První zlato získala Kallaová. Nováková dojela skiatlon na 28. místě

Švédská běžkyně Charlotte Kallaová vybojovala zlato ve skiatlonovém závodu na 15 kilometrů v pchongčchangském Alpensia Cross-Country Skiing Centre. (10. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2018
Švédská běžkyně na lyžích Charlotte Kallaová je první zlatou medailistkou ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Ve skiatlonu úspěšně završila únik, do něhož se vydala v závěrečném kole. Z českých reprezentantek byla nejlepší Petra Nováková, která obsadila 28. místo.

Sedm a půl kilometru klasicky a stejnou vzdálenost volnou technikou. Patnáctikilometrový skiatlon rozdělil první sadu medailí z her v Pchjongčchangu.

Fotogalerie

Norská hvězda Marit Björgenová útočila na třetí olympijské zlato v řadě. Skiatlon vyhrála i na hrách ve Vancouveru a Soči, ale tentokrát se musela spokojit se stříbrem. Vítězný nápor Charlotte Kallaové totiž nezachytila. Pro bronz si dojela Krista Pärmäkoskiová z Finska.

V taktickém závodě se na čele dlouho držela početná skupina, z níž už zpočátku odpadly všechny české běžkyně. Tempo udávaly největší favoritky - Švédka Kallaová, norská hvězda Björgenová či její krajanky Wengová a Östbergová.

Průběh 2. dne ZOH on-line

Rozhodlo stoupání v posledním bruslařském okruhu, kde soupeřkám odskočila Kallaová. Stíhací komando vedla Björgenová, ale na Švédku nestačilo.

Kallaová v cíli konstatovala, že jí vyšla stanovená taktika. „Plánovala jsem, že pokud se budu cítit silná, tak v posledním kole něco zkusím.“ V triumf však uvěřila až za cílovou čárou. „Nechtěla jsem se ohlížet, jela jsem naplno až do cíle.“

A Björgenová musela uznat: „Charlotte byla silnější. Měla jsem si dávat větší pozor, když zaútočila, ale byly tam další závodnice a nebylo snadné se jí pořád držet.“

České reprezentantky jely ve čtvrté desítce, v závěru si Nováková polepšila na 28. místo. Kateřina Beroušková doběhla na 38. příčce, sedmnáctiletá Barbora Havlíčková byla 43. a Petra Hynčicová skončila 47.

„Na klasice mi nejedou lyže, protože asi nejsou konstrukčně dobré,“ řekla Petra v rozhovoru po závodě.

Švédka Kallaová vybojovala už třetí olympijské zlato, předtím triumfovala na volné desítce ve Vancouveru a ve štafetě v Soči. Ještě výraznější zápis do rekordních tabulek si připsala Björgenová, která jako první žena v historii ZOH vybojovala už jedenáctou medaili.

Běh na lyžích: skiatlon žen

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy (2x7,5 km): 1. Kallaová (Švéd.) 40:44,9, 2. Björgenová (Nor.) -7,8, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -10,1, 4. Anderssonová (Švéd.) -10,9, 5. Digginsová (USA) -14,7, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -17,6, 7. Stadloberová (Rak.) -26,6, 8. Něprjajevová (OSR) -33,0, 9. Wengová (Nor.) -40,7, 10. Nilssonová (Švéd.) -48,9, ...28. Nováková -3:10,7, 38. Beroušková -3:47,8, 43. Havlíčková -4:27,2, 47. Hynčicová (všechny ČR) -4:57,5.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Najdete na iDNES.cz