100 dní do olympiády: Korea sní o medailové smršti. A nejen od ledu

S KRUHY A MASKOTY. Na pláži v Kangnungu už se lidé fotí s olympijskými symboly. Bílý tygr Soohorang je maskotem blížící se olympiády, černý medvěd Bandabi paralympiády. | foto: AP

1 2017
Vítej, olympijský hattricku! Tohle by si rádi pěkně od plic zakřičeli 25. února 2018 v Pchjongčchangu - znamenalo by to, že by i třetí pořadatelská země za sebou stála po konci zimní olympiády v čele medailového pořadí.

Kanaďané ve Vancouveru posbírali nejvíce zlatých. Rusové v Soči to zopakovali a pro případné škarohlídy ovládli i celkový součet cenných kovů (to se Kanadě v roce 2010 nepodařilo, olympijské žebříčky ale preferují hodnocení dle nejcennějších medailí).

Bilance pořadatelů ZOH

14 zlatých - zajistilo Kanadě první místo ve Vancouveru 2010; na počet medailí ale vyhrály USA.

13 zlatých - Rusové takhle ovládli hry v Soči 2014 a zvítězili i v celkovém součtu (33 medailí).

14 medailí - z toho šest zlatých - je dosavadním maximem Jižní Koreje (z olympiády 2010).

Podle listu Korea Herald si organizátoři blížících se zimních her, do nichž zbývá rovných 100 dní, nastínili následující cíle: „Získat dvacet medailí včetně rekordních osmi zlatých. A umístit se mezi pěti nejúspěšnějšími zeměmi olympiády.“

To je hodně kurážná vize, neboť jihokorejským maximem je dosud čtrnáct „placek“ (2010) a šest zlatých triumfů (2006, 2010).

Ale zároveň je to vize svým způsobem nutná. „Výkony naší reprezentace jsou určující pro úspěšnou olympiádu. Doufám, že se naši sportovci předvedou a nabídnou svým krajanům hodně radosti,“ řekl pro Korea Herald šéf tamních olympioniků Lee Kee-heung.

Ruské hostitelské memento

Jižní Korea je zatím vyloženě „ledové království“, neboť registruje pouze medaile z rychlobruslení, short tracku a krasobruslení. Časy se ale mají změnit.

Zaprvé: Jihokorejci vyšlou, jak bývá u pořadatelů zvykem, do akce výrazně větší výpravu než obvykle. Oproti 71 sportovcům a sportovkyním ze Soči má narůst na 130 členů.

Olympijský oheň už je v Koreji

Pořadatelé olympiády v Pchjongčchangu v úterý převzali pochodeň s olympijským ohněm, jíž čeká 100 dní dlouhá cesta po Koreji. Než dorazí do dějiště her, absolvuje symbolickou vzdálenost 2 018 kilometrů. Pochodeň postupně ponese 7 500 lidí, jméno posledního člena štafety tradičně zůstává tajemstvím.

Zadruhé: jsou tu i adepti mimo ledové disciplíny.

„Myslím si, že mám šanci,“ pronesl snowboardista Lee Sang-ho. Jeho víru živí to, že se letos v březnu stal vůbec prvním Jihokorejcem, který se dostal na stupně vítězů Světového poháru: „Chci být pozitivní a na základě poslední sezony i mých výkonů na tréninkovém kempu v Evropě věřím, že to je možné.“

Zájem o lístky není ve spodní části Korejského poloostrova bůhvíjaký, a tak by se národní euforie hodila. Na každé olympiádě je to stejné, ať už šlo v posledních letech o radost sportuznalých Britů, hrdých Rusů či roztančených Brazilců. Medaile pro domácí jsou požehnáním celé megaakce.

Zrovna u Rusů to ale obnáší memento, smutnou faustovskou smlouvu se sportovním ďáblem. Po výsledkově tragickém Vancouveru, kde největší země světa získala jen tři zlaté, zažili Rusové v Soči hotovou explozi - ze tří triumfů na 13, z 13 medailí na 35 cenných kovů. Cena je známá: zlaté, stříbrné i bronzové artefakty jsou ušpiněny dopingovými nařčeními.

Oči upřené na Ledovou arénu

Short track neboli rychlobruslení na krátké dráze, toť jihokorejský obor číslo jedna. Z celkových 53 medailí ze zimních olympiád jich shorttrackaři a jejich ženské kolegyně získali 42, téměř 80 procent.

Ledová aréna v Kangnungu, kde budou probíhat i soutěže v krasobruslení, se tím pádem stane pro hostitele jasně nejsledovanější lokalitou. Samotný Pchjongčchang, po němž nesou zimní hry jméno, dost možná ustoupí do pozadí.

Medaile jsou přece to nejpodstatnější. A pro domácí tím spíš, zvlášť při jihokorejských ambicích.

Nejčtenější

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Další z rubriky

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz