Američtí čtvrtkaři přišli po osmi letech o olympijské zlato ze štafety v Sydney

Americká čtvrtkařská štafeta ze Sydney 2000: (zleva) A. Harrison, Pettigrew, C. Harrison a Michael Johnson - Takto se před osmi lety radovali Alvin Harrison, Antonio Pettigrew, Calvin Harrison a Michael Johnson ze zlatých medailí ze čtvrtkařské štafety. | foto: Reuters

2 2008
Po osmi letech přišla americká štafeta na 4x400 metrů o zlato z olympijských her 2000 v Sydney. Stalo se tak na základě přiznání jednoho z jejích členů Antonia Pettigrewa k užívání dopingu. Podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výbore přišel Pettigrew navíc i o sedmé místo z finále individuální čtvrtky.

V jakékoli oficiální roli nesmí přijet na letošní hry do Číny.

O tom, zda se na první místo posune stříbrná štafeta Nigérie, zatím výkonný výbor MOV nejednal. Podle jeho mluvčí Giselle Daviesové čekají funkcionáři na výsledky vyšetřování rozsáhlého dopingového skandálu kolem laboratoře BALCO. "Je to přece jen širší kauza," doplnila Daviesová.

Zlatou sydneyskou čtveřici USA tvořili Alvin Harrison, Pettigrew, Calvin Harrison a Michael Johnson. V rozbězích startovali také Jerome Young a Angelo Taylor. "Dnešní rozhodnutí MOV plně podporujeme. Sportovci, kteří se rozhodnou podvádět, musejí počítat s krutými následky," uvedl mluvčí olympijského výboru USA Darryl Seibel.

Pettigrew, mistr světa z Tokia 1991, se v květnu před soudem přiznal k užívání nedovolených podpůrných prostředků mezi lety 1997 a 2003. Svou zlatou medaili ze Sydney sám krátce nato vrátil, k témuž kroku se poté dobrovolně rozhodl i světový rekordman Johnson. Tomu tak zbyly čtyři zlaté olympijské medaile.

Dopingové škraloupy mají vedle Pettigrewa také obě dvojčata Harrisonova i Young, jenž dokonce dostal doživotní trest za dva pozitivní nálezy. Šéf amerického atletického svazu Doug Logan proto chce, aby byl z historických tabulek štafety na 4x400 metrů vymazán světový rekord, který Američané zaběhli v roce 1998. Pod výkon 2:54,20 se tehdy podepsali Young, Pettigrew, Tyree Washington a Johnson.

O své medaile ze Sydney, tři zlaté a dvě bronzové, po přiznání k dopingu přišla také americká sprinterka a dálkařka Marion Jonesová. Také v tomto případě MOV s přerozdělením medailí čeká, neboť druhá ve finále stovky skončila Řekyně Ekaterini Thanuová, která si po aténské olympiádě rovněž odpykala trest za porušení dopingových pravidel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Najdete na iDNES.cz