Bude KLDR na hrách? Korejský olympijský rébus se nyní řeší i v Praze

Představí se na olympijských hrách v Pchjongčchangu i tým KLDR? Rozhodnout se může až těsně před začátkem ZOH. | foto: AP

2 2017
Jednání v české metropoli může napomoci ke startu sportovců KLDR na olympijských hrách v Jižní Koreji. Navzdory válečnému stavu, který mezi oběma zeměmi technicky panuje už od roku 1950.

Devátého února 2018. Na stadionu v jihokorejském Pchjongčchangu pochoduje při slavnostním zahájení zimních olympijských her i delegace KLDR. Eskalující napětí na poloostrově díky tomu alespoň na chvíli pominulo.

Je taková představa vzhledem k současným zkouškám severokorejských raket a stupňující se válečné rétorice ještě vůbec reálná?

99 dní zbývá do zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

Ano, stále ano.

Na dotaz francouzské agentury AFP se činovníci KLDR vyjádřili, že dosud nerozhodli o účasti na hrách v Pchjongčchangu.

Přiblížit je tam může i Praha.

Česko hostí tento týden historicky největší olympijskou akci na svém území. Při valném shromáždění národních olympijských výborů se v pražském hotelu Hilton scházejí delegáti z 205 zemí. Nechybějí ani ti z KLDR v čele s ministrem sportu Kim Il-gukem. Očekává se, že právě v české metropoli budou Severokorejci jednat i se špičkami Mezinárodního olympijského výboru včetně prezidenta Thomase Bacha o své možné účasti na hrách.

Přes demilitarizovanou zónu

Když Jižní Korea získala olympijské hry poprvé, letní pro Soul 1988, podmiňovali tehdy Severokorejci svoji účast přidělením soutěží v nejméně osmi sportech na území KLDR a změnou názvu her na „Korea Pyongyang Seoul Olympic Games“. Jižní Korea jim nabídla jen uspořádání pěti sportů, a tak KLDR společně s Kubou, Etiopií a Albánií soulské hry bojkotovala.

Také poté, co byl Pchjongčchang zvolen dějištěm zimních her 2018, pokusila se severokorejská strana získat soutěže v alpském lyžování pro vlastní středisko v provincii Kangwon. Jihokorejští organizátoři návrh odmítli s odkazem, že by tím narušili kompaktnost her.

Mun Če-in, prezident Jižní Koreje, nicméně nyní osobně pozval KLDR k účasti. „Dveře do Pchjongčchangu jsou i pro Severní Koreu cestou k míru,“ prohlásil. Už v létě o pomoc při přesvědčování Severokorejců údajně požádal i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

KLDR a olympijské hry

  • KLDR bojkotovala v minulosti olympijské hry dvakrát: v Los Angeles 1984 a Soulu 1988.
  • V historii ZOH získali sportovci KLDR dvě medaile:+ z rychlobruslení a short tracku.

Pro sportovce KLDR má být před hrami mimořádně otevřena ostře střežená demilitarizovaná zóna, aby mohli do Pchjongčchangu dorazit po silnici a nemuseli cestovat lodí nebo letecky přes Čínu. 

Navíc MOV podle informací asijských médií přislíbil úhradu všech nákladů na start výpravy KLDR.

V září se na hry kvalifikovala z KLDR krasobruslařská dvojice Rjom Te-ok a Kim Ču-sik, šanci mají ještě rychlobruslaři a klasičtí lyžaři. Kromě toho MOV zvažuje přidělit Severní Koreji divoké karty v některých dalších sportech.

Podtext všech těchto sportovních „manévrů“ je zjevný: snaha dosáhnout při účasti týmu KLDR většího pocitu bezpečí pro další olympioniky, obávající se vojenských provokací Severní Koreje.

Francouzská ministryně sportu Laura Flessel-Colovicová už minulý měsíc vyzvala k neúčasti své země na hrách, pokud nebude zajištěna bezpečnost sportovců. Její výzvu podpořily Rakousko a Německo. A Bill Sweeney, předseda výkonného výboru Britské olympijské asociace, uvedl: „Pracujeme i na plánu rychlé evakuace našich olympioniků, jestliže by to bylo nutné.“

„Všichni bychom byli strašně rádi, aby se severokorejští sportovci zúčastnili olympijských her,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Kdybychom se na to dívali z čistě politického pohledu, tahle snaha by byla těžko omluvitelná. Ale my to chápeme tak, že bychom si moc přáli, aby se všech 206 států sdružených v Mezinárodním olympijském výboru pravidelně zúčastovalolo her. Snažíme se lidi spojovat.“

Verdikt až na poslední chvíli?

Jihokorejský Pchjongčchang se nachází 80 kilometrů od demilitarizované zóny. Organizátoři her dokonce dali v minulosti najevo obavy, že podobnost názvu zimního střediska s názvem hlavního města KLDR Pchjongjangem by mohla odrazovat potenciální návštěvníky od cesty na olympiádu. Proto na oficiálních dokumentech změnili anglickou transkripci dějiště her z Pyeongchang na PyeongChang, s velkým písmenem uprostřed.

Neblahou zkušenost zažil v tomto směru Daniel Olomaa z kmene Masajů, který cestoval v září 2014 na konferenci OSN o biodiverzitě v jihokorejském Pchjongčchangu, ale omylem si pořídil letenku do metropole KLDR. Tam byl pět hodin vyslýchán imigračními úředníky, načež zaplatil pokutu 500 dolarů a přes Peking jej odeslali zpět.

Zda své vlastní sportovce odešlou Severokorejci v zimě přes demilitarizovanou zónu do znepřátelené země, může nyní napovědět Praha.

Přesto Lee Hee-beom, předseda organizačního výboru her, poznamenal: „Předpokládáme, že Severní Korea nám své stanovisko sdělí až na poslední chvíli před hrami.“

Autor:

Další z rubriky

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz