Shorttrackařskou štafetu ovládly domácí Korejky.

Shorttrackařskou štafetu ovládly domácí Korejky. | foto: AP

Štafetu na krátké dráze ovládly domácí Korejky před italským týmem

• 4
Tříkilometrovou rychlobruslařskou štafetu na krátké dráze ovládly na olympijských hrách v Pchjongčchangu favorizované Korejky a vybojovaly pro pořadatelskou zemi už čtvrtou zlatou medaili. Stříbro získaly Italky, bronz připadl po diskvalifikaci Kanady a Číny Nizozemsku.

Korejská štafeta ve složení Šim Suk-hi, Čche Min-čong, Kim Je-čin a Kim A-lang zajela ve finále A čas 4:07,361 a Itálii porazila o více než osm sekund. Čche Min-čong tak po vítězství z patnáctistovky slaví druhé zlato, italská vítězka pětistovky Arianna Fontanaová má stříbro.

Ještě rychlejší byli v malém finále Nizozemky, které časem 4:03,471 překonali světový rekord, který od předloňska držely Korejky. Skvělý čas nakonec vynesl Nizozemkám třetí místo, neboť štafety Kanady a Číny byly ve velkém finále diskvalifikovány a propadly se až na konec výsledkové listiny.

Z bronzu se radovala i Jorien ter Morsová, která se tak stala první ženou v historii ZOH, která získala medaili v obou rychlobruslařských odvětvích. Dosud se to povedlo pouze Američanovi Ericu Flaimovi, který vybojoval stříbro na 1500 metrů v roce 1988 v Calgary a o šest let později přidal kov stejné hodnoty v shorttracku ze štafety v Lillehammeru.

„Je to velká věc. Před olympiádou jsem v to tajně doufala,“ řekla Ter Morsová, která už má z dlouhé dráhy na kontě tři zlaté olympijské medaile, po dvou ze Soči ovládla v Pchjongčchangu kilometr.

Napodobit ji může v Pchjongčchangu česká reprezentantka Ester Ledecká, která získala senzační zlato v superobřím slalomu lyžařek a na snowboardu se představí jako favoritka na vítězství v paralelním obřím slalomum.

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Rychlobruslení na krátké dráze

Ženy - štafeta na 3000 m: 1. Korea (Šim Suk-hi, Čche Min-čong, Kim Je-čin, Kim A-lang) 4:07,361, 2. Itálie (Fontanaová, Perettiová, Maffeiová, Valcepinaová) 4:15,901, 3. Nizozemsko (Schultingová, Van Kerkhofová, Van Ruijvenová, Ter Morsová) 4:03,471 ve finále B - světový rekord, 4. Maďarsko, 5. OSR, 6. Japonsko, 7. Čína, 8. Kanada.

Čína a Kanada byly ve finále A diskvalifikovány.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.