POHLED: Doba jalová trvá. Co prozradila olympiáda o českém hokeji?

Český gólman Pavel Francouz zasahuje v utkání o olympijský bronz proti Kanadě. (24. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2018
Záchvěv naděje vyvolal pár nostalgických připomínek dávného triumfu v Naganu, leč následovala ho krutá skutečnost. Hokejová reprezentace na olympiádě v Koreji nepropadla, ale ani neuspěla. Už skoro šest let se „ztracená generace“ marně snaží o medaili.

Škoda. Českému hokeji, který se zoufale pokouší vypotácet z temnot, by se hodil jakýkoliv úspěch, každý dobrý nápad nebo zapálená poctivá duše, která chce přispět k výchově nových hvězd.

Po čtyřech ubojovaných výhrách se v Kangnungu schylovalo k průlomu a největší optimisté už viděli hochy kouče Josefa Jandače, jak křepčí na Staroměstském náměstí s Ester Ledeckou.

Jenže následovaly další dvě rány osudu - 0:3 s Rusy a 4:6 s Kanadou. A ty kulaté lesklé potvůrky na Čechy ani tentokrát nezbyly. Historicky nejdelší čekání na odměnu se bolestně protahuje.

Fotogalerie

Bohužel se nedozvíme, jak by se na olympiádě dařilo talentovanému Martinu Nečasovi a zda by první útok byl údernější třeba s Romanem Červenkou místo Dominika Kubalíka. Jandač věřil svým lajnám a zasahoval do nich jen jemně, i když tým tápal a nezadržitelně spěl k porážce.

Dění v Kangnung Hockey Center jinak potvrdilo, že na domácích stadionech v minulých letech vyrostlo žalostně málo „rozdílových hráčů“, tvořivých typů, které kličkou v plné rychlosti či chytrým pasem způsobí přečíslení.

Nedostatkoví jsou ofenzivní beci a střelci, kteří dokážou vypálit přesně z voleje.

Nezbývá než se modlit, aby v takové machry dospěli například chlapci, kteří v lednu po třinácti letech postoupili do semifinále juniorského šampionátu. A nebylo by od věci jim dávat co nejvíc příležitostí k vyniknutí či aspoň nasbírání zkušeností (jak v lize, tak v nároďáku).

Olympiáda jinak o rozložení sil na světové scéně mnoho neprozradila. Představili se na ní hokejisté, z nichž v současnosti takřka nikdo nepatří do úplné špičky. Ta totiž válí v zámoří.

V této sezoně NHL se objevilo 422 Kanaďanů, pročež pod vlajkou s pěti kruhy nastoupilo jakési jejich „esko“.

Stejným matematickým vzorečkem (246 děleno 23 muži na soupisce) se dopracujeme k závěru, že Američané vyslali do boje své „káčko“...

Známkování

Oznámkujte české hokejisty za výkon proti Kanadě.

Švédové „éčko“, Finové dali dohromady „céčko“, Češi a Rusové řekněme „béčko“.

Laskavý čtenář nechť odpustí lehce zjednodušený pohled. Skutečnosti však není příliš vzdálený.

Věrnější obrázek o hokejové realitě si lze poskládat podle výsledků v NHL (pouze Voráček a Pastrňák v Top 100 bodování). Nebo podle zájmu o krajany na draftu (ten naštěstí stoupá).

I proto by měli hokejoví šéfové zvážit, zda se nyní s borci ze „ztracené generace“ za každou cenu pachtit za medailovým mámením. Nebo programově vsadit na mládež a budovat mužstvo s opravdu slušnou perspektivou.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz