Když se malé děti učí hokej od olympionika Němce

Ondřej Němec | foto: ČTK

14 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Olympijský turnaj sice začíná až dnes, ale i tak už tu je jedna dobrá zpráva pro budoucnost českého hokeje. Vedle kapitána olympijské reprezentace Martina Erata, který vychovává šesti- a sedmileté hokejisty v Třebíči, se i další velký hráč z nynějšího týmu věnuje capartům na ledě. Ondřej Němec, světový šampion z roku 2010, se zapojuje do tréninku osmiletých kluků ve Vsetíně.

„Mám tam syna, tak mě zajímá, jak se zlepšuje. Když to jde, chodím s týmem na led, abych mohl předat věci, které jsem zažil ve světě. Až jednou skončím, z hokeje bych nechtěl odcházet. Začít s tréninkem u malých dětí pro mě bude jedna z variant. Je krásné s nimi pracovat, rozvíjet je, protože jsou strašně tvárné, hltají to a chtějí se učit,“ říká brzy čtyřiatřicetiletý obránce.

Program

olympijského turnaje v hokeji

Ano, k malým hokejistům – stejně jako Erata – ho přivedl vlastní syn. Jenže i tak je to velká věc. Že úspěšní a uznávaní hráči trénovali prvňáky či druháky, to bývalo obvyklé za minulého režimu. Tehdy se profíci nezaopatřili na celý život a trénování pro ně často byla jediná možnost, jak dostat práci. Začít museli u dětí. Pro růst malých hokejistů, kteří zblízka viděli velké vzory, to mělo klíčový efekt. Jenže koncem 90. let, s nástupem možností se angažování takových hráčů začalo vytrácet.

Aby měl s dětmi trpělivost hráč s 900 starty v NHL jako Erat či trojnásobný medailista z mistrovství světa jako Němec, byla téměř utopie. „Dítě musí mít vzor a já se jim snažím pomoct,“ vysvětluje Němec.

Má za sebou šest sezon v ruské KHL. Prvních pět – včetně dvou v pražském Lvu – snášel dobře. Manželka a syn za ním do Ruska pravidelně létali, on z Prahy dojížděl do Vsetína. Jenže když starší potomek začal chodit do školy a k tomu mu přibyl jeho mladší brácha, věci se změnily. Proto se rozhodl: Chci domů. Když předloni přišla nabídka z Brna, neváhal. Už nechtěl syna-školáka vytrhávat z kolektivu, na který byl zvyklý, a díky angažmá v Kometě se rodina ze Vsetína nemusela stěhovat.

Ondřej Němec (v popředí) v zápase s Finskem.

Ondřej Němec (v popředí) v zápase s Finskem.

Po svých trénincích Němec jezdí pravidelně zpět domů, v Brně přespává jen před zápasem a po něm.

„Kluci trénují třikrát týdně a já minimálně dva tréninky vidím. Nesnažím se do toho trenérům vměšovat, dělají to dobře, ale zajímá mě, jak se děti posouvají, protože většinu z nich, co hrají s mým synem, znám od plenek. A těší mě, když vidím jejich pokroky.“

Němec se tak vydal podobnou cestou jako jeho brněnský spoluhráč Erat. Ten kromě tréninků spoluorganizuje turnaje, capartům se intenzivně věnuje. „Debaty s ním jsou ohromně zajímavé. Posouvá mě, když poslouchám jeho názory,“ říká Němec.

Čeští hokejisté

na olympiádě v Koreji

Shodují se i ve filozofii, že trenér nemá děti jen učit hokej. Že má i vychovávat, dostat do nich, že slušností je třeba nejdřív na stadionu pozdravit. „Nikdo se nechce vměšovat do toho, jak jsou děti vychovávány doma. Ale musí se učit pokoře, zodpovědnosti. Aby se z nich nestali flákači. Aby děti věděly, že na zimáku si po sobě musí uklidit věci. Ty „maličkosti“ jsou základ, víc než hokejisty se z nich snažíme vychovat hlavně dobré lidi.“

Latinské přísloví říká: „Verba docent, exempla trahunt – slova poučují, příklady táhnou,“ a tak když děti vidí na ledě mentory, které znají z velkých zápasů, jsou to ty nejlepší vzory. „A dítě je musí mít. Obrovský problém českého hokeje je ten, že se do něj vměšuje strašně moc rodičů, kteří ve všech vidí Jágry, Reichely. I proto svůj názor říkám opatrně. Ale naši kluci poslouchají a snaží se dělat věci tak, jak by měly vypadat.“

Hokejový start ON-LINE

Středa 14. února
13.10 Slovensko - Rusko
13.10 USA - Slovinsko

Čtvrtek 15. února
4.10 Finsko - Německo
8.40 Norsko - Švédsko
13.10 Česko - Korea
13.10 Švýcarsko - Kanada

Němec patří mezi zastánce, kteří tvrdí, že by děti neměly ještě hrát na výsledky. Měly by si zápasy a turnaje užívat, byť jistý dril v tréninku potřebují. Zároveň cítí, že má český hokej pořád ve výchově rezervy.

„Mohli bychom se posouvat dál. Asi nevyprodukujeme dalšího Jágra, protože ten je jedinečný. Ale velcí hráči by mohli být z Nečase, Zadiny, Kauta. Na dvacítkách se mi moc líbil Libor Hájek. To jsou pozitivní signály, ale mělo by jich být víc. Nemělo by nám stačit, že jedeme na dvacítky udělat semifinále. Český hokej vždycky chtěl být na těch nejvyšších příčkách, a proto si musíme klást co nejvyšší cíle.“

A platí to i o olympiádě.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz