NHL, vrať se! Už žádnou sekanou, pane Fasele. Na olympiádě raději kaviár

26 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Sobota. Den před olympijským finále. V krásné hale, která z výšky připomíná drahokam a ve tmě světélkuje, se střídají dva hokejové týmy.

Nejprve se kolébají na led Němci, po nich Rusové. Jedině oni si ještě uchovali naději na zisk zlatého pokladu. Mnozí z nich se chystají na životní mač.

V obrovském bílém stanu pro reportéry se však vyskytuje jen pár statečných. Jeden z kolegů ho přirovnal k městu duchů. Drtivá většina sportovních hrdinů svých národů po tréninku prochází zónou pro rozhovory bez vyrušení. Nezájem.

A teď si představte předfinálový humbuk, kdyby do Koreje přiletěli borci z NHL. To napětí. Tisíce otázek a článků. Jenže Crosby, Ovečkin a spol. se nedostavili.

A tak o chabé přitažlivosti turnaje, který se koná pouze jednou za čtyři roky, neblaze svědčí taky neobvyklá mediální lhostejnost.

V Německu a Rusku utkání samozřejmě poutalo pozornost, nakonec bylo nesmírně dramatické. Všechna čest!

Jinak se však v předchozích dvou týdnech z epicentra v Kangnungu zvlášť mocné vlny do zbytku planety nešířily.

René Fasel a Horst Lichtner, šéfové Mezinárodní hokejové federace IIHF, si na víkendové tiskovce pochvalovali skvělou kvalitu kluziště, které připravovali kanadští ledaři.

Velebili televizní přenosy, jež zajišťovalo 46 kamer. V nejlepším pořádku prý byl i servis pro mužstva. Hmm, paráda.

Ale co nejnižší olympijské hokejové návštěvy v tomto století na čtvrtfinále Švédsko - Německo (2 092 diváků) a Kanada - Finsko (2 265)?

A co prestiž akce, na níž Kanada nemohla využít například 422 hráčů, kteří v této sezoně naskočili do NHL? Američané postrádali 246 nejlepších hokejistů, Švédové 92, Finové 38, Rusové a Češi po 36.

Prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel (vlevo) a miliardář...
René Fasel

Další věc: úroveň. Fotografický mág Bruce Bennett v Koreji sledoval skrz objektivy svých aparátů už pátou olympiádu. Vlídný a zdvořilý muž odpracoval skoro pět tisíc partií National Hockey League.

Když v rozhovoru pro MF DNES přišla řeč na nepřítomnost skutečné špičky, jen poznamenal: „Hráči postrádají dovednosti, které vidíme v NHL. Ale to je logické, tam jsou přece opravdoví profíci.“

Gretzky mezi fotografy. Jak ho trefovaly puky a nakazil Jágrův smích

Není pochyb o tom, že se v Kangnungu podávala fanouškům „olympiáda light“, jakýsi odvar z hokejové podívané, na níž si smlslo obecenstvo v Naganu, Salt Lake City, Turíně, Vancouveru a Soči.

„Bylo snadné zamilovat se do bandy vesměs starších amatérů a několika univerzitních hvězd,“ napsal magazín Sports Illustrated o americké reprezentaci, již ve čtvrtfinále vyřadili Češi. „Její snaha byla příkladná, její umění zaostávalo. Chlapci měli srdce, ale nikoliv ruce. Nedokázali zpracovat pasy, které hráči v NHL přijmou bez potíží.“

Fasel na setkání se žurnalisty prohlásil, že se nepotřebuje každý den ládovat kaviárem. Že se leckdy spokojí se sekanou a klobáskami. Jednou za čtyři roky by však sportovní bossové mohli fanouškům dopřát skutečnou laskominu, ne?

Snad též pánové z MOV poznali, že se hokejový turnaj - na minulých hrách tak žádaný spektákl - bez zámořských hvězd proměnil v tuctový kus s nádhernými kulisami. A v příštím jednání s NHL před Pekingem 2022 budou vůči majitelům klubů vstřícnější.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz