Petice, obvinění z šikany a zastrašování. Korejky řeší rychlobruslařskou kauzu

Korejky během stíhacího závodu družstev. | foto: Reuters

21 2018
Slzy nejsou na olympiádě v Koreji ničím výjimečným. Ale tyto slzy – patřící jihokorejské rychlobruslařce No Son-jong – jsou výsledkem jednoho z nejbizarnějších a nejkrutějších příběhů současných her.

Pondělí, olympijský ovál rychlobruslařů v Kangnungu.

Právě se jede jedna z čtvrtfinálových rozjížděk ženského stíhacího závodu družstev. Celá hala je na nohou, na dráze totiž o postup do semifinále bojují domácí Korejky.

Jenže pohled na tři ženy je o tolik jiný, než je ve stíhacím závodu zvykem.

Obyčejně jezdí rychlobruslařky pospolu a střídají se v tahání tempa. Ten důvod je jednoduchý, v cíli se totiž počítá část té nejpomalejší. Proto není důvod se trhat, proto není důvod svým reprezentačním kolegyním ujíždět.

Fotogalerie

Přesto se to děje. Korejka No Son-jong právě ztrácí metr za metrem. Její dvě reprezentační kolegyně - Kim Po-um a Pak Či-u - na její pomalejší tempo nedbají a dál jí unikají.

V cíli nakonec odstup mezi nimi dělá čtyři vteřiny.

No Son-jong si sedne doprostřed oválu a spustí vytrvalý pláč. Její kolegyně? Ne, nepočkají na ni, nejdou ji utěšit ani povzbudit. Vlastně si jí vůbec nevšímají, místo toho míří k reportérům, kde svou kolegyni začnou pomlouvat a obviňovat z prohry.

„Vedly jsme si docela dobře, ale na konci… měli jsme velkou ztrátu na postup. Ona s námi prostě nedokázala držet krok,“ rozčilovala se Kim Po-um.

Vedle stojící Pak Či-u si okamžitě přisadila. Prý byla šokovaná, když viděla, kolik její kolegyně ztrácí. „Ale vlastně mě to nepřekvapilo,“ dodala.

Jejich poznámky jsou o to krutější, když zvážíme celý příběh, který se k No Son-jong váže.

Ona je starší sestrou bývalého mistra světa v shorttracku No Čin-kjua. Ten měl být na předchozích hrách v Soči mužem, který zemi přiveze zlatou medaili. Jenže po zranění během jednoho z tréninků mu byla v témže roce diagnostikována rakovina kostí.

V Rusku tak nesoutěžil a o dva roky později zemřel.

Jeho sestra následně obvinila korejskou rychlobruslařskou federaci, že nebrala v potaz horší zdraví bratra, že tolik toužila po zlatu. I proto nyní chtěla případnou medaili vybojovat právě pro svého zesnulého sourozence.

O to víc ji její selhání ranilo.

A o to bylo chování reprezentačních kolegyň horší.

Netrvalo však dlouho a Pak Či-u i Kim Po-um to začaly schytávat na sociálních sítích. Korejští fanoušci se rozčilovali a kritizovali.

Nebyli sami, třeba Kim Po-um už v důsledku této kauzu ztratila jednoho z důležitých sponzorů.

Korejky během stíhacího závodu družstev.

Následujícího dne se na emotivní tiskové konferenci snažila svá slova vzít zpět. Prý byla špatně pochopena. „Omlouvám se, že jsem zranila pocity mnoha lidí,“ řekla na tiskové konferenci.

Na té také reprezentační trenér uvedl, že No Son-jong sama chtěla jet závěrečné kolo jet jako poslední. To však rychlobruslařka popřela s tím, že měla jet jako druhá.

„Trénovaly jsme každá jinde, takže jsme ani neměly šanci se potkat, natož spolu mluvit,“ prohlásila No Son-jong, která navíc kvůli administrativní chybě málem přišla o místo na domácí olympiádě. Korejský svaz, který v poslední době čelí obviněním z protežování a týrání závodníků, se za pochybení omluvil.

Ani to však celou kauzu nezastavilo.

V hostitelské zemi totiž vznikla internetová petice na stránkách jihokorejského prezidenta Mun če-ina, ve které signatáři požadují potrestání závodnic. Petici už podepsalo neuvěřitelných 500 tisíc lidí, přitom k tomu, aby celou záležitost řešila vláda, stačí 200 tisíc podpisů.

„Je hanba, že takoví lidé reprezentují Jižní Koreu na olympijských hrách,“ píše se v petici. „Žádáme, aby Kim Po-um a Pak Či-u ztratily svůj statut reprezentantek a bylo jim zakázáno startovat na mezinárodních soutěžích, včetně olympijských her.“

Povede se fanouškům vyřadit Korejky z reprezentace?

Nejčtenější

Další z rubriky

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz