ZOH 2018: Závod biatlonistů s hromadným startem na 15 kilometrů

On-line reportáž z dnešního závodu je u konce. Děkujeme za pozornost a věříme, že s námi zůstanete i při sledování dalších biatlonových klání. Pod pěti kruhy nyní následují štafety, ta smíšená se pojede v úterý 20. února od 12:15 SEČ. 

Poslední individuální závod na letošních ZOH ilustrujeme i obrazem. 

  • SOUBOJ O ZLATO. Francouzský biatlonista Martin Fourcad (vpravo) zvítězil o pár...
  • Český biatlonista Michal Krčmář (č. 4) v olympijském závodu s hromadným startem...
  • Francouzský biatlonista Martin Fourcad (č.2) v čele olympijského závodu s...

Doplňujeme ještě konečné pořadí: 1. M. Fourcade 35,47, 2. S. Schempp +0,0, 3. E. H. Svendsen +11,2, 4. E. Lesser +11,6, 5. B. Doll +18,8, 6. J. Eberhard +30,7, 11. O. MORAVEC +36,3, 26. M. KRČMÁŘ +2,22. 

Už nyní se můžete začíst do našeho shrnujícího zpravodajství. 

Strhující finiš hromadného závodu zvládl Fourcade, Moravec byl jedenáctý

přečíst článek

Skvělý závod za sebou mají Němci - získali druhé, čtvrté, páté a třinácté místo. Ve třech individuálních závodech neskončil žádný Němec hůře než 13. 

Johannes Bö se nakonec dokázal vyhrabat z hloubi startovního pole a nakonec doběhl 16. O lepší výsledek jej připravily tři chyby, které spáchal na druhé položce. 

Dnešní závod nezvládl střelecky bezchybně žádný biatlonista. 

Martin Fourcade se počtvrté raduje z individuálního triumfu na ZOH. I když o tom posledním rozhodlo skutečně jen pár centimetrů. Němec Schempp jej v cílové rovince mocně dotahoval, francouzského fenoména ale nedostihl. 

Český biatlonista

Michal Krčmář obsadil v závodě s hromadným startem 26. pozici se ztrátou 2:22. 

Český biatlonista

Ondřej Moravec nakonec neudržel umístění v elitní desítce a dojel 11. Bronz získává Nor Svendsen, který svým pronásledovatelům nastoupil v závěrečných metrech. 

To je neuvěřitelné! Stejně jako před čtyřmi lety v Soči rozhodne o vítězi cílová fotografie. A tentokráte se raduje Fourcade! 

Kdo zvítězí? Fourcade, nebo Schempp? 

Posledních 500 metrů! 

O medaile se svádí tuhý boj, bronz si nárokují hned tři závodníci. Vedoucí biatlonisté předvádějí neskutečný výkon, z plných sil se odrážejí a jejich tempo je neuvěřitelné. 

Za první dvojicí běží se ztrátou kolem 25 vteřin pohromadě Doll, Svendsen a Lesser. O 15 vteřin dále pak Eberhard, Fak a Moravec. Do cíle zbývá kilometr a půl. 

Český biatlonista

Krčmář na poslední střelbě chyboval dvakrát a je 28. 

Fourcade se snaží setřást Schemppa, ale nedaří se mu to. 

Český biatlonista

Navzdory chybám je Fourcade první a běží společně se Schemppem. Za nimi je propast 20 vteřin. Moravec je 7. a ztrácí 38 vteřin. Stále má šanci na skvělé umístění v první desítce. 

Český biatlonista

Moravec také chybuje a čeká ho 150 metrů navíc. To je ale škoda. 

Všichni chybují! Fourcade, Lesser i Schempp jdou na trestné kolo. 

Moravec přijíždí na poslední střelbu 5. Vedoucí trojice už ale pálí. 

Fourcade se snaží setřást německou dvojici, ale nedaří se mu to. Zbytek biatlonistů nestíhá, vedoucí trojice už má půlminutový náskok. Je už o medailistech rozhodnuto? Nebo ještě pořadím zamíchá poslední střelba? 

Český biatlonista

Vedoucí skupina projela mezičasem na 10,6 km. První stále Fourcade, v závěsu za ním jsou Němci Schempp a Lesser. Další závodník, Rakušan Eder, ztrácí 23 vteřin a jede bok po boku s Moravcem.

Český biatlonista

Moravec opět za nula! Český biatlonista uzavíra vedoucí skupinu, na 5. místě ztrácí 12 vteřin. Na nejbližšího pronásledovatele má náskok 16 sekund. Krmář si opět neodpustil chybu a ze střelby odjíždí na 22. místě. Ještě o tři místa za ním je Johannes Bö. 

Nejrychlejší je ale bezchybný Fourcade! Němci vyrážejí pronásledovat francouzského rychlíka. 

Přichází třetí střelba, první vestoje. Nejrychleji na ni přijíždějí Němci Lesser, Doll a Schempp. Udrží se na čele? 

Český biatlonista

Biatlonisté už ukrajují metry druhé poloviny závodu. Po 7,6 km vypadá pořadí následovně: 1. Lesser, 2. Doll, 3. Fourcade, 4. Schempp. Tento kvartet jede pospolu. Moravec uzavírá elitní destíku a ztrácí devět vteřin. Krčmář obtížně válčí s tratí na 23. pozici, u jeho jména svítí +49,7. 

Na čele se ustálil německý tandem Doll, Lesser, za ním Švéd Lindström a Nor Bjöntegaar. Fourcade si druhou střelbu pohlídal a už je osmý. Naopak Johannes Bö třikrát (!) chyboval a je až na úplném chvostu závodu se ztrátou minuty a 14 vteřin. 

Český biatlonista

Svělý Moravec opět vybílil všechny terče a odjíždí na 10. místě a je stále v kontaktu s čelem závodu. Krčmář opět jednou chyboval a odjíždí 22. se ztrátou 41 vteřin. 

Druhá střelba! Kdo ji zvládne nejlépe? 

Moravec je průběžně 12. s malou ztrátou 4,2 vteřin. Český závodník běží na chvostu první skupiny. Za ním však supí Fourcade a startovní pole se opět slévá. Krčmář bojuje s tratí na 22. místě a ztrácí 15,7 vteřin. 

Po 5,5 kilometrech se na čelo závodu probojoval Johannes Bö, v těsném závěsu jsou Němec Doll, Švéd Nelin, Němec Schempp a Ital Windisch.

Jednu chybu si na střelecké položce zapsal i Martin Fourcade, Francouz opustil střelnici na 19. místě se ztrátou 25 sekund. 

Český biatlonista

Moravec na 13. místě nabírá ztrátu 11,7 vteřin, Krčmář je 25. o 30 vteřin za vedoucím Lapšinem. 

Po úvodní střelbě je překvapivě nejrychlejší domácí biatlonista Lapšin, za ním Slovinec Fak a Němec Doll

Český biatlonista

Biatlonisté míří na první střeleckou položku, pálit budou vleže. Krčmář přijíždí na stav na 8. místě se ztrátou 2,3 vteřin, Moravec je 27. se ztrátou necelých 8 vteřin. 

Český biatlonista

Krčmář jednou chyboval, Moravec čistý. 

O kilometr dál se pořadí příliš nemění. Tempo zvolňuje, závodníci se potýkají s nejdeším a nejnáročnějším stoupáním. 

Český biatlonista

První mezičasem po 600 metrech prolétl nejrychleji M. Fourcade. Krčmář je šestý se ztrátou dvou vteřin. Moravec dohání manko 7,5 vteřin a běží průběžně na 20. místě. 

Důležité momenty dne

Alpské lyžování, obří slalom mužů: Forejtek 31., Berndt, Kotzmann, Zabystřan nedojeli - podrobnosti
Běh na lyžích, štafeta mužů na 4x10 km: 10. Česko (Razým, Jakš, Knop a Novák) - podrobnosti
Hokej, skupina A: Česko - Švýcarsko 4:1 - podrobnosti
Biatlon, hromadný závod mužů na 15 km: 11. Moravec, 26. Krčmář - podrobnosti
Rychlobruslení, 500 m žen: BRONZ Erbanová - podrobnosti
Boby, dvojboby mužů - po dvou jízdách: 14. Dvořák - Nosek, 23. Vrba - Havlín - podrobnosti

 

Najdete na iDNES.cz