Američtí čtvrtkaři přišli po osmi letech o olympijské zlato ze štafety v Sydney

Americká čtvrtkařská štafeta ze Sydney 2000: (zleva) A. Harrison, Pettigrew, C. Harrison a Michael Johnson - Takto se před osmi lety radovali Alvin Harrison, Antonio Pettigrew, Calvin Harrison a Michael Johnson ze zlatých medailí ze čtvrtkařské štafety. | foto: Reuters

2 2008
Po osmi letech přišla americká štafeta na 4x400 metrů o zlato z olympijských her 2000 v Sydney. Stalo se tak na základě přiznání jednoho z jejích členů Antonia Pettigrewa k užívání dopingu. Podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výbore přišel Pettigrew navíc i o sedmé místo z finále individuální čtvrtky.

V jakékoli oficiální roli nesmí přijet na letošní hry do Číny.

O tom, zda se na první místo posune stříbrná štafeta Nigérie, zatím výkonný výbor MOV nejednal. Podle jeho mluvčí Giselle Daviesové čekají funkcionáři na výsledky vyšetřování rozsáhlého dopingového skandálu kolem laboratoře BALCO. "Je to přece jen širší kauza," doplnila Daviesová.

Zlatou sydneyskou čtveřici USA tvořili Alvin Harrison, Pettigrew, Calvin Harrison a Michael Johnson. V rozbězích startovali také Jerome Young a Angelo Taylor. "Dnešní rozhodnutí MOV plně podporujeme. Sportovci, kteří se rozhodnou podvádět, musejí počítat s krutými následky," uvedl mluvčí olympijského výboru USA Darryl Seibel.

Pettigrew, mistr světa z Tokia 1991, se v květnu před soudem přiznal k užívání nedovolených podpůrných prostředků mezi lety 1997 a 2003. Svou zlatou medaili ze Sydney sám krátce nato vrátil, k témuž kroku se poté dobrovolně rozhodl i světový rekordman Johnson. Tomu tak zbyly čtyři zlaté olympijské medaile.

Dopingové škraloupy mají vedle Pettigrewa také obě dvojčata Harrisonova i Young, jenž dokonce dostal doživotní trest za dva pozitivní nálezy. Šéf amerického atletického svazu Doug Logan proto chce, aby byl z historických tabulek štafety na 4x400 metrů vymazán světový rekord, který Američané zaběhli v roce 1998. Pod výkon 2:54,20 se tehdy podepsali Young, Pettigrew, Tyree Washington a Johnson.

O své medaile ze Sydney, tři zlaté a dvě bronzové, po přiznání k dopingu přišla také americká sprinterka a dálkařka Marion Jonesová. Také v tomto případě MOV s přerozdělením medailí čeká, neboť druhá ve finále stovky skončila Řekyně Ekaterini Thanuová, která si po aténské olympiádě rovněž odpykala trest za porušení dopingových pravidel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz