Ti nejvíce střežení. Jak Dušková a Bidař trénují s párem z KLDR

Severokorejští krasobruslaři Rjom Te-ok a Kim Ču-sik naslouchají při tréninku v olympijském Pchjongčchangu pokynům trenérů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Setkali se v rozcvičovně v olympijské hale v Kangnungu. Anna Dušková a Martin Bidař, juniorští mistři světa v krasobruslení, se tu pozdravili s párem Rjom Te-ok a Kim Ču-sik. Potom si vyměnili odznáčky. „Od té doby se na nás pořád jen usmívají,“ povídá Dušková.

Do páté tréninkové skupiny krasobruslařských sportovních dvojic zařadili organizátoři her společně s Čechy i tu, která je sice „až“ patnáctá na světě, přesto nyní nejsledovanější.

Jediní dva sportovci z KLDR, kteří se regulérně kvalifikovali na hry v Pchjongčchangu.

„Moc nemluví, ale trochu umí anglicky. V šatně se nás zeptali, jak se máme,“ vypráví Bidař. Dušková ujistí: „Beru je jako normální pár. Ani nevnímám, jak moc jsou hlídaní.“

A to tedy jsou.

„Na tréninky je doprovází celá eskorta,“ všímá si jiný český krasobruslař Michal Březina. Před halou navrch zaparkovalo osm autobusů plných policistů, ti vyskakují ven a vydávají se na určená stanoviště po obvodu haly i uvnitř. Výjimečná opatření pro výjimečný případ, pro střet dvou světů, dvou diametrálně odlišných ideologií.

Severokorejští krasobruslaři Rjom Te-ok a Kim Ču-sik při tréninku v olympijském...

V delikátní situaci válečného příměří na poloostrově má jihokorejská strana enormní zájem, aby se tu dvojici ze Severu nic nepřihodilo.

Do haly necestují Rjom a Kim autobusem s ostatními sportovci, nýbrž autem. Kontakt s okolím mají minimální. Po 13. hodině společně s Duškovou a Bidařem a s páry z Izraele a Austrálie vyjíždějí na trénink.

„Pro nás je vítězstvím už jen to, že jsme tady,“ říká osmnáctiletý Martin Bidař. Před třemi měsíci jeho partnerce operovali přetržený křížový vaz. Teď se stejně stará Dušková usmívá a tvrdí: „Najednou si mnohem víc vážím čehokoliv, co se mi na ledu povede.“

Čeští krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař při tréninku před olympijským...
Čeští krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař při tréninku před olympijským...

ČESKÉ NADĚJE. Anna Dušková a Martin Bidař při tréninku v Kangnungu.

Vítězstvím, byť po úplně jiné bitvě, je účast i pro Rjom a Kima. Termín přihlášek jejich země propásla, teprve pak se obě Koreje dohodly na účasti výpravy KLDR. Zvlášť když Mezinárodní olympijský výbor přihodil divoké karty pro dalších 20 sportovců, včetně 12 hokejistek do společného týmu. Ty však bydlí odděleně od spoluhráček z Jihu.

„A nemají ani mobilní telefony,“ podotkla jihokorejská reprezentantka Caroline Park.

Beatles pro Severní Koreu

V krasobruslařské hale diriguje od mantinelu trénink ostře sledovaného páru jejich trenérka z KLDR, týmový videokameraman, s nimi další funkcionář dohlížitel a především kanadský poradce Bruno Marcotte.

Trenér bývalých mistrů světa Duhamelové a Radforda a jeho sestra, choreografka, vybrali Severokorejcům i hudbu pro volnou jízdu. Takovou, kterou byste u páru z KLDR nečekali: instrumentální verzi písně The Day in Life od Beatles.

Marcotte je poprvé pozoroval na Asijských hrách 2017, kde paradoxně vedl pár z Jižní Koreje. Při loňském mistrovství světa ho severokorejská delegace oslovila, zda by u něj v Montrealu mohli Rjom a Kim v létě dva měsíce trénovat. Souhlasil.

„Nemluvili anglicky, neměli kreditní karty ani neuměli řídit auto,“ vypráví. „Sehnal jsem jim v Montrealu bydlení co nejblíž k hale a většinou je sám vyzvedával nebo jsem pro ně posílal Uber.“

Na oba bruslaře dohlížel i v Kanadě dvoučlenný doprovod z KLDR. Útlá, jen 151 centimetrů měřící Rjom se na trénincích stala doslova stínem exmistryně světa Duhamelové (která je Marcottovou manželkou), snažila se kopírovat každý její pohyb a obědvat či večeřet to samé jídlo co Kanaďanka.

Severokorejští krasobruslaři Rjom Te-ok a Kim Ču-sik při tréninku v olympijském...

Postupně pronikali oba bruslaři rovněž do základů angličtiny. Meagan Duhamelová je dokonce směla vzít do obchodního centra na nákupy.

„Říkali mi: Jsme sportovci, ne politici, tak na nás pohlížejte,“ vzpomíná Marcotte. „O životě v KLDR skoro vůbec nemluvili. Jen jsem se dozvěděl, že Rjom má ráda umění a Kim hru na kytaru a že severokorejský vůdce Kim Čong-un chová krasobruslení v oblibě.“

Nemluvte s reportéry!

Na čtvrtečním tréninku oba Severokorejci předvádějí unikátní zvedačky, ale také tu a tam padají. Přitom tlak se bude stupňovat. Jsou prvními krasobruslaři z KLDR v historii her. Navíc na půdě nepřítele.

„Přesto jsem přesvědčen, že jim bude fandit celá hala,“ říká Lee Song-jon, americký profesor koreanistiky.

Trénink končí, bruslaři procházejí novinářskou mixzónou do šaten. České duo se tu rozhovoří o svých zážitcích, dvojice z KLDR jde uličkou s pěti funkcionáři kolem sebe, chráněno zepředu i zezadu. Jihokorejští reportéři pokládají otázky, ale oni nezastavují, strnule hledí před sebe, neodpovídají. S reportéry nemají povoleno mluvit.

Dnes se páry z KLDR i Česka přesunou z Kangnungu do Pchjongčchangu. „Zahájení si přece nemůžeme nechat utéct,“ říká Dušková. „Vím, že bude zima. Ale nabalím na sebe sedm vrstev. Snad dopnu bundu.“

Čeští krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař v olympijské vesnici v...

V OLYMPIJSKÉ VESNICI. Anna Dušková a Martin Bidař.

Rjom a Kim vejdou na Olympijský stadion v šiku s kolegy z jihu poloostrova, za společnou vlajkou obou Korejí. Tak bylo dohodnuto. Pro někoho gesto míru a naděje, pro jiné gesto přetvářky.

Potom se oheň rozhoří.

A od Jižanů je opět oddělí.

Dušková se přestala mračit, Bidař odboural tuk

Eva Horklová, trenérka české sportovní dvojice Anna Dušková - Martin Bidař, nezapomene připomenout: „Teprve od 8. ledna měla Anička po listopadové operaci oficiálně povoleno zatěžovat nohu a trénovat. Předtím jezdila po ledu jen dopředu dozadu a když skočila před Vánoci jednoduchý axel, tak jsme se radovali."

Z tohoto úhlu pohledu hledí Horklová na každý krok svých svěřenců na hrách v Pchjongčchangu. "My jsme hlavně rádi, že jsme tady. Našim cílem co nejhezčí krátký program, jak jsme momentálně schopni.“

Dušková bruslí s ortézou, na operované koleno dopadové nohy jsou stále opatrní. "Musíme zvažovat, kolik si toho může dovolit a kolik ne. Takže na trojité skoky jde Anička při tréninku až ve chvíli, kdy je důkladně připravená a rozhýbaná," vykládá Horklová.

Do volných jízd postoupí z krátkého programu 16 z 22 párů. Horklová o sobě tvrdí, že je "pesimistickým realistou". Její mladičký pár loni skončil čtrnáctý na světě, jenže letos si vnáší do závodu i obrovské tréninkové manko Duškové.

„Počítala jsem to shora zdola, ale moc to tady s tím postupem do volných nevidím," povídá trenérka.

Anna Dušková přijíždí po dalším skokanském pokusu k hrazení, zdvihne obočí, vypoulí oči, zasměje se. ¨

„Já jsem jinak hodně ambiciózní,“ říká krasobruslařka. „Dřív, když jsem udělala sebemenší chybu, byla jsem na sebe vždycky naštvaná. Ale teď jsem ráda, pokud ten program dojedu a jsem v celku."

Martin Bidař musel v listopadu a prosinci více než dva měsíce trénovat bez ní. "Poslední dobou šel do sebe a tuk na jeho těle se proměnil ve svaly," oceňuje Horklová. Snad i proto ukazuje Bidař nebývalou skokanskou jistotu. "Pani trenérka mě pochválila? Tak to je jen dobře," zaraduje se.

Rovněž Dušková si libuje, že ji koleno po tréninku nebolí. "Získala jsem jistotu. Cítím, kdy který skok rozbalit.“

Příští středu to chtějí "rozbalit" i v krátkém programu.

Čeští krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař při tréninku před olympijským...
Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Mužský maraton na OH může po přesunu do Sappora změnit i termín

Přesun olympijského maratonu z Tokia do Sappora může přinést změnu termínu mužského závodu, který má uzavírat program...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem. Brankářka Florence...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo, měla před odjezdem...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro MF DNES vyprávěla,...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše Krpálka, tenistky Petry...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz