Synek o kolekci: Zlaté knoflíky jsme zavrhli, byly by jak z Matějské

Ondřej Synek představuje oblečení pro českou výpravu, která zamíří na zimní olympiádu v Pchjongčchangu 2018. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2017
Sám je majitelem tří olympijských medailí z letních her, tentokrát se však ocitly v centru jeho pozornosti ty zimní. Veslař Ondřej Synek patřil mezi čtyři sportovce, kteří se velmi aktivně podíleli na tvorbě české olympijské kolekce pro nadcházející hry v Pchjongčchangu 2018.

Překvapilo vás, když za vámi coby letním sportovcem přišli, ať pomůžete stvořit zimní kolekci?
Já byl oslovený přímo Jirkou Kejvalem (předsedou ČOV), který ví, že když se mi něco nelíbí, tak to hned řeknu a diskutuju o tom. Proto mě asi vybrali. Navíc ty části výbavy, které jsem dostal na starost, jsou částečně použitelné i na léto. Nastavil se trend, že výbava by měla sportovcům sloužit. Lidé z Alpine Pro, kteří kolekci vytvářeli, byli velmi naklonění spolupráci, všechny naše požadavky vnímali, zapisovali si je a zapracovali do upravených vzorků.

Na jaké vlastnosti oblečení jste se nejvíce soustředil?
Aby opravdu sloužilo sportovcům, aby je nikde neštípalo a dalo se dlouhodobě nosit. Trval jsem na tom, že když to triko vyperete a usušíte, mělo by zůstat pořád stejné, abyste ho nemuseli vyhodit do koše a mohli ho nosit i po olympiádě nebo ho případně někomu dát.

Což u minulých olympijských kolekcí pokaždé nešlo?
Ano, to byl občas problém. Ale teď naše spolupráce s Alpine Pro fungovala výborně. Dostal jsem různé typy triček, měl jsem je na tréninku, pak jsem je vypral, hodil do sušičky, vyžehlil - a to všechno zopakoval třeba pětkrát, nebo osmkrát. Teprve když po tom všem bylo triko pořád stejné, řekl jsem: Jo, to můžeme dát sportovcům.

Takže jste i nějaká vrátil?
Jasně, třeba triko, které nebylo po vyprání právě příjemné. Nakonec jsme jako nejlepší vybrali takové, které je z česané bavlny, má vevnitř chloupky a je teplejší. Na letní olympiádu by bylo nevhodné, protože by v něm bylo příliš vedro, zato na zimní je ideální.

České oblečení pro zimní olympiádu v Pchjongčchangu 2018 představují (zleva)...

České oblečení pro zimní olympiádu v Pchjongčchangu 2018 představují (zleva) Tomáš Kraus, Kateřina Neumannová a Ondřej Synek.

Kolik typů trik jste tedy sám zkoušel?
Čtyři, stejně tak čtyři vzorky funkčního spodního prádla. A Tomáš Kraus dostal při sestavování bund dokonce dvacet vzorků materiálů, ze kterých se vybíralo. Já měl na starosti právě ta trika, funkční spodní prádlo a košili. U té jsem zdůrazňoval: Musí být z nemačkavého materiálu. Prostě aby až ji sportovec na olympiádě vyndá z kufru, nemusel hned shánět žehličku, protože na žehlení tam nemá čas ani náladu a možná někteří ani košili vyžehlit neumí. Chtěl jsem, aby až v té košili půjdou v Koreji reprezentovat do televizního studia nebo jinam, tak aby nevypadali jako když vypadnou krávě z huby. Zkoušeli jsme na košili i různé knoflíky. Původní návrh zněl, že budou zlaté, což by ale vypadalo jako od kolotoče z Matějské. Tak jsme se dohodli, že doplníme barevné středy a teď ta košile vypadá moc hezky.

Máte zkušenosti s olympijskými kolekcemi z letních her. Nakolik důležitý je tedy podle vás dobrý pocit z oblečení?
Je důležitý. Třeba když si necháte na olympiádě tyhle věci vyprat, automaticky vám je strčí do sušičky. Proto jsem je teď doma pral i sušil, protože vím, že některé materiály to nesnesou. Mohli jsme mít i spodní prádlo z merino vlny, jenže to by nepřežilo právě tu sušičku, okamžitě by se ožmolkovalo a bylo by hnusné.

A co vnější image oblečení? I ta je pro vás důležitá?
Jo. Mně se líbí moc. Je to tentokrát jednoduché, čistý design. Taková ta party košile, co byla v Riu, mě úplně nebrala. Sice jsem si ji tam vzal na oslavy v českém domě, ale do města bych si ji nikam neoblékl. Teď ty věci budou nositelné prakticky všude.

Líbí se vám i stovka coby grafický prvek na současné kolekci?
Je to symbolika naší státnosti (připomíná 100 let od založení samostatného Československa). S olympiádou sice nemá nic společného, svět ji asi úplně nepochopí, ale doufám, že bude pochopena českým národem. A o to asi šlo nejvíc.

Vy nyní budete kolekci půl roku nosit - a potom začnete testovat další, pro letní hry v Tokiu 2020?
Třeba dostanou šanci i další sportovci, aby se na ní podíleli. Ale teď to byla pro mě zajímavá zkušenost do života. Nešlo jen o to vybrat tričko a materiál, ale o celkovou spolupráci na vývoji a o komunikaci s lidmi z firmy. Což jsou zkušenosti, které se hodí do života každému.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Petr Koukal proměnil nájezd mezi betony amerického gólmana Ryana Zapolskiho.

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz