Se svazem se nedohodla, místo olympiády vsadí Smutná na laufy

Kateřina Smutná na desetikilometrové trati klasickou technikou na mistrovství světa v Lahti | foto: Reuters

2 2017
V rakouské kombinéze startovala na olympijských hrách ve Vancouveru 2010 i v Soči 2014. Když se běžkyně na lyžích Kateřina Smutná loni vrátila po třinácti letech do české reprezentace, doufala, že se objeví i v únoru v Pchjongčchangu. Jenže teď je všechno jinak.

Prioritou vítězky Vasova běhu jsou dálkové běhy a navíc podle vlastních slov necítila zájem a podporu z lyžařského svazu. „Olympiáda zatím v plánu není. Vidím to na malé procento. A popravdě, to procento je tak jedno,“ prohlásila Smutná při představování Bauer Ski Týmu Lukáše Bauera, za který bude nově jezdit, před blížící se laufařskou sezonou.

Kateřina Smutná

„Po minulé sezoně jsme se rozhodovali, jestli olympiáda jo, nebo ne. A tím, že se nám nikdo ze svazu neozval, to pro nás bylo jednodušší. Tak jsme se zaměřili jen na závody Ski Classics. Bylo to samozřejmě zklamání, čekala jsem, že zájem mít budou, ale asi mě nepotřebujou,“ konstatovala čtyřiatřicetiletá Smutná.

Jednání mezi Smutnou, jejím koučem Radimem Dudou a běžeckým úsekem se uskutečnilo. Schůzku měli se sportovním ředitelem Lukášem Sacherem i s finským šéftrenérem Ilkkou Jarvou.

„Jsou jasné podmínky, že kvalifikovat se dá z normálních závodů Světového poháru, ne z distančních závodů. Že nedostala nic na přípravu, to tak je. My nikomu nedáváme na přípravu na olympiádu. Je jednotná příprava na olympiádu. Je zajištěná příprava reprezentace. Zájem jsme měli, dali jsme jasné podmínky, za kterých se může kvalifikovat olympiádu,“ uvedl Sacher pro novináře.

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná po vítězství v populárním italském závodu...

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná po vítězství v populárním italském závodu Marcialonga.

„Dozvěděli jsme se jen to, že se můžu na olympiádu nominovat, ale bylo by to na úkor Ski Classics, což by pro nás bylo nevýhodné,“ vysvětlovala Smutná.

Podle kouče snila běžkyně o tom, že se zúčastní olympiády v českých barvách. „Ale svaz si představoval spolupráci, že se může nominovat a nebude hradit žádnou přípravu. A za tu nulu že se nominuje na olympiádu. My jsme se rozhodli absolvovat vlastní olympiádu. Vrcholem sezony bude pro Katku Vasův běh a celková výhra ve Ski Classic,“ podotkl Duda.

Smutná byla loni v reprezentačním týmu, ale jezdila převážně dálkové běhy. V SP startovala jednou ve štafetě a jednou individuálně. Na mistrovství světa v Lahti pak skončila na 31. místě v závodu na 10 km klasicky a se štafetou dojela jedenáctá.

Kateřina Smutná, vítězka mezi ženami v Jizerské padesátce
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná na trati Jizerské padesátky.
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná na trati Jizerské padesátky.

„Je velmi těžké se uprostřed sezony přeorientovat na kratší tratě, do úplně jiných profilů a zúčastnit se olympiády. To je věc téměř nemožná. Než se stačila na šampionátu rozkoukat, musela nastoupit k závodu a ten se nepovedl,“ popisoval Duda. „Nemysleli jsme si, že by to musel být takový problém, ale po šesti maratonech se překoncentrovat na těch deset kilometrů není úplně jednoduché,“ zjistila Smutná.

I proto nejspíš do Pchjongčchangu nepojede. Klasická třicítka se na korejských hrách jede 25. února a jen o týden později startuje ve Švédsku Vasův běh. „Nedovedu si představit člověka, který by to jel. Museli jsme se rozhodnout,“ kývl Duda.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Najdete na iDNES.cz