Olympijský hokej v létě? Šéf NHL dál usiluje o kuriózní kompromis

Gary Bettman | foto: AP

25 2018
Zatímco Němci mají z absence hráčů NHL na olympijském turnaji radost, nechybí ani kritika úpadku kvality hokejového turnaje, který bez zámořských hvězd utrpěl. První muž kanadsko-americké soutěže Gary Bettman navíc zpochybnil účast nejlepší ligy světa i za čtyři roky v Pekingu. Místo toho ale oprášil svůj inovativní návrh.

Ligový komisionář Bettman si užil vyjednávání s Mezinárodním olympijským výborem před právě končící olympiádou v Pchjongčchangu požehnaně. Ze vzájemných schůzek však nakonec vyvstal závěr, jehož se většina hokejových fanoušků obávala - hráči z NHL se poprvé od roku 1994 na hrách nepředstavili.

Jen pár hodin poté, co Německo senzačně vyřadilo v semifinále turnaje v Koreji kanadský výběr, se Bettman na besedě v Bostonu rozpovídal o vyhlídkách účasti „jeho“ ligy na zimní olympiádě v roce 2022.

„Nemyslím si, že se chceme her v Číně zúčastnit,“ oznámil obecenstvu v konferenčním sále. A znovu zopakoval, co mu na participaci na sportovním svátku vadí nejvíce. „Přerušení soutěže na tři týdny výrazně naruší sezonu.“

Přitom pekingská olympiáda se jevila jako dobrá příležitost pro návrat k pořádkům, kdy se hokejového turnaje na pěti předchozích hrách účastnili ti nejlepší z nejlepších.

HOKEJOVÍ ŠAMPIÓNI. Kanadští hokejisté Ryan Getzlaf (zleva), Jonathan Toews a...

S posilami z NHL neměla Kanada dva turnaje po sobě konkurenci. Takto se radovali ze zlata v Soči (zleva) Ryan Getzlaf, Jonathan Toews a Sidney Crosby.

NHL uspořádala koncem léta v Číně přípravná utkání, hokejová liga se navíc netají vzorem v basketbalové NBA, které se podařilo vybudovat na asijském trhu silnou fanouškovskou základnu. A tím umocnit marketingový potenciál.

Byl to ale paradoxně právě šéf NBA Adam Silver, který svému kolegovi z hokejové branže olympijskou spoluúčast rozmlouval. „Před rokem a půl jsem se Adama zeptal, zda by on přerušil NBA uprostřed sezony kvůli olympiádě. Ani jsem nestihl doříct větu, a už jsem slyšel jeho jasné ne,“ stál si za svým Bettman.

65letý ligový boss, jehož pověst mezi fanoušky značně utrpěla stávkami i stěhováním týmů do zdánlivě nehokejových lokalit, ovšem záhy přispěchal s alternativním návrhem.

„Znovu jsem se zeptal MOV: proč nepřesunete hokejový turnaj na léto?“ Svůj nápad podpořil historickou pákou. „Vždyť první hokejová klání se pod pěti kruhy objevila v roce 1920 v Antverpách. Také na letních hrách,“ bral si příklad Bettman.

Zatím se však zdá velice nepravděpodobné, že by MOV přistoupil na tak radikální změnu v programu olympijských her. 

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz