Americký plavec Phelps chce 8 zlatých. A 8 rekordů?

Michael Phelps - Americký plavec Michael Phelps se raduje z vítězství. | foto: Reuters

13 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nenapodobitelným, táhlým záběrem krájel vodu, stejně jako krájí historické tabulky. Tentokrát vyhrál Michael Phelps stylem start – cíl. Zostudil zbytek světa. A vlastní světový rekord na trati 200 metrů volný způsob zlepšil o 0,9 vteřiny, až na 1:42,96.

"Je složité říci, který závod je tady v Pekingu pro mě nejtěžší. Všechny jsou nejtěžší," prohlásil pak.

Tentokrát nekřičel radostí, jen těžce oddychoval, když dohmátl. Přesto by mohl jásat. Z mnoha důvodů. Jen pro pořádek. Phelpsův olympijský zápis v Pekingu teď zní: tři závody, tři světové rekordy.

V historických tabulkách se včera dotáhl na kvarteto gigantů: gymnastku Latyninovou, atlety Lewise a Nurmiho a plavce Spitze. Pouze oni získali za kariéru devět zlatých z olympiád. Teď i on. Zároveň 24. světovým rekordem překonal historickou bilanci Spitze. Ten měl na kontě "jen" 23 světových rekordů.

Ovšem Spitzův zápis, který svět vzrušuje nejvíc, je daleko. Sedm zlatých kovů z jediných her, famózní výkon z Mnichova 1972. "Ještě nejsem ani v půli cesty. To nejdůležitější přijde." Třeba dnes dopoledne pekingského času finále na 200 m motýlek i 4 x 200 m volný způsob.

. Co řekli o Phelpsovi

Natalie Coughlinová (USA)
Dvojnásobná olympijská vítězka: "Nejsme schopni pochopit, jak neuvěřitelný plavec Michael je. Pomalu se zdá samozřejmé, že když plave, padají rekordy."

Lászlo Cseh (Maď.)
Stříbrný na 400 m polohový závod: "Pokaždé, když máte pocit, že se k Michaelovi přiblížíte, zrychlí na úplně jinou úroveň."

Ryan Lochte (USA)
Bronzový na 400 m polohový závod: "Klobouk dolů. Ale nejsem šokovaný. Trénuju s ním. Vím, čeho je schopen."

Jana Pechanová
Česká olympionička: "Phelps těží z toho, že ostatní nemají tak silné vyvlnění v poslední padesátce. Lepší je i na startu a na obrátkách. Na vyplavání má 15 metrů a využívá to, zatímco soupeřům dochází dech."

Rostislav Vítek
Český dálkový plavec: "Phelps? To je plavec z jiného tisíciletí."

Mark Schubert
Šéftrenér USA: "Čtvrteční finále na 100 metrů motýlek, tam bude Michael nejvíc ohrožen. Ian Crocker ho vážně může porazit."

"Každé ráno tu vstávám o půl páté. Déle mi trvá, než se dostanu do závodní teploty," vysvětloval. "Kromě toho ještě jím hodně pizzy a těstovin, trochu karbohydrátů. A snažím se relaxovat, co to jde."

Pondělní štafeta, thriller se šťastným koncem, Phelpse údajně emocionálně vyčerpala. "Nebylo jednoduché na ni zapomenout a soustředit se na další starty."

Mnohem hůř na tom byla v hledišti jeho matka. "Sledovat tuhle štafetu... ach můj bože, ach můj bože... bylo vážně nervy drásající," svěřila se Deborah Phelpsová pro ABC News. "Srdce mi bušilo a měla jsem křeče v žaludku. Rozhodně to tady pro mě není dovolená."

Do Pekingu přiletěla i s Phelpsovou sestrou, která plakala dojetím, když jí po včerejším medailovém ceremoniálu dal květiny.

V USA způsobil "phelpsománii", jeho finále vidělo na NBC až 81 milionů diváků. Má velký podíl na tom, že stanice hrdě hlásí: Peking je nejsledovanější olympiádou všech dob.

Osm zlatých údajně není jeho hlavním cílem na hrách. "O tom skutečném vím jen já a můj kouč." Probleskují informace, že ti dva si usmysleli, nejen že vyhraje osm disciplín, ale v každé překoná světový rekord. "Je mnoho věcí, o které se lidé zatím pokoušeli marně. Chci změnit sport a vykonat v něm jako první cosi velikého," naznačil Phelps.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz