Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Forsbergovka? Vždyť já tu kličku ukradl, vypráví švédský idol

  15:59
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - V drahém obleku, v brýlích a s načesanými vlasy čtyřiačtyřicetiletý Peter Forsberg opravdu vypadá jako televizní hvězda. Na ledě přitom spíš připomínal zarostlého vikingského válečníka při dobyvatelském tažení, který dovedl protivníka skolit drsným nárazem, ale ještě častěji na něj vyzrál díky neskonalé chytrosti a šikovnosti.

PETER FORSBERG. Švédský hokejista. Kultovní figura olympijské historie. Majitel dvou zlatých medailí. Nyní podnikatel a komentátor. | foto: Profimedia.cz

Při rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz v buňce švédského Eurosportu před setmělým Kwandong Hockey Center odpovídal Peter Forsberg rozvitými větami, velice zaujatě a s kolísavou intonací, takže chvílemi skoro zpíval.

Vyprávěl například o Milanu Hejdukovi, svém oblíbeném spoluhráči z NHL: „Byl šikovný a zároveň ochotný zaplatit za góly vysokou cenu. Nebál se najet do území, ve kterém schytal spoustu ran. I proto pak měl vážně pochroumané koleno.“

Začátkem ledna byl právě Forsberg jedním z nejváženějších hostů slavnosti, při níž bylo číslo 23 v týmu Colorado Avalanche navždy vyhrazeno právě Hejdukovi.

„Myslím, že se akce povedla parádně!“ řekl Forsberg. „Milan nevěděl, že dorazím, takže jsme ho snad příjemně překvapili. Bylo mi ctí, že mě klub pozval a já se mohl zúčastnit.“

Plán s překvapením málem selhal. Krátce před ceremoniálem jste vy a Hejduk shodou okolností oba lyžovali v jednom středisku, že?
Ano! Řekli mi, že moje přítomnost v Denveru je přísně tajná. Přiletěl jsem o pár dní dřív, abych si zvykl na časový posun. Až později jsem se dozvěděl, že jsme ve stejný den oba byli ve Vailu. Naštěstí asi Milan jezdil na mírnějších svazích. (pousmál se svému vtipu)

Tvořivý centr a kanonýr z křídla. Pasovali jste k sobě vy dva dokonale?
Klapalo nám to. Jakmile cítil, že se schyluje k šanci, strčil nos i do největší mely. Měl takovou záludnou ránu - docela prudkou, ale hlavně jednu z nejpřesnějších, jakou jsem kdy viděl. Opravdu věděl, kdy a kam puk poslat.

Spoluhráčem Petera Forsberga (vlevo) v Coloradu Avalanche byl český útočník...

Peter Forsberg (vlevo) v dresu Colorada, vpravo jeho český parťák Milan Hejduk.

Zasloužil si pompézní poklonu od Avalanche?
Bez pochyb! Zůstal dokonalým vyslancem klubu, protože v Coloradu učí děti hokej, pomáhá s charitou. Milan je klasa jako sportovec i jako člověk.

Nestýská se vám po hokeji? Po střele pod horní tyč? Po mazaném pasu před prázdnou branku?
Ne. Kvůli potížím s chodidlem už jsem nemohl bruslit, jak bych si představoval. Skončil jsem v osmatřiceti. Upřímně, kdybych pokračoval, hrál bych bídně.

Co vám tedy v současnosti dělá největší radost?
Asi rodina. Když jsou všechny tři děti zdravé, bez rýmiček a horeček. Když zrovna nepláčou. Třetímu, Diegovi, budou brzy dva roky, takže už za sebou máme to nejobtížnější období. Baví mě sportovat. Každé ráno cvičím asi 45 minut, abych udělal něco pro své tělo a nastartoval se. Chodím na golf, to je moje druhé největší potěšení. Máme taky asi deset podnikatelských projektů. Jsme se snoubenkou Nicole docela dost zaměstnaní. S radostí vstávám, protože mě každý den čeká něco jiného. Rád se učím nové věci.

Vím, že jste investoval do obuvi značky Crocs, vlastnil jste podíl v aerolinkách nebo dostihové koně. Jakému byznysu se věnujete teď?
Crocs i Nexjet jsme prodali. Teď máme zimní boty Inuikii, motorové čluny Anytec, ale největší částí našeho podnikání jsou nemovitosti. Nicole se stará hlavně o módní část našeho portfolia a já především o lodě a nemovitosti.

Působíte ještě s kamarádem Markusem Näslundem ve vedení vašeho mateřského klubu MODO v Örnsköldsviku?
Už ne. Ani jeden z nás pro MODO nepracuje. Tým sestoupil a hodně těžko se bude vracet. Doufám, že se mu to za pár let podaří. Časem bych se zase rád zapojil, ale teď žiju ve Stockholmu a zabývám se jinými věcmi.

ŠVÉDSKÉ SLZY. Peter Forsberg oznamuje na tiskové konferenci v Coloradu, že končí s hokejem.
Peter Forsberg z Colorada to u mantinelu pěkně schytal od Ricka Nashe z Columbusu.
Peter Forsberg

Kariéru vám poničila řada zranění, jak už jste naznačil. V jakém stavu se nachází vaše tělesná schránka nyní?
Cítím se znamenitě. Myslím, že Milan je potlučenější než já. Jsem svěží taky proto, že jsem v NHL hrál jen nějakých sedm set zápasů. Nejsem tak opotřebovaný. Můžu se probudit a o tři minuty později uběhnout deset kilometrů. Operovali mi rameno nebo chodidlo, ale jsem bez následků.

Ani otřesy mozku se na vás nepodepsaly?
Díky bohu ne. Pro finský Eurosport tu pracuje (bývalý obránce) Kimmo Timonen, který má za sebou v NHL o čtyři sta mačů víc, takže jsem proti němu úplný mladík.

Co váš pětiletý syn Lennox, baví ho hokej?
Ano. Trénuje v jednom stockholmském klubu, několikrát denně se hrne na led. Kdykoliv přehazujeme televizní programy a on uvidí hokej, křičí na nás: „Zastav!“ Mám ho tu s sebou, chodí na zápasy a je nadšený. Hlavně v poslední době sleduje výsledky MODO a ptá se, kdy ho čeká další utkání.

Že by švédskému hokeji rostla nová naděje?
Zatím vypadá spíš na borce do třetí nebo čtvrté lajny. Srší energií, létá po ledě a vráží do ostatních.

Takže se hokejová vášeň v rodině dál dědí?
Asi ano. Naprosto nesnáší porážky jako já. Dokonce i švindluje, aby neprohrál.

Švédský hokejista Peter Forsberg. Kultovní figura olympijské historie. Majitel...

Jak vás baví práce pro televizi?
Moc! Kdybyste ze zeptal, jak mi jde, asi bych odpověděl, že celkem slušně. Ale to byste se spíš musel zeptat mých kolegů. Ve Švédsku jsem už dřív pomáhal s několika přenosy. Pak přišla nabídka, abych vyrazil do Koreje. Olympiády vždycky budou mít v mém srdci zvláštní místo. Dvakrát jsme získali zlato (1994, 2006), na zahájení ve Vancouveru jsem nesl švédskou vlajku. Těší mě, že můžu být blízko aktuálnímu dění. A pořád se moc rád dívám na hokej. Hrál jsem ho dvaadvacet let a něco o něm vím, takže snad divákům mám co říct.

Jednoho dne jsem vás tu pozoroval, jak sedíte ve studiu a čekáte na zkoušku nejméně dvacet minut. Nejsou podobné prostoje pro vás utrpením?
Ne, k téhle profesi prostě patří. Podívejte se, jak pilně dřou lidé okolo mě. Když se zrovna nic neděje, přemýšlím o příštím zápase – kdo, s kým a jak bude hrát. Člověk, který má doma tři malé děti, docela uvítá, když má dvacet klidných minut jenom pro sebe.

Když jsme na olympiádě, nejde vynechat vaši zlatou trefu ve finále proti Kanadě před 24 lety v Lillehammeru. Jak důležitý byl proměněný nájezd pro vaši kariéru?
Velice! Poznal jsem totiž, jak výhodné je vyhrát, když jste ještě mladý. Vyhnete se tlaku, který by pak na vás vzrůstal. Mně se osvědčilo získat titul mistra světa v osmnácti, olympijské zlato ve dvaceti a Stanley Cup ve dvaadvaceti. Byl to neuvěřitelný start kariéry. Lidi mě potom vnímali jako vítězný typ, respektovali mě jako lídra, byl jsem žádaný.

SLAVNÁ KLIČKA. Nájezd Petera Forsberga zakončený vítěznou brankou olympijského...

SLAVNÁ KLIČKA. Nájezd Petera Forsberga zakončený vítěznou brankou olympijského finále v norském Lillehammeru. (27. února 1994)

Tušíte, proč se vaše trefa stala ikonickou záležitostí?
Třeba proto, že se zrovna díval skoro celý svět. Byla to napínavá chvíle, rozhodující okamžik. Tenkrát jsem ještě pořádně nevěděl, co vlastně dělám. Ale teď si říkám, že byla fakt pecka dát právě tenhle gól.

Ano, kličce, po níž jste puk dovezl do branky jednou rukou, se v Česku hojně říká forsbergovka. Těší vás to?
Jasně. (směje se) Takhle ji nenazývají ani u nás ve Švédsku. Vždyť já jsem ji ukradl Kentu Nilssonovi (dalšímu slavnému útočníkovi). Vypůjčil jsem si i několik dalších fintiček, které jsem se postupně snažil ještě zdokonalovat. Ale je vážně paráda, že mám u vás svůj blafák.

PAMÁTNÝ OKAMŽIK. Klička Petera Forsberga ve finále zimní olympiády v...

Když jste se rozjížděl na kanadského brankáře Coreyho Hirsche, věděl jste už neochvějně, co provedete?
Ano. Byl to trochu bláznivý nápad. V penaltách přitom patřím mezi nejhorší hráče v dějinách. Milan by jich z deseti proměnil osm, já možná jednu. Ale když jsem tenkrát přišel na řadu, vyjel jsem na led a vyzkoušel si kličku nanečisto bez puku. Díval jsem se na gólmana, vyjel hodně dopředu, couval... Naštěstí to klaplo.

Historický moment byl zachycen také na poštovní známce. Vlastníte nějakou?
Ano, mám jich pár. Moc rád je používám, když píšu do Ameriky svému kamarádovi a někdejšímu spoluhráči Adamu Deadmarshovi. (směje se) Připadá mi to vtipné, protože v USA bývají na známkách skoro výhradně prezidenti. Takže Adam vždycky dostane na obálce známku s obrázkem mých zad.

ZÁPISNÍK: Jasně, pojď nahoru aneb jak se loví hvězdy

Ahoj, mohl byste mi zavolat pana Roenicka, prosím? Stojím na tribuně Kangnung Hockey Center, v němž až nahoře pod stropem mají svá studia televizní společnosti. V jednom, jež patří americké NBC, postává Jeremy Roenick, jeden z nejlepších a nejzábavnějších útočníků v dějinách National Hockey League.

Páni, to by byl parťák na rozhovor! Ale jak se k němu dostat?

Přes sklo se ležérně ohýbá Keith Jones, další bývalý borec NHL. Když se zeptám, s naprostou samozřejmostí kývne a volá: „Hej, J. R.!“

Rychlé představení. Žádost o pár minut. Pár zlomků vteřiny napjatého čekání na odpověď... „Jasně, pojď nahoru!“ říká americký idol, který proslul svou otevřeností vůči fanouškům i médiím.

Jenže ouha. Právě na schodech mezi námi natáčí upoutávku na příští přenos kanadská CBC.

Roenick trpělivě čeká na životní příležitost poskytnout interview českému deníku. Když se dočká, odběhne po několika minutách, aby odříkal pár svých vět do kamery.

Nicméně zase se vrací a po poslední otázce se loučí: „Zase se stav, jsem tu do konce turnaje!“

Asistent trenéra americké hokejové reprezentace Chris Chelios radí svým...
Jeremy Roenick
Ilja Kovalčuk při tréninku v dějišti olympijských her.

Chris Chelios, Jeremy Roenick či Ilja Kovalčuk. Tyhle hvězdy reportér Karel Knap na hrách v Pchjongčchangu také zpovídal. Koho uloví příště?

Lov celebrit na sportovních akcích je někdy adrenalinová disciplína. A jindy zase ukrutná nuda. Půl hodiny postávání v mixzóně se krátce před turnajem přesto vyplatilo.

Americký mluvčí sice už oznámil, že nikdo další mezi reportéry nepřijde. Ani objednaný Chris Chelios. Se dvěma zámořskými kolegy jsme přece jen zůstali a někdejší skvělý bek přichází. Po čtvrt hodině na něj křičí, že týmu odjíždí autobus. A tak nechá pozdravovat Jaromíra Jágra a mizí za rohem.

Dramatičtější bylo nahánění Petera Forsberga, jenž v Koreji pracuje pro Eurosport. Jeden z jeho kolegů Peter Broqvist mi dal svoje číslo a nakázal mi, abych se druhý den dostavil do druhé arény.

Ve tmě jsme se s kapkou štěstí našli. Zavlekl mě do buňky, kde v obleku trůnil švédský hokejový bůh, připravený na další vstup.

Zdálo se, že ho každou chvíli zavolají do studia. Obávám se, že nás přeruší dřív, než pořádně začneme. Ale nakonec se povedlo zajmout příjemně upovídaného „Foppu“ na celých čtrnáct minut.

Mise splněna. Pátrání pokračuje.

Autor:
  • Nejčtenější

Odklad tokijské olympiády zrušil jeho velký sen. Bogut končí už teď

Hvězdný australský basketbalista Andrew Bogut se po několikaměsíčním zvažování rozhodl v 36 letech ukončit kariéru....

Odložení olympiády v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve...

Koronavirus prodraží olympiádu v Tokiu o desítky miliard, a tak se šetří jinde

Opatření proti šíření koronaviru při olympijských hrách v Tokiu vyjdou na circa 100 miliard jenů (21 miliard korun),...

Obří kruhy jsou zpět v tokijském přístavu, olympiáda se zase blíží

Do tokijského přístavu se vrátily obří olympijské kruhy, aby připomínaly konání her, které japonští pořadatelé byli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl to předseda Ruského...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo, měla před odjezdem...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro MF DNES vyprávěla,...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak neskrýval své rozčarování z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...