Korejci předali pomyslnou olympijskou pochodeň Číně, v Pekingu se bude za čtyři roky konat další svátek zimních sportů.
Závěrečný ceremoniál se odehrál na olympijském stadionu v Pchjongčchangu, jehož tribuny se brzy rozeberou a monument ve tvaru pětiúhelníku bude dále sloužit jako olympijské muzeum.
Pestrobarevná přehlídka světel odstartovala show, které z tribuny významných hostů přihlížela dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová, ale i vůdci severokorejské delegace.
Na rozdíl od zahájení her se tečka za olympiádou spoléhala spíše na dění na ploše než na virtuální prvky. 102 bruslařů, kteří symbolizovali počet zlatých medailí, tak vystřídalo hudební těleso, které unikátním způsobem kloubilo prvky moderní muziky s tradičními korejskými nástroji.
Prostranství uprostřed stadionu začalo postupně plnit všech 92 olympijských výprav. Zatímco jejich pořadí při úvodním ceremoniálu určila korejská abeceda, tentokrát se střídaly početnější skupiny s těmi skromnějšími.
Bez vlajky a státních symbolů se museli znovu obejít Rusové. Mezinárodní olympijský výbor zvažoval, že právě při zakončení her by byly Rusům, jejichž sportovci startovali pod olympijskou vlajkou, povolena státní symbolika, ale trest pro ruský olympijský výbor zůstal v platnosti.
ON-LINEZávěrečný ceremoniál jsme sledovali v podrobné reportáži |
Naděje Rusů na ukončení suspendace ještě před koncem olympiády zhatily pozitivní dopingové testy curlera Alexandra Krušelnického a bobistky Naděždy Sergejevové.
Závěrečný nástup byl uvolněnější, halekající sportovci vesele mávali do kamer, chlubili se medailemi či se nosili navzájem na ramenou.
Čeští olympionici byli nepřehlédnutelní díky čepicím raškovkám, někteří z nich se z průvodu utrhli a spěchali se vyfotit s vlajkonoškou a dvojnásobnou zlatou medailistkou Ester Ledeckou, jež stála odděleně po boku dalších lídrů výprav.
Jako poslední se na stadionu objevila domácí delegace, která přišla svorně se sousedy ze Severní Koreje. Nad hlavami jim kroužily stovky svítících dronů, které dohromady stvořily obraz mávajícího sněžného tygra, symbolu her v Pchjongčchangu.
Na letní olympiádě se při závěrečném ceremoniálu tradičně oceňují vítězové maratonů, zimní hry rozdaly své poslední medaile nejlepším z vytrvalostních závodů. Mezi ženami nenašla přemožitelku norská běžkyně Marit Björgenová, mužská kategorie patřila Iivo Niskanenovi z Finska.
Organizátoři nezapomněli poděkovat zástupcům dobrovolníků, bez nichž by se olympiáda neobešla. Extravagantní vystoupení K-popové zpěvačky Lee Chae Rinové vystřídaly o poznání klidnější tóny hymny Řecka, zakládající země olympijské tradice.
Při tradičním předávání štafety dalšímu pořadateli zimních olympijských her převzal starosta Pekingu Čchen Ťi-ning olympijskou vlajku od starosty oblasti Pchjongčchang Sim Če-kuka prostřednictvím prezidenta MOV Thomase Bacha.
Bach ve svém proslovu vyjádřil potěšení ze spolupráce obou korejských sousedů, obecně podtrhl schopnost sportu spojovat. Hry v Pchjongčchangu označil za „hry nových obzorů“.
Nic už nebránilo tomu, aby velkolepý závěrečný ohňostroj uzavřel XXIII. olympijské hry v Jižní Koreji.