Vlajku ne, sportovce ano. Napomohlo verdiktu i přátelství Bacha s Putinem?

PŘÁTELÉ. Šéf MOV Thomas Bach (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | foto: AP

6 2017
Zákaz vlajky a hymny, vytvoření neutrálního týmu pro Pchjongčchang, pokuta 15 milionů dolarů a dva ruští funkcionáři, včetně zdánlivě všemocného Mutka, vyloučení z her. Ruský sport zná trest za předchozí dopingovou éru. Ano, zhruba takový verdikt se očekával. Nikoliv vražedný, nýbrž pro Rusy přijatelný. A nejspíš i předjednaný.

Přestože se na něm oficiálně usnesli prezident MOV Thomas Bach a 14 členů výkonného výboru až v úterý na zasedání v Pully, indicie směřují k domněnce, že byl v předstihu dohodnut na nejvyšší úrovni. Tedy mezi MOV a ruskou vládou, či spíše mezi Thomasem Bachem a Vladimirem Putinem.

Ti dva měli k sobě v minulosti blízko. Když v roce 2016 Mezinárodní olympijský výbor ani po sérii dopingových afér nevyloučil Rusko z her v Riu, bulvární německý list Bild dokonce posměšně napsal, že „Bach je Putinovým pudlem“.

Právě vládce pěti kruhů a vládce Ruska se nyní pravděpodobně stali dvěma muži, kteří dospěli ke konečnému kompromisu v duchu: raději nějací ruští sportovci v Koreji než plošný trest a žádní. 

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Thomas Bach během zasedání v Lausanne

Možná proto se Putinova kancelář před klíčovým jednáním MOV najednou distancovala od předchozích výhrůžek bojkotem her, pokud by na nich měli Rusové startovat jen pod neutrální vlajkou.

Že byl tento kompromis předem domluven, nasvědčovala i zpráva, podle níž MOV už v pondělí objednal u svého sponzora Nike výrobu oblečení pro neutrální ruské sportovce v Pchjongčchangu.

Znalci prostředí dodávají, že výkonný výbor MOV sice není zcela jednotný a někteří členové údajně navrhovali i tvrdší (celoplošný) postih Rusů, ale Bachovská většina, jež stojí za přáním svého šéfa, v exekutivě stále hraje prim.

(Ne)účast Rusů v Pchjongčchangu

Přehledně

Spekuluje se, že součástí dohody s Rusy je zároveň i ujištění MOV, podle nějž současné odebrání vlajky a hymny v Pchjongčchangu bude jedinou sankcí za prohřešky minulých let. Rusové tedy mohli dostat příslib, že od her v Tokiu 2020 budou moci opět nastupovat pod svými státními symboly.

Jistě, proti dočasnému odebrání těchto symbolů se nyní budou ohrazovat a situovat se do role obětí. Dál budou nejspíš tvrdit, že státní doping u nich neexistoval. Ale proud obvinění a důkazů, který se na ně valil, byl natolik silný, že by kompromis s neutrálním týmem měli akceptovat. Zvlášť když navzdory vytvoření tohoto „týmu netýmu“ mohou na hrách startovat i v kolektivních sportech, tedy i v hokeji.

Navíc ani udělená pokuta není nejvyšší pokutou v historii sportu. Vyšší dostali za porušení pravidel v minulosti fotbalisté Queens Park Rangers i tým formule 1 McLaren.

Jistě, Rusko mohlo dopadnout i hůř.

Vždyť už v listopadu 2017 uvedla disciplinární komise MOV, že „systém výměny vzorků byl jedním z nejhorších úderů proti integritě a reputaci olympijských her“. 

Do dnešního dne bylo z her v Soči diskvalifikováno 25 ruských sportovců, z toho 11 medailistů, a toto číslo patrně nebude konečné.

Klíčovou pro stvrzení ruské viny byla nyní zpráva komise, které měl dodat důvěryhodnost její předseda, bývalý švýcarský prezident Samuel Schmid. Komise prošetřovala, zda a jak docházelo k systematickému vměšování ruských státních orgánů do testovacího procesu na hrách v Soči. Po shromáždění důkazů Schmid na úterní tiskové konferenci rezolutně pronesl: „Manipulace se vzorky i přestupky proti antidopingovým pravidlům byly jednoznačně systémové.“

Samuel Schmid (vpravo), jenž vedl vyšetřování státem řízeného dopingu v Rusku,...

Samuel Schmid (vpravo), jenž vedl vyšetřování státem řízeného dopingu v Rusku, na tiskové konferenci.

Coby prosebnici za práva svých sportovců přivezli Rusové v pondělí do Pully i dvojnásobnou mistryni světa v krasobruslení, 18letou Jevgeniji Medveděvovou. Na hrách v Soči ještě nestartovala a nikdy v minulosti nebyla pozitivně testována. Vzkaz Rusů byl jasný: Jí a mnoha podobným byste celoplošným vyloučením Ruska přervali sny.

Nepřervou. Tedy snad.

Míč je nyní na ruské straně. Aby si zachovali tvář, po vynesení verdiktu v pondělí hned oznámili, že se proti němu odvolají ke sportovní arbitráži CAS. Podle Dmitrije Peskova, mluvčího Kremlu, však zatím bojkot her nezvažují. „Ale konečné slovo bude mít prezident Putin,“ dodal. 

Ten měl původně promluvit ve středu v ruské televizi. Zda skutečně promluví, však nyní není jisté. Kreml oznámil, že chce nejprve situaci důkladně zanalyzovat.

„Nyní je nutné se oprostit od emocí a dostatečně seriózně analyzovat rozhodnutí, která MOV vůči naší zemi přijal, než vynášet nějaké názory v této věci,“ prohlásil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. „V každém případě si ještě musíme odpovědět na řadu otázek a k tomu jsou potřebné kontakty s MOV.“

Přesto Thomas Bach už dost možná ví, kdy a co ruský prezident řekne.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz