Actinen A. To je jamajské ´kouzlo´

Usain Bolt - Jamaský sprinter Usain Bolt se raduje v cíli. | foto: Reuters

19 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Proč jamajští sprinteři vládnou světu? Protože vlákna jejich svalů obsahují v nezvykle velké míře speciální přírodní komponent Actinen A. Ten jim umožňuje běhat rychle. K takovému zjištění dospěla rozsáhlá studie glasgowské univerzity a jamajské Univerzity Západní Indie, které testovaly atlety po celém světě včetně 200 jamajských.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Kořeny v západní Africe
"Actinen A jsme identifikovali u 70 procent Jamajčanů a dalších atletů se západoafrickými kořeny. Pro porovnání: například u austrálské skupiny jsme ho nalezli jen ve 30 procentech případů,“ vypočetl profesor Errol Morrison.

. Bavič Bolt ještě se show nekončí

Připravte se na další show. Na startu rozběhu na 200 metrů je připraven Usain Bolt. Jakmile na něj zamíří kamera, překryje si rukama oči a jen škvírou mezi prsty mrká na kameramana. Načež si na oko upravuje pěšinku na hlavě. Diváci se náramně baví.


Pak utíká. Vlastně: proběhne se. Posledních 70 metrů vyklusává. Ve čtvrtfinále jakbysmet. Přesto v poklidu vítězí v čase 20,29. Boltův osobní rekord má hodnotu 19,67, před měsícem ho zaběhl na mítinku v Aténách.


„Po stovce jsem měl málo času na oslavy. Jen jsem hodně spal a relaxoval,“ prohlašuje. „Nebylo jednoduché postavit se znovu na start. Ale jsem tu, abych ukázal světu, že jsem asi ten nejlepší.“

Může být prvním mužem od Carla Lewise v Los Angeles 1984, kdo získá olympijský sprinterský double. Může vymazat světový rekord Michaela Johnsona z her v Atlantě – 19,32. Což však údajně nechce.


"Nestarám se o světové rekordy. Budu mít spoustu času na jejich překonávání v budoucnu.“

Přijdou tedy v Pekingu další Boltovy divadelnické kousky? Je to pravděpodobné. "Prochází olympiádou v extravagantním hollywoodském stylu,“ píše o něm britský deník The Guardian.


Organizátoři už zařídili i jeho setkání s čínskou Miss World. "Tak jsem ji pozval k sobě domů na Jamajku,“ usmál se.


Obyvatelé jeho rodného Trelawny proto prý sepsali nótu, v níž požadují, aby úřady opravily silnice. "A co je ještě horší, chybí nám tu teď i tekoucí voda,“ uvedl jejich mluvčí Kingsley Titer.

Karibik zalidnili v otrokářské éře obyvatelé západní Afriky, z nichž pocházejí i Jamajčané. "To nám říká, že tu budou vyrůstat potenciální noví Powellové i Boltové, protože k tomu mají genetické dispozice,“ tvrdí Morrison.

Usain Bolt dominoval v sobotu stovce mužů, hned trio Jamajčanek opanovalo stovku žen. "Země s 2,8 milionu obyvatel, která nepřesahuje populaci Chicaga, na hlavu poráží nejlepší sprintery z 303 milionů obyvatel USA,“ podotkla pak agentura AP.

Stříbro navíc získal Thompson ze státu Trinidad a Tobago, kde žije jen 1,1 milionu obyvatel, a čtvrté místo obsadil Martina z Nizozemských Antil s 223 tisíci.

"Jamajčané už jiným zemím rozdali tolik dárků, že mají právo, aby se konečně radovali i sami,“ připomíná nyní Trinidaďan Ato Boldon, čtyřnásobný olympijský medailista, jamajské "exulanty“ triumfující dříve v barvách jiných zemí.

Powell, Bolt i další však už neutíkají, zůstávají věrni svému ostrovu.

"Jsou inspirací pro příští generaci,“ říká Herb Elliott, jamajský člen lékařské komise Mezinárodní atletické federace IAAF. "Ztráceli jsme příliš mnoho atletů. Proto jsme museli změnit systém. Pokoušíme se je udržet doma a zajistit jim vedle tréninku i vzdělání.“

Americký systém funguje
Technologická univerzita v Kingstonu jako první přidala do svých osnov sportovní program, který adaptovala z USA, a odklonila se od britského systému, jenž neumožňoval studentům provozovat v rámci výuky vrcholovou atletiku. Další vysoké školy se přidaly.

"Díky tomu můžeme být hrdi, že získáváme medaile pro zemi, kde jsme se narodili, ale kde zároveň i žijeme a studujeme,“ říká Usain Bolt.

. Nejrychlejší žena světa se chová jako puberťačka

Chodí pozdě na tréninky, vymýšlí si, odmlouvá, má chování puberťačky. A je nejrychlejší ženou planety. Shally-Ann Fraserová, jedenadvacetiletá vítězka stovky. "Když jsem probíhala cílem, byl to moment, který bych nevyměnila za nic na světě,“ jásala.


O téže Fraserové mi na jaře na Jamajce její kouč Stephen Francis říkal: "Se Shally bývají problémy. Potřebuje tvrdou ruku.“


Stáli jsme tehdy na stadionu v Kingstonu. Francisova skupina, do níž patří i Asafa Powell, měla za sebou rozcvičení a začínala běhat, když se čtvrthodinovým zpožděním dorazila na trénink Fraserová a pokusila se proplížit kolem kouče.


Shelly-Ann Fraserová.
Marně. "Kde jste byla, slečno Fraserová?“ zaburácel. "Špatně zvonil budík na mobilu.“ "Cože? Dej mi svůj mobil.“ Prozkoumal atletčin telefon a rozčilil se: "Vždyť ty sis ho vůbec nenařídila! Mazej se rozcvičit!“ Fraserová se ušklíbla a demonstrativně velmi pomalu odkráčela.


V následujících minutách na ni měl trenér spadeno: "Kde se zase flákáš?!“ "Ježíš, tohle už se nedá vydržet,“ vzdychla a přidala další grimasy. O čtyři měsíce později tatáž žena v Pekingu tvrdila: "Pan Francis a matka jsou nejdůležitější osoby v mém životě.“


Její matka závodně běhala do 20 let, než otěhotněla. Fraserová vyrůstala na drsném místě ve Waterhouse, v komunitě pouličních gangů. "Tam si musíte dávat pozor, i s kým mluvíte,“ říká.


Ještě loni běžela stovku nejlépe za 11,31. Letos byla na jamajské kvalifikaci druhá za Simpsonovou. A v neděli nejlepší na světě, v čase 10,78! "Usain Bolt mě svým úspěchem nakazil,“ smála se.


Také ona roztáhla na startu pusu do širokého úsměvu. Stejně jako Bolt pak vyhrála s převahou dvou desetin. A dovolila si i vítězné gesto před cílem, i když v jejím případě šlo pouze o vztyčený prst.


Od her v Soulu 1988 a diskutabilních vítězství Griffithové-Joynerové žádná sprinterka nekralovala na stovce s takovou převahou. Až Fraserová. "Když o tom začnu přemýšlet, hned si musím říci: Uklidni se.“

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz