Z posledního místa na první! Norský běžec upadl, přesto má zlato

Kolize ruských závodníků Denise Spicova a Andreje Larkova s Norem Simenem Hegstad Krügerem v olympijském skiatlonu na 15+15 kilometrů. (11. února 2018) | foto: Reuters

11 2018
Nestačilo ujet všem soupeřům, Simen Hegstad Krüger musel všechny dohnat a předběhnout. V úvodu olympijského skiatlonu měl norský běžec na lyžích kolizi s dvojicí Rusů, zlomil hůlku a všichni mu utekli. Než se dostal přes nejpomalejší soupeře, ztrácel už skoro čtyřicet sekund, přesto vyhrál a získal naprosto nečekanou medaili.

První velký úspěch v kariéře prožil 24letý Nor v ten nejlepší možný okamžik. Vyhrál olympijský závod v Pchjongčchangu. A vyhrál způsobem, který ho zařadí mezi velké hrdiny her.

„Přitom to vypadalo to na nejhorší den mého života,“ přiznal.

Kolize ruských závodníků Denise Spicova a Andreje Larkova s Norem Simenem...
Norský běžec Simen Hegstad Krüger zvítězil v olympijském skiatlonu na 15+15...

ZE DNA AŽ KE ZLATÉ MEDAILI. Norskému běžci Krügerovi tleská celý sportovní svět.

Sto metrů po startu se srazil s Denisem Spicovem a Andrejem Larkovem. Lyže a hole se propletly do sebe. Krüger letěl po hlavě dopředu, Spicov mu přisedl lyže a zlomil hůlku.

Než se celé klubko rozmotalo, přehnalo se přes ně celé startovní pole. Krüger, který musel měnit hůlku, vyrazil na trať skiatlonu jako úplně poslední.

Nikdy se nevzdávej!

Na špici mezitím tvrdě pracoval Fin Niskanen, aby rychle roztrhal startovní pole,což Krügerovi ještě víc komplikovalo situaci. Had závodníků před ním se natahoval, takže jej čekalo složité předjíždění jednoho soupeře po druhém.

Fotogalerie

Než se do velké stíhačky pustil, projel prvním mezičasem a do statistik se uložila informace: Simen Hegstad Krüger jede na 67. místě ze 67 závodníků.

„Doufal jsem, že v silném větru nebude chtít nikdo jet vpředu a táhnout ostatní, ale tempo bylo od začátku opravdu ostré,“ popisoval.

Ztráta zpočátku jen narůstala. Přes pomalejší závodníky se nemohl přehnat ideálním tempem.

Na šestém kilometru už měl za sebou 29 soupeřů, ale na vedoucího Niskenena dál ztrácel 37,8 sekundy.

V polovině závodu už však byl čtrnáctý a brzy po přechodu na bruslení se konečně začlenil do vedoucí skupiny.

Obsadili stupně. Ale jeden Nor byl v cíli poslední

Byl to norský závod v tom dobrém i zlém. Tři Norové se sešli na stupních vítězů, ale  velmi si to užívali.

Zlatého Simena Hegstada Krügera doplnili stříbrný Martin Johnsrud Sundby a bronzovýHans Christer Holund. "Jasně, že bych byl radši první, ale uspěli jsme jako tým, máme tři medaile a to je úžasná věc. Bydlíme spolu v Oslu a trénujeme spolu celé léto. Je to paráda - tři kluci z Osla mají olympijský triple," smál se Sundby.

Jiný Nor přijel do cíle úplně poslední. Thomas Maloney Westgaard však reprezentuje Irskou republiku a těšil se z toho, že závod vůbec dokončil. V cíli ho oslavovali norští fandové, jako by byl jejich a dojel na opačném konci pořadí.

Nejsmutnějším Norem v areálu tak byl Johannes Hoesflot Klaebo, který skončil až desátý a nepotvrdil pozici lídra Světového poháru.

Cyklus „Never give up“, tedy „Nikdy se nevzdávej“, který připravuje televizní kanál MOV, jistě brzy vydá nový příběh. Bude velebit Simena Hegstada Krügera.

„Myslel jsem jenom na to, abych doběhl ostatní,“ vyprávěl. Když se mu to povedlo, řekl si: „OK, tak ještě chvíli, abych se dostal do rytmu, a v posledním kole zkusím zaútočit.“

Tušil, že uspěje jen nějakým překvapivým tahem. Udeřil šest kilometrů před cílem a rychle si získal náskok.

„Nic podobného jsem ještě nikdy nezažil, ten pocit se nedá vůbec popsat,“ smál se do televizních kamer, když projel cílovou bránou.

Užasle sledoval, že hned za ním dojeli krajané Sundby a Holund, a vytvořili tak kompletně norské stupně vítězů. A asi mu neunikl ani fakt, že hned za norskou letkou proťal cílovou fotobuňku Denis Spicov, který se ním zamotal do úvodního pádu a prožil podobný závod jako on.

Tedy až na jeden kardinální rozdíl.

Nejčtenější

Další z rubriky

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Najdete na iDNES.cz