Američanky: krutý český start basketbalistek

Česko - Argentina, kvalifikace o OH - Markéta Mokrošová (vpravo) fauluje Pavonovou z Argentiny | foto: Reuters

9 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Vychutnaly si velkolepý zahajovací ceremoniál a dnes jdou do boje. České basketbalistky se na začátku olympijského turnaje postaví ve 14.00 našeho času proti USA.

Na začátek nemohly dostat těžšího soupeře. "Ale aspoň na nás Američanky nevyjdou, až se bude bojovat o postup, kdy je třeba každé vítězství. Můžeme se rozehrát," říká křídlo Markéta Mokrošová.

. České basketbalistky v základní skupině B

Česko – USA (dnes 14.00)
Česko – Mali (pondělí 5.15)
Česko – Španělsko (středa 5.15)
Česko – N. Zéland (pátek 3.00)
Česko – Čína (neděle 14.00)

Tým USA, vítěz posledních tří olympiád, je pro český celek pořád soupeř k nepřekonání. I proto trenér hráčkám povolil, aby si zašly na slavnostní zahájení, i když postávání a průvod seberou hodně sil.

"Samozřejmě s nikým nechceme prohrát, ale když mám být realista, Američanky by musely hrát hodně špatně," míní trenér Jan Bobrovský.

I když jeho tým dokázal už soupeřky zaskočit. Třeba před dvěma lety na mistrovství světa donutily Češky velmoc k nejnižšímu počtu vstřelených bodů za 35 let. Nebo na posledních hrách v Aténách, kdy po devíti minutách Češky vedly 21:12. "Ale to už jsou čtyři roky. Američanky posílily pod košem, mají skokanky," říká Bobrovský.

V americkém týmu jsou velké hvězdy jako Sue Birdová či Lisa Leslieová, ale i mladé hráčky typu Candace Parkerové, jež smečuje.

"Jsme sebevědomé, v obraně i v útoku máme spoustu zbraní. Jsme nesobecké," říká Leslieová. Její krajanka Delisha Milton-Jonesová, někdejší spoluhráčka brněnských basketbalistek, dodává: "Znám české hráčky, budou hrát tvrdě. Jsou soutěživé a chtějí vyhrát. Nebudeme je brát na lehkou váhu."

Nic jiného než zlato se od Američanek, jež přebývají v hotelu a nikoli v olympijské vesnici, nečeká. Ačkoli zdatnými soupeřkami jsou jim Australanky, mistryně světa.

. Basketbal ženy

Česko – USA (sobota 14.00)

Zápas s USA je vždy zážitek. Ovšem pro české basketbalistky rok od roku menší. Se světovými hvězdami se potkávají pravidelně v Evropské lize.

"Když člověka znáte jen z videa nebo internetu a víte o něm, že je hvězda, máte respekt. Ale třeba proti Taurasiové ze Spartaku Moskva jsme hrály už tolikrát," říká střelkyně Eva Vítečková.

Její někdejší spoluhráčka Miltonová přitakává: "To je jeden z důvodů, proč zbytek světa dohání americký basketbal. Zhruba 100 hráček ze 130 ve WNBA hraje přes zimu v týmech v Evropě. Každý může vidět, jak hrajeme, jíme, myslíme." "

Jenže Taurasiová byla hvězda už v juniorkách a je pořád lepší a lepší," odvětí rozehrávačka Michaela Uhrová. A tak budou Američanky dnes týmem na rozjezd. Pak teprve přijdou souboje o postup do čtvrtfinále – postupně s Mali, Španělskem, Novým Zélandem a Čínou.

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz