Rodí se český Top Team. Na které olympioniky čeká nadstandardní podpora?

Snowboardistka Eva Samková při tanci během Top Campu | foto: Český olympijský výbor

9 2017
Finance na přípravu, ale také další komplexní zajištění včetně lékařského a vědeckého zabezpečení na nejlepší možné úrovni. To poskytne špičkovým českým sportovcům nový projekt Top Team. Český olympijský výbor připravil tento program, aby podpořil přípravu medailových nadějí nejen pro zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, ale také aby pomohl mladým talentům i v dalších letech.

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková si tak díky podpoře může i nadále dovolit špičkového kanadského servismana Jeana Philippa Trottiera či letní soustředění na Novém Zélandu a v Argentině.

Top Team

Koho se týká nadstandardní podpora

Medailisté z OH a MS (první kolo podpory 500 000 korun):
Martina Sáblíková, Eva Samková, Ester Ledecká, Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec
Medailisté z velkých akcí (první kolo podpory 210 000 korun):
Šárka Pančochová, Roman Koudelka, Karolína Erbanová, Veronika Vítková, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup
Olympijské talenty (stipendisté):
Eva Samková, Petra Nováková, Michal Březina, Filip Forejtek, Anna Dušková, Nikol Kučerová, Martin Bidař, Petr Horák, Tereza Nosková, Tomáš Portyk, Dominik Dvořák, Zdeňka Pešatová, Michal Krčmář

Trojnásobná olympijská vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková si zaplatí vysokohorská soustředění a krasobruslař Michal Březina zase bude moci absolvovat všechna svá plánovaná soustředění v USA.

„Budu v létě šest týdnů na sněhu, což je nejvíc, zaplatím si také fyzioterapii, budu bydlet v lepších hotelech s lepším jídlem,“ radovala se Samková. Odborníky na aklimatizaci vyhledá i kvůli dějišti her 2018 Martina Sáblíková. „Na mě působí časový posun hodně, musím létat dva týdny předem,“ uvedla rychlobruslařka. „Já peníze využiju také na specialistu, který se mi postará o jídelníček,“ přidal se Březina.

Do projektu Top Team by Český olympijský výbor rád investoval pro letošní rok 47 milionů korun, z čehož by měla jít podpora 40 milionů z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

„Podporujeme medailisty z vrcholných akcí i olympijské talenty. Připravuje se podpora pro letní sportovce tak, aby ji mohli využívat po celý olympijský cyklus, nejen před olympijskými hrami,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Naděje pro olympijské hry v Pchjongčchangu už dostaly první část letošní podpory, další kolo dotací bude na podzim. „Významná část peněz jde na vědecký vývoj,“ doplnil Kejval.

SÝÝÝÝR. Momentka z Top Campu, kde se sešli čtyři olympijští vítězové a devět...

SÝÝÝÝR. Momentka z Top Campu, kde se sešli čtyři olympijští vítězové a devět olympijských medailistů s celkem šestnácti cennými kovy.

Projekt ČOV se představil minulý týden i na Top Campu v hotelu Imperial v Karlových Varech, kde se sešli čtyři olympijští vítězové a devět olympijských medailistů s celkem šestnácti cennými kovy.

„Bylo to super, líbí se mi tu moc. Propojují se tu sportovci napříč všemi olympijskými sporty a všichni jedeme na stejné vlně. To je moc fajn a příjemné,“ pochvalovala si dvojnásobná stříbrná olympijská medailistka Gabriela Koukalová.

Martin Doktor: Před spánkem s oranžovými brýlemi

Mozkem celého projektu je sportovní ředitel ČOV Martin Doktor, který si od něj slibuje nejen víc olympijských medailí, ale zejména podporu mládeže, či spolupráci se svazy.

Co je podle vás na tomto projektu nejdůležitější?
Finanční podpora, kterou dáváme sportovcům, ze které si jednotlivé týmy berou peníze na to, co opravdu potřebují. Potom jde také o personální zajištění a možnost dostat se k těm nejlepším odborníkům v Česku nebo v zahraničí.

Top Team má být dlouhodobý projekt. Co si od něj slibujete v krátkodobém horizontu?
Pro nás je teď vzhledem k časovým posunům na dalších olympijských hrách velice aktuální třeba aklimatizační problematika, ať už jde o organizaci aklimatizačních kempů nebo vyloženě o problematiku spánku. To nám pomůže v konkrétní aklimatizaci, ale i z hlediska dat v přípravě kempů a hlavně před soutěžemi. Řešíme i takové detaily, že se sportovci nemají dívat před spánkem do obrazovek, protože modré světlo aklimatizaci narušuje. Proto by měli čtyři hodiny před spánkem nosit oranžové brýle.

Na Top Campu jste projekt sportovcům představili a připravili pro ně další program. Splnil vaše očekávání?
Určitě. Sportovci se potkali, byli společně běhat, měli další aktivity, bavili se a vytvořili partu. Chtěli bychom, aby v Pchjongčchangu, podobně jako v Riu, skvěle fungoval týmový duch a z tohoto pohledu to mělo ideální efekt.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Najdete na iDNES.cz