Fasel věří v účast NHL na olympiádě. Je čas do začátku července, soudí

10 2017
René Fasel, šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF, věří, že je stále čas na to, aby NHL přehodnotila rozhodnutí o neúčasti svých hráčů na olympiádě v Pchjongčchangu. Podle něj zbývají na zvrat téměř dva měsíce.

Fasel v dějišti mistrovství světa uvedl, že je dvakrát až třikrát týdně v kontaktu s hráčskou asociací NHLPA.

„Jsem velmi pozitivní člověk, který se nikdy nevzdává. Stále je tu nějaký čas, abychom společně přesvědčili (šéfa NHL) Garyho Bettmana ke změně názoru. Puk je nyní na holi NHLPA. Řekl bych, že ten čas je tak do konce června, začátku července. S ohledem na kalendáře, rozlosování zápasů i program v arénách. Uvidíme,“ řekl.

Sedmašedesátiletý Švýcar má v plánu volat i komisionáři NHL Bettmanovi, ale této přímé cestě s výhledem na změnu příliš nevěří. „Máme s Garym dobrý vztah, ale co bych mu měl říci? Nemám nic, co bych mu dal. Můžu se zeptat, jak se má. A ocenit skvělé play-off NHL. Nebo se můžeme potkat v New Yorku, dát si steak a pojedu zpátky. Tak to prostě nyní je.“

NHL rozhodla o neúčasti svých hráčů na OH 2018 začátkem dubna. Nejlepší světoví hokejisté pod pěti kruhy hráli pravidelně od Nagana 1998.

Zatímco národní federace evropských hokejových velmocí už plánují, jak se vypořádají s neúčastí hráčů ze zámoří, NHL se ještě nerozhodla, zda dovolí klubům, aby některé hráče do Pchjongčchangu uvolnily.

Například ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyjádřil touhu reprezentovat za každou cenu a majitel Capitals Ted Leonsis ho podpořil. Je připraven uvolnit Ovečkina, kanadského brankáře Bradena Holtbyho či švédského útočníka Nicklase Bäckströma. „Nedokážu si představit, že bych hráčům řekl, že nesmějí na olympijské hry,“ řekl v únoru Leonsis.

„Hráli jsme už bez hráčů NHL v minulosti. Bez ohledu na to, jak vše skončí, nás čeká skvělý turnaj. Ale byl by samozřejmě ještě o dost lepší, kdyby se hrál s nejlepšími hráči světa. Hráči chtějí jet a reprezentovat, takže tomu moc nerozumím. Když Gary rozhodne, že NHL na olympiádě nebude, fanoušci nebudou spokojení, hráči nebudou spokojení a myslím, že ani média. Celý svět nebude spokojený,“ řekl Fasel.

Pokud NHL vynechá hry v Pchjongčchangu, půjde podle něj o velkou chybu i s ohledem na možnost rozvoje hokeje v Asii. „Je to unikátní příležitost pro náš sport, abychom ho tam ukázali. A také pro NHL,“ uvedl Fasel.

Spolu s Mezinárodním olympijským výborem se snaží najít řešení, které by mohlo být zajímavé pro Bettmana. „Takový celkový balíček, s nímž bychom mohli zajít za Garym a říci: ‚Gary, poslouchej. Ano, nebo ne?‘ Není tu nic většího a důležitějšího. Není lepší platforma pro náš sport než zimní olympijské hry. Vždyť to sledují tři miliardy lidí,“ uvedl Fasel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz