Doporučujeme

První olympijskou vítězkou ve snowboardové disciplíně Big Air se stala...

První olympijskou vítězkou ve snowboardové disciplíně Big Air se stala Rakušanka Anna Gasserová. | foto: Reuters

Při olympijské premiéře Big Airu zářila rakouská snowboardistka Gasserová

• 1
Olympijskou vítězkou při premiéře snowboardové disciplíny Big Air se stala Rakušanka Anna Gasserová. Úřadující mistryně světa a vítězka X-Games připravila v posledním ze tří skoků o zlatý double Jamie Andersonovou z USA, která už v Pchjongčchangu vyhrála slopestyle. Bronz získala Novozélanďanka Zoi Sadowská Synnottová.

Big Air

atraktivní podívaná

Andersonová, jež má ve sbírce zlato ze slopestylu i z minulých her v Soči, vedla po úvodních dvou ze tří finálových skoků. Třetí pokus se jí ale nepovedl a průběžné skóre 177,25 nevylepšila, neboť ve finále se započítávají dva nejlepší skoky. Šestadvacetiletá Gasserová oproti tomu závěrečným pokusem závodu zapsala 96 bodů a díky celkovému skóre 185 bodů je poprvé olympijskou vítězkou.

„Před posledním skokem jsem už věděla, že mám jisté stříbro. Nebyla jsem si jistá, jestli to mám dát na jistotu a pokusit se stejným skokem vylepšit skóre, nebo mám riskovat a předvést ještě lepší trik. Nakonec jsem si řekla, ‚Fajn, zkusím ten trik‘, a byla jsem strašně šťastná, když se mi ho podařilo ustát,“ uvedla rakouská vítězka.

Gasserová si tak vynahradila zklamání z větrem ovlivněného závodu ve slopestylu, v němž minulý týden obsadila až 15. místo, a vybojovala pro Rakousko první medaili v akrobatických snowboardových disciplínách.

Finále Big Airu se původně mělo uskutečnit v pátek, ale pořadatelé ho kvůli nepříznivé předpovědi přeložili na dnešek. Muži budou o medaile bojovat v sobotu.

Andersonová byla navzdory ztrátě zlata posledním skokem soutěže spokojená.

„Mám z toho větší radost (než ze zlata ve slopestylu), protože jsme měly ideální podmínky a všechny holky mohly předvést maximum,“ uvedla sedmadvacetiletá Američanka, jež se stala první snowboardistkou, která vybojovala dvě medaile na jedněch ZOH.

Poslední skok přinesl úspěch Sadowské Synnottové, která po 26 letech získala druhou medaili pro Nový Zéland na zimních hrách.

„Tenhle trik jsem ještě nikdy neudělala, ale je to olympiáda, takže jsem chtěla převést něco bláznivého,“ řekla šestnáctiletá snowboardistka, kterou o dvě hodiny později napodobil její vrstevník Nico Porteous v závodě akrobatických lyžařů v U-rampě. Oba tak navázali na stříbro Annelise Cobergerové ze slalomu v Albertville 1992.

České snowboardistky do dvanáctičlenného finále nepostoupily. Šárka Pančochová obsadila v pondělní kvalifikaci devatenácté místo, olympijská debutantka Vojáčková byla poslední šestadvacátá.

Snowboarding, Big Air

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy - finále: 1. Gasserová (Rak.) 185,00 b., 2. Andersonová (USA) 177,25, 3. Sadowskiová-Synnottová (N. Zél.) 157,50, 4. Iwabučiová (Jap.) 147,50, 5. Candrianová (Švýc.) 140,25, 6. Norendalová (Nor.) 131,50, 7. Fudžimoriová 122,75, 8. Onicukaová (obě Jap.) 119,00, 9. O'Brienová (Kan.) 113,25, 10. Marinová (USA) 93,25.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.