Americkou vlajku ponese uprchlík ze Súdánu

Generálka nástupu vlajkonošů při slavnostním zahájení OH v Pekingu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2008
Vlajkonošem americké výpravy při pátečním zahájení olympijských her nebude žádná z velkých hvězd, ale neznámý mílař Lopez Lomong. Třiadvacetiletý běžec nepřijel do Pekingu s medailovými ambicemi, má však za sebou dramatický životní příběh.

Rodák z afrického Súdánu uprchl jako šestiletý chlapec z občanskou válkou zmítané země a sám bez rodičů strávil deset let v uprchlickém táboře v Keni. S tisícovkami dětí s podobným osudem se  dostal do Spojených států, americké občanství získal teprve loni.

"Tohle je nejvíce vzrušující den mého života. Je to pro mě velká čest, že jsem byl vybrán," prohlásil Lomong v reakci na rozhodnutí kapitánů jednotlivých sportovních odvětví v americkém týmu. "Jsem tu jako vyslanec své země a udělám všechno pro to, abych ji co nejlépe reprezentoval. Je to další úžasný krok na mé cestě stát se Američanem," uvedl v prohlášení běžec, který si vybojoval účast v Pekingu třetím místem v běhu na 1 500 metrů v americké kvalifikaci. Jeho osobní rekord je 3:37,07 minuty a velkým úspěchem by pro něj byl postup do finále.

Nástup amerických olympioniků v čele se súdánským rodákem nejspíš značně rozladí představitele pořádající Číny, která sklízí kritiku za podporu režimu v této africké zemi.

Čína významně investuje do naftového průmyslu v Súdánu a do země rovněž dodává zbraně. V únoru 2003 vypukl v súdánské provincii Dárfúr konflikt mezi vládními vojáky a povstaleckými skupinami, který si podle OSN do letošního dubna vyžádal přes 300 000 obětí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz