Slza za Hagaovou. Vrabcová ani tak odchodu z lyží nelituje

VZPOMÍNKA NA SOČI. Eva Vrabcová Nývltová na olympiádě v Soči. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2018
Stokrát si mohla říkat, že běžky na vrcholné úrovni už jsou definitivně minulostí a že ji nyní zcela naplňuje její atletická přítomnost. Přesto Eva Vrabcová Nývltová nijak neskrývá, že se jí ve čtvrtek po ránu, když viděla slavit Norku Hagaovou olympijské zlato z běhu na lyžích na 10 kilometrů volnou technikou, zastesklo.

„Bylo to skoro na slzy. Vždyť jsem se s ní v mém posledním velkém lyžařském závodě před lety ve Falunu pěkně honila. A ona je teď olympijskou vítězkou,“ přiznává bývalá výborná běžkyně na lyžích, která sezonu po olympijských hrách v Soči přešla od lyží k atletice.

Právě probíhající olympiáda nechává čtyři roky staré úspěchy sportovkyně z Trutnova vyniknout. Jen pro připomenutí. Na začátek 11. místo ve skiatlonu, poté jednadvacáté v klasické desítce, pak výborný první úsek ve štafetě, po kterém se Česko dělilo o první místo, a nakonec skvělé 5. místo ve volné třicítce s hromadným startem. Světová špička byla tehdy hodně blízko.

„Jsou to krásné vzpomínky, které si člověk bude pamatovat do konce života. Ale já jsem teď ráda tam, kde jsem,“ říká současná špičková česká vytrvalkyně.

Přesto neskrývá, že ji nyní, zvlášť při pohledu na výsledkové listiny ženských běžeckých závodů v Koreji, napadne myšlenka, jak by to vypadalo, kdyby zůstala.

Norská běžkařka Ragnhild Hagaová se raduje z triumfu na 10 km trati volně.

Norská běžkařka Ragnhild Hagaová se raduje z triumfu na 10 km trati volně.

Hagaová sice vyhrála, ale Norky teď už zdaleka tak nedominují, Tehdy hned na začátku všechny ujely a my jsme pak už jely jen o další místa. Něco se stalo,“ reaguje na ztrátu nedávné norské dominance, „z tohoto pohledu to přece jen trochu mrzí, že už tam nejsem, vždyť se prosazují i lyžařky z jiných zemí.“

Vrabcová Nývltová se od lyží odtrhla hned na začátku poolympijské sezony. Nejprve ji přibrzdily problémy s příjmem potravy a když je překonala, už se k lyžím nevrátila. Od té doby se naplno věnuje atletice: „Tělo tehdy řeklo dost. A litovat nemá cenu, všechno je tak, jak má být.“

Přesto si v olympijské sezoně na lyžích zazávodila. Týden před začátkem her se postavila na start Orlického maratonu. Výsledek? Jasné první místo mezi ženami a v absolutním pořadí páté. Na třicetikilometrové trati volnou technikou ji předběhli jen čtyři muži. K návratu ji to však nezviklalo.

„Dobře, že už nezávodím,“ přiznává a vysvětluje, s čím měla největší problém. „Hlavně chybí síla v nohách. A také v rukách. Atletický trénink je přece jen jiný. A že to stačilo i na většinu mužů? Tehdy bych asi porazila všechny,“ odpovídá nesměle na přímý dotaz.

Orlický maraton byl symbolickým zakončením lyžařské části její přípravy. Jednak proto, že atletický trénink dostává přednost, jednak proto, že se s manželem z Trutnova přestěhovali do Hradce Králové, a tak to na lyže v Česku mají přece jen dál než z Trutnova. Přišly však ke slovu nedávno na soustředění v Livignu, za necelé tři týdny tam nalyžovala zhruba pět set kilometrů.

„Lyže jsou přece jen šetrnější k tělu, takže jsme část tréninkových objemů zvolili na nich,“ vysvětluje. A závodní plány? První atletickým startem letos bude dvacetikilometrový běh v Nizoemsku na začátku března a na jeho konci mistrovství světa v půlmaratonu: „Už se těším, nezávodila jsem od podzimního maratonu v New Yorku.“

Nejčtenější

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz