídat." Pravda, plavec Phelps vstává před dopoledními starty dokonce o půl páté.

"Jenže to je Phelps, to je někdo," vtipkuje Janků. Jeho naopak čeká kvalifikace až v neděli večer, s přítelkyní by klidně měnil. "Skouknu film, zajdu na oběd, ale radši bych už ten závod měl za sebou."

Boleslav Patera, kouč Baďurové, se mezitím prohání po olympijské vesnici na in-line bruslích. "Je tu ve svém živlu, ve vesnici má bazén a krásné silnice na bruslení," říká atletka. Kdo ví, možná by měl Patera přibrat na projížďku i jejího přítele.

. Atletika tyč žen


kvalifikace sobota 4:10

"Jak jsem nasákl tou zdejší vlhkostí, jsem strašně těžkej. Přibral jsem z 87 na 91, i když skoro nejím," líčí Janků, nicméně bruslení s Paterou odmítá. "To bych měl pak sto kilo, jak by mi natekly stehna."

V Ptačím hnízdě zatím trénovat nesměli, jen kolem projížděli. Janků nadšeně vypráví: "Viděl jsem tam čtyři nová hasičská auta: mercedes, mann a další z Ameriky," všiml si coby dobrovolný hasič. "A zabezpečení na plotech kolem sportovišť, to je masakr. Všude jsou infrazávory a ještě to dublujou kamerovým systémem."

Ale zpátky k atletice. "Třeba bude v kvalifikaci na postup stačit jen 450," dumá Baďurová. "Tady v těch  podmínkách se může stát cokoliv. Třeba holkám, které si na rozdíl ode mě mažou na tyče to černé lepidlo, v té vlhkosti prokluzuje."

Až bude po závodě, odmění se výletem na Velkou čínskou zeď, ať to dopadne jakkoliv. Už prostá účast v Pekingu je totiž pro ni velkým vítězstvím. "Ten nejdůležitější, nominační závod jsem letos zvládla. Cokoliv navíc by bylo hezkou nadstavbou."

Janků tak skromný není. Pro maximalistu nad laťkou platí jediná meta. Postup do finále a boj o medaile.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz