Luxus pro Český dům v Koreji. Sportovci se na něj budou dívat z oken

Prezentace Českého domu pro olympiádu v Koreji 2018, druhý zleva šéf ČOV Jiří Kejval. | foto: ČOV/Markéta Navrátilová

11 2017
Mok sloužící k případným oslavám olympijských medailí je daný jasně - plzeňské pivo. A známá už je i lokalita. „Blíž to ani nešlo,“ říká šéf olympioniků Jiří Kejval o místě, na kterém se bude nacházet Český dům pro zimní olympiádu v Pchjongčchangu 2018. Vyroste totiž přímo naproti olympijské vesnici.

Z novinky už se stává tradice. I pro únorové zimní hry dostanou nejen čeští sportovci, ale i jejich nejbližší spolu s fanoušky v místě konání svůj dům - Český dům. Na olympiádách fungují již od roku 1992, veřejnosti se ale otevřely až v Londýně 2012. A hned to byl kolosální úspěch.

„Je to především kvůli sportovcům. Aby měli zázemí, mohli se setkávat s rodinou i příznivci. Snad jim to zpříjemní pobyt a třeba to bude nakonec znamenat tu setinku navíc, která pomůže k medaili,“ přeje si Kejval.

Co destinace, to jiný osud. V Londýně ve čtvrti Islington klikoval před Českým domem červený autobus od Davida Černého a návštěvnost překonala všechna očekávání: přišlo 80 tisíc lidí a podle agentury AP šlo o nejlepší projekt mezi národními olympijskými domy.

V Soči se kvůli extrémně vysokým cenám odsunul do městečka Adler. V Riu se zase vrátil model „hezká čtvrť a vysoká popularita“. V bohatém a bezpečném sousedství Barra de Tijuca navštívilo jeho útroby 40 tisíc lidí. A hlavně si jej oblíbili sportovci - vzhledem k počtu medailí se tu slavilo často.

Skifař Ondřej Synek slaví bronzovou olympijskou medaili v Českém domě v Riu de...

Skifař Ondřej Synek slaví bronzovou olympijskou medaili v Českém domě v Riu.

„Doufáme, že to bude stejné jako v Riu. Tedy místo, kam sportovci chodili rádi jako domů,“ věří Blanka Konečná, manažerka Českého domu.

Pomoci má především lokalita. „Olympijská vesnice, jídelna, ulice - a pak Český dům,“ popisuje Kejval, že blíže to skutečně v pobřežním  Gangneungu, tedy centru ledových sportů, ani nešlo.

Výpravu má navíc hecovat i LED obrazovka přímo na fasádě Českého domu. Jak totiž Kejval s úsměvem říká: „Ti se správně orientovanými okny na něj vidí přímo z pokoje.“

Jelikož se olympijské dění odehrává zhruba 300 kilometrů od metropole Soulu, bude v Českém domě po dohodě s ambasádou i provizorní konzulát. Samozřejmostí bude české pivo a česká jídla.

Ale témat je mnohem víc. „Sto let od založení republiky. Padesát let od první zlaté zimní olympijské medaile Jiřího Raška. A dvacet let od Nagana,“ vypočítává šéf ČOV Kejval. Navíc jsou tu oproti Brazílii i silnější obchodní vazby obou zemí, Korea je v Česku velkým investorem.

Kulisy se tedy rodí, kolik povedených večírků á la Rio nakonec uvidí? Zimní olympiáda v Jižní Koreji startuje 9. února.

Jednu plzeň! Olympijské pivo poteče až do roku 2024

Česká republika? České pivo. Tuhle asociaci využívá i Český olympijský výbor, který prodloužil spolupráci s firmou Pilsner Urquell až do olympiády v Paříži 2024. „Náš slogan zní: Každé zlato má svůj příběh. To sedí i u sportovců. A taky je pro nás velmi důležité prezentovat naši značku na exportních trzích,“ říká Grant McKenzie, marketingový ředitel Plzeňského prazdroje. Do Japonska „plzeň“ expanduje, hry v Tokiu 2020 se proto hodí. „A Korea je náš nejrychleji rostoucí trh. Naše pivo tam stojí průměrně 500 korun za půllitr. Což je dobrý byznys,“ usmál se McKenzie. 

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Najdete na iDNES.cz