Dvacet let snowboardingu na hrách: od THC k tratím jako z videohry

VE VZDUCHU. Česká snowboardistka Šárka Pančochová během své jízdy v 1. kole slopestyle na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. | foto: ČTK

13 2018
Bokwang (Od našeho zpravodaje) - Pořád jsou to většinou uvolnění pohodáři. Šampion ve slopestylu podle komentátorů ve vítězné euforii stanovil rekord v počtu užití slova „fuck“ v přímém přenosu. Ale jinak se olympijský snowboarding mění - k větší řeholi i větší show. „A znovu je atraktivnější pro mladé generace. Za to jsem moc rád,“ říká český kouč Martin Černík.

Když si on zajel první závod Světového poháru, bylo krátce po rozdělení Československa. „Rok 1993. V životě by mě nenapadlo, že budeme na olympiádě. A že se na ni dostanu i já,“ říká.

Snowboardové příběhy

z her v Pchjongčchangu

Přišlo to na hrách, které Češi mají spojené s hokejem, Nagano 1998 však znamená i start invaze „týpků na prknech“. A nejspíš si jej pamatujete i proto, že kanadského šampiona Rosse Rebagliatiho pozitivně otestovali na THC.

No jistě, bez marihuany ani ránu, šklebili se sýčkové.

Start to tedy byl kostrbatý, zato teď tenhle sport šlape - a dělat z olympioniků na snowboardu 20 let poté bůhvíjaké exoty už by bylo více než hloupé.

Důkazem budiž to, když se slavný český jezdec minulosti a nynější trenér Černík rozhlédne po Phoenix Snow Parku a kochá se: „Vidíte tu trať? Ten shaping je doslova dokonalý. Jako z nějaké videohry.“

Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v...

Americká snowboardistka Chloe Kimová zvítězila v olympijské kvalifikaci v U-rampě.

Sedmnáctiletý americký snowboardista Red Gerard během olympijského slopestylu.

Sedmnáctiletý americký snowboardista Red Gerard během olympijského slopestylu.

Na podobná slova se je třeba připravit, ale na druhou stranu, svůj slang má každý. A snowboarding i díky němu zní mladě, svěže a originálně, což jsou vlastnosti, které pánové olympijských kruhů vyvažují svým nejcennějším platidlem. Počtem disciplín.

Na zimních hrách se jede i kontaktní snowboardcross s Evou Samkovou a alpský snowboarding, v němž hodlá v paralelním obřím slalomu uspět Ester Ledecká. Vydělávají však freestylisté - ti, co předvádějí složité triky v letu a využívají překážky k pokořování gravitace.

V Pchjongčchangu 2018 jim ke slopestylu (trať s umělými překážkami a skoky) a halfpipe (triky na rampě) přibyl ještě Big Air - a na ten se těšte obzvlášť.

Snowboardista Martin Černík

Martin Černík

„Pro diváky to bude velký zážitek. Když vyjde počasí, bude to highlight her. Uvidíte fakt krásný skoky,“ láká Černík na extrémnější verzi slopestylu. „Jsem rád, že freestyle má tři disciplíny. Je to cesta. Alpské disciplíny ubírají, protože o ně klesá zájem. Mediální i účastnický.“

Co ho ale mrazí víc než korejská fujavice, to jsou olympijské vyhlídky pro snowboardisty z Česka.

Černík je sám z generace průkopníků, začínal na skateboardu. Nyní v Pchchjongčchangu se za Česko po letech vrátil freestylista: díky Petru Horákovi, jenž dlouho snil o kariéře profihokejisty a se závody začínal až v pozdní pubertě.

„Horis si to dal dost podobně jako já. Taky jsem bydlel v autě, taky jsem cestoval,“ připomíná Černík, že si Horák na ježdění vydělával letními brigádami v Kanadě, kde se staral o zahrady či stavěl domy.

Český snowboardista Petr Horák v kvalifikaci slopestylu na olympijských hrách v...

Český snowboardista Petr Horák v kvalifikaci slopestylu.

Ve věku, kdy se on pustil do vrcholového sportu, se 17letý Red Gerard, onen přisprostlý šampion z úvodu, teď stal olympijským šampionem. „Úlet,“ pronesl Horák.

Smutnější ale je, že podle Černíka budou takoví našincům ulétávat čím dál častěji. „Že vyhraje 17letý kluk, to je další posun. Sport je čím dál profesionálnější, úplně jinde než za mě,“ říká. „Malá děcka mají airbagy, speciální tréninkové metody, suchá příprava jede celoročně. A výkon jde samozřejmě nahoru. Olympiáda je teď cíl už od žáků.“

Fotogalerie

Česko limituje především nemožnost trénovat pořádně doma, což vychází jak z geografie, tak z (ne)podpory státu. „Když chceš jezdit nejtěžší triky, potřebuješ mít rampu úplně perfektní. Doba, kdy jsme závodili v nějakém korytu naházeném lopatou, už je pryč.“

Když pak chce Černík začít naplno pracovat třeba s osmiletými špunty, nemá kde. „Můžu leda sednout do auta a jet do Rakouska. Bude těžké dál rozvíjet mládež,“ mrzí ho. A v následujícím se shodne prakticky s každým kolegou napříč sporty: „Chtělo by to začít něco dělat systematicky, podle nějakého konceptu. Tohle jsou výkřiky do tmy.“

I podle jeho snahy o centrálně řízenou strategii je zřejmé, že vysmáté a bezstarostné časy končí. Nastává éra profíků, kteří budou jezdit ještě rychleji - a skákat ještě výše.

Nejčtenější

Další z rubriky

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Najdete na iDNES.cz