Už jsem ztrácel víru, přiznal mladý sjezdař Forejtek, olympionik z Úlic

Filip Forejtek na tréninku na sjezd ve Svatém Mořici. | foto: AP

2 2018
V té obci na severu Plzeňska žije něco málo přes pět stovek obyvatel, široko daleko žádný pořádný kopec... Také se vám zdá divné, že právě tady, v Úlicích, vyrůstal nyní dvacetiletý mladík, který bude na olympijských hrách v Pchjongčchangu Českou republiku reprezentovat ve sjezdovém lyžování? Filip Forejtek si tenhle sen splnil, do nominace se protlačil na poslední chvíli.

„Účast na olympiádě byla velkou motivací, lyžování se věnuju naplno. Už po minulé sezoně bylo jasné, že šance tady je. Už jsem sice pomalu ztrácel víru, nevěřil jsem tomu. A teď obrovský pocit štěstí,“ vyznává se student elektrotechnické fakulty v Plzni.

K juniorskému zlatu na MS scházelo 28 setin

Filip Forejtek

Na juniorském MS v Davosu Filip Forejtek ve středu vyrovnal nejlepší výsledek českých lyžařů ve sjezdu v historii! Obsadil pátou příčku, od medaile ho ve dvoukolovém závodě dělilo 25 setin sekundy, za vítězným Švýcarem Marcem Odermattem zaostal o 28 setin. Forejtek napodobil Vlastimila Maxu, lyžaře ze Šumavy, který byl pátý ve sjezdu v roce 1988. Ve Světovém poháru dospělých absolvoval Forejtek sjezd poprvé nedávno ve švýcarském Wengenu, kde v proslulém závodě na Lauberhornu obsadil 51. místo.

Jeho velkým vzorem byl Bode Miller. „Toho jsem vždycky obdivoval. Škoda, že už ukončil kariéru,“ jako by Forejtek litoval, že se na olympiádě nepotkají. Závodit však bude proti jiným světovým esům. „Bude to životní zážitek,“ těší se.

Momentálně je na juniorském mistrovství světa ve švýcarském Davosu, ještě v neděli tam jede Super-G mezi juniory, den na to už bude v letadle mířit na olympiádu.

Jak se vůbec stane, že se na Plzeňsku zrodí špičkový sjezdař?
No nevím, jestli špičkový... (na chvilku se odmlčí) My přes zimu žijeme ve Špindlu. Táta dřív také závodil, pak měl i lyžařskou školu a začali jsme se lyžování věnovat spolu. Dělal jsem i jiné sporty, hrál tenis, ale lyžování mě chytlo víc.

Existuje pro to nějaké vysvětlení?
Vždycky se mi líbilo, takový volný sport. Asi také sehrálo roli, že jsem byl v lyžování vždycky úspěšnější než v tenise. Bratrovi Jonášovi se pro změnu v tenise daří víc.

Česko není zrovna lyžařská velmoc. Spoustu času asi strávíte v zahraničí, že?
Ano, ale Česko má dobrou geografickou polohu. Do Rakouska to máme kousek, trávíme tam 90 procent času, jsou tam nejlepší podmínky k tréninku. Ale i ve Špindlu se dá v zimě dobře trénovat.

Máte v Rakousku oblíbená místa?
Přes léto a na podzim ledovce Hintertux a Mölltall. Když už je umělý sníh, jezdíme do níže položených středisek. V posledních dvou sezonách jsem byl vždycky také měsíc v Chile. Tam jsou super podmínky pro trénink rychlostních disciplín.

To nebude zrovna levná záležitost. Dá se vyčíslit, na kolik peněz vás přijde jedna zima?
Je to zhruba milion a půl, většinu z toho platí svaz a částečně Dukla, jejíž jsem členem. Jsem za tu podporu nesmírně vděčný, i když každoročně něco doplácíme.

Považujete účast na olympiádě za životní úspěch?
Jasně. Je to největší sportovní akce. Loni jsem byl sice na mistrovství světa, ale olympiáda je výš.

Filip Forejtek v kombinačním sjezdu na mistrovství světa ve Svatém Mořici.

A kdybyste měl vyzdvihnout některý předchozí výsledek?
Tahle sezona je dobrá. Získal jsem poměrně dost FIS bodů, ve Wengenu jsem byl jedenačtyřicátý v kombinaci (v této disciplíně je Forejtek letošním mistrem ČR - pozn. aut.). V mladších kategoriích jsem byl občas na prestižní akci i na bedně.

Co považujete za svoji nejsilnější disciplínu?
Vždycky to byl obří slalom, ale v posledních letech spíš alpská kombinace. V ní máme jako Češi největší šanci oproti silnějším státům, protože oni přece jen mají větší počet specialistů na jednotlivé disciplíny.

Jaké závody máte v plánu na olympiádě v Jižní Koreji?
Měl bych jet všechny disciplíny, tedy sjezd, Super-G, alpskou kombinaci, obřák i slalom. Jen o nominaci do týmového závodu se bude rozhodovat až na místě.

Dáváte si nějaké cíle na konkrétní umístění?
To nejsem schopný říct, protože na olympiádě jsem nikdy nebyl. Záleží, kolik lidí pojede a jaké budu mít startovní číslo. Budu rád, když se budu pohybovat kolem poloviny startovního pole, atakovat třicítku by bylo dobré.

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Najdete na iDNES.cz