Ta prezentace jeho síly byla enormní.
V kvalifikaci sice ještě o 19 setin nestačil na Ristomattiho Hakolu z Finska, od té doby se mu ale celý svět díval na záda.
Čtvrtfinále s přehledem ovládl, pohlídal si i postup do finále a v něm?
V červených brýlích bez čepky a s dvojkou na dresu vypadal na svých jednadvacet let až neuvěřitelně uvolněně. Usmál se do kamery, zamával publiku. Pak vypálil za svým největším úspěchem v kariéře.
Ze začátku se ještě držel za ruským sprinterem Alexandrem Bolšunovem, pak ale přišla nejprudší část celého sprintu.
„A právě tam bylo mým plánem zaútočit,“ vykládal později.
Nohy rozkmital neuvěřitelnou rychlostí ve stylu, který připomíná stromeček, přesto ho Klaebo povýšil do úplně jiné dimenze. „Je to zapomenutá technika, ale mi se povedlo ji využít a ještě zrychlit. Až mě začnou ostatní napodobovat, bude zase na mě, abych přišel s něčím novým,“ prozradil.
Právě tenhle superrychlý výjezd nad stadion jeho soupeře ve finálové jízdě absolutně znechutil. Vždyť je Klaebo odsoudil jen do rolí diváků a rváčů o dvě zbývající medaile.
Když pak dojel na cílovou rovinku, měl dobrých 20 metrů k dobru. Ohlédl se jednou, podruhé, pak přestal spurtovat a pod dohledem norských vlajek začal slavit.
Mohl si to dovolit.
Vždyť se právě stal nejmladším olympijským šampionem v běhu na lyžích v historii.
V úterý mu bylo přesně 21 let a 114 dní. Překonal tak Švéda Gunde Svana, který v Sarajevu v roce 1984 triumfoval ve 22 letech a 32 dnech.
„Poslední dny jsem skoro nespal. Po tom tlaku, který na mě byl ze všech stran vyvíjen, je skvělé, že se mi povedlo vyhrál. Doufám, že teď už se prospím,“ usmál se na tiskové konferenci.
Příliš mladý a příliš silný
Oba muži, kteří seděli vedle něj – tedy druhý Federico Pellegrino s třetím Bolšunovem – jen uznale pokyvovali hlavami.
„Byl na mě příliš mladý a příliš silný,“ prohlásil sedmadvacetiletý Ital.
Přitom ještě v neděli to byl jiný Klaebo. Klaebo, který se dá porazit.
Ve skiatlonu totiž doplatil na aktivitu svých krajanů. Jak vítězný Krüger, tak druhý Sundby a třetí Holund se před závodem shodovali, že jejich jedinou šancí na zlato bude právě setřást svého mladšího krajana.
Jak? Udělat závod co nejtěžším.
A tak se činili. Od úvodních metrů navyšovali tempo, až benjamínka skutečně unavili a on dojel až na desátém místě za Martinem Jakšem.
„Jezdí jako dřív jezdíval Petter Northug. Bylo na něm vidět, že toho má plné kecky. Mít jeho skalp je určitě dobré,“ usmál se pak v cíli Jakš.
Nor se naopak v mixzóně nezdržoval. Chcete rozhovor? Dnes ne, zněla univerzální odpověď. Trvalo dva dny, než se rozpovídal.
Kopačky nebo lyže?
Asi největší talent běžeckého lyžování posledních let se narodil v Trondheimu, kde už ve dvou letech dostal od dědečka k Vánocům běžky.
„Prý jsem pak v obýváku lyžoval celý Štědrý večer,“ vzpomínal po letech na tu příhodu.
Byl to právě dědeček Käre Hösflot, kdo byl prvním Johannesovým trenérem a o jeho přípravu se stará dodnes.
V mládí spolu na lyžích blbli, jak jen to šlo – z jediného důvodu: Aby to malého Klaeba nepřestalo bavit a lyžování si hned na začátku neznechutil.
„Dědeček pro mě znamená všechno. Byl tady se mnou od úplného začátku, vždycky mě podporoval,“ opakuje nyní často vnuk v rozhovorech.
Nikdy ho přitom nikdo z příbuzných do lyžování netlačil. Klaebo totiž utíkal za fotbalem, obdivoval Cristiana Ronalda a plánoval, jak jednou bude hrát anglickou Premier League. Až s příchodem na střední se to změnilo.
Tehdy definitivně vyhrály lyže.
„Uvědomil jsem si, že v nich mám přece jen větší šanci něčeho velkého dosáhnout,“ vysvětloval.
O tom, že udělal dobře, se přesvědčil už v minulé sezoně, kdy ve dvaceti letech získal malý křišťálový glóbus za sprint – jako nejmladší v historii.
„Pocit úspěchu je pro mě největší motivací. Jakmile ho jednou ochutnáte, těžko se za ním přestanete hnát,“ řekl tehdy.
A tak se hnát nepřestal. Na začátku aktuální sezony byl takřka neporazitelný, jako první běžec v historii vyhrál úvodních šest závodů. Kraloval sprintům, distančním i hromadným štacím.
I přesto, že vynechal Tour de Ski, přilétal do Koreje v pozici lídra Světového poháru. Muže, který má v Alpensia Cross-Country Center přepsat historii.
Povedlo se mu to na druhý pokus.