Doporučujeme

Jiří Kejval

Jiří Kejval | foto: Michal Šula, MAFRA

Budou peníze na hry? Českým olympionikům pomůže i finanční rezerva

  • 9
Jen si to zkuste představit. V korejském Pchjongčchangu probíhá 9. února 2018 slavnostní zahájení zimních olympijských her. Po oválu stadionu defilují výpravy více než osmdesáti zemí. Mezi nimi i Senegal, Tonga či Východní Timor. Ale... žádní Češi!

Poprvé v historii čeští olympionici na zimních hrách chybějí. Země Sáblíkové, Koukalové či Ledecké výpravu nevyslala.

Že vám to připadá jako naprosto bizarní a scestná představa?

Snad ano. Ale taková myšlenka se v souvislosti s dotační krizí českého sportu v myslích jistých funkcionářů skutečně objevila. „Našli se lidé, kteří mě přesvědčovali, abych pohrozil tím, že na olympiádu nepojedeme, pokud nebudou dotace od ministerstva,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jací lidé jej přesvědčovali?

„Na ČOV ani ne. Ale šlo o lidi ze sportovního prostředí,“ vysvětluje. Jména neuvede, hned však rázně dodává: „Ovšem něco takového bych za žádnou cenu neudělal.“

Hry mohou stát 80 milionů

Hry jako rukojmí v politické hře? To by nebyla ničí výhra. Jen vzpomeňme na éru politických bojkotů v 80. letech minulého století.

„Odnesli by to především samotní sportovci. A kvůli nim přece na ČOV jsme, ne?“ říká Kejval.

Martina Sáblíková se ve jménu Pchjongčchangu zřekla i celé cyklistické sezony, její kouč Petr Novák tvrdí: „Teď je vše jen o olympiádě. Přece nebudeme na kole riskovat přetažení jejího úponu v koleni.“

Stejně tak jsou už v plné přípravě Gabriela Koukalová a biatlonisté.

„Pokud se nerozpadne náš olympijský výbor, my na olympiádu odletíme,“ říká šéf jejich svazu Jiří Hamza. „Cokoliv jiného by bylo ujeté. Naší povinností je zajistit sportovcům přípravu bez ohledu na to, jak právě funguje státní správa.“

Dobře řečeno, nicméně okamžitě vyvstává otázka: Kdo a jak tedy vše zaplatí? Vždyť Kejval nezastírá: „Od ministerstva školství jsme letos nedostali ani korunu.“

Zajištění přípravy a účasti pro 88 sportovců na zimních hrách v Soči 2014 přišlo ČOV na 78,8 milionu korun. Početnější výprava do letního Ria 2016 stála včetně přípravného období 101,6 milionu korun.

Detailní rozpočet pro Pchjong- čchang se zatím v sídle ČOV nedozvíte, bude záležet i na počtu kvalifikovaných olympioniků. Opět se může pohybovat okolo 80 milionů.

Pomůže finanční rezerva

„Víme, že přípravou olympiády jdeme do velkého finančního rizika. Ale hry budou zajištěny,“ ujišťuje Kejval. Pomoci má rezerva, kterou ČOV začal vytvářet už za předchozího předsedy Milana Jiráska.

„Snažili jsme se ji navyšovat pokaždé, když jsme něco ušetřili,“ říká Kejval. „Ale kdyby nám nepřišly žádné dotace ani do konce tohoto roku, asi bychom do Koreje jen těžko odcestovali.“

Předseda olympioniků cítí, že dotační krize se promítá i do narůstající nedůvěry ze strany komerčních partnerů ČOV, ačkoliv smlouvu zatím nikdo z nich nevypověděl. „Ale největší depresi mám z toho, že veřejnost nás má za podvodníky a ani nám nechce naslouchat.“

Tatáž veřejnost přesto bude chtít v únoru 2018 usedat k obrazovkám a oslavovat české úspěchy.

Katastrofický scénář popsaný v úvodu,by znamenal obrovskou mezinárodní ostudu. Raději si tedy představme jiný. Je 9. února 2018 a v Koreji pochoduje na zahájení her silný český tým, který se po plnohodnotné přípravě pokusí obhájit rekordních osm medailí ze Soči.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.