Fantastická stíhací jízda. Samková získala ve snowboardcrossu bronz

16 2018
Druhé olympijské zlato nezískala. Přesto v cílovém prostoru třeštila ohromnou radostí. Vždyť ještě těsně před koncem Eva Samková figurovala na šestém, posledním místě. Mocný závěr však českou snowboardcrossařku vynesl na hrách v Pchjongčchangu až na třetí příčku. Zvítězila Italka Moioliová.

„Druhá medaile na druhé olympiádě,“ radovala se Eva Samková. „Pro mě je taková zlatá!“

Třetí medaile pro Česko

Eva Samková získala pro Česko třetí olympijskou medaili na hrách v Pchjongčchangu. Přidala se k biatlonistům Michalu Krčmářovi, jenž má stříbro, a rovněž bronzové Veronice Vítkové.

Bylo to drama!

Rozhodl poslední skok a nestabilní průjezd několika padajících závodnic přes cílovou pásku.

„Bála jsem se, že bude fotofiniš,“ přiznala potom v rozhovoru snowboardistka s namalovaným knírkem. Soupeřky měla za zády, takže přesně nevěděla, na čem je. „Říkala jsem si: Počkám, počkám… Až když se to ukázalo poněkolikáté, bylo jasno. Jo, to asi vyšlo.“

Ve všech jízdách ztrácela při startu. Velká rampa, ze které se snowboardcrossařky vrhaly na dlouhou a náročnou trať, jí tolik nesvědčila. A to i přesto, že si podobné starty trénovala na Dolní Moravě.

Fotogalerie

Co ztratila v úvodu, mocně doháněla ve zbytku trati. Bylo tomu tak v kvalifikaci, ve čtvrtfinále, semifinále, a také ve finálové jízdě. Velké klopené zatáčky projížděla bez potíži, vyhýbala se pádům, zůstávala klidná. Vyplatilo se.

Přitom ještě těsně před cílem finálové jízdy figurovala na šestém, posledním místě. Jenže na závěrečných třech velkých skocích dokázala vždy zrychlit a drtivý finiš dotáhla až k skvělému bronzu.

Novou olympijskou vítězkou je Italka Michela Moioliová, vedoucí žena Světového poháru. Stříbro nečekaně získala teprve šestnáctiletá Francouzka Julia Pereiraová de Sousaová Mabileauaová.

Vítězka kvalifikace i semifinále. A potom bronz

V kvalifikaci Samková na mezičasech nepatrně zaostávala za průběžně vedoucí Italkou Moioliovou, ale na závěrečných skocích manko smazala. Skvěle si pohlídala dopad a v těžké pasáži nahnala několik desítek setin. V cíli už měla nejrychlejší čas.

„Jo, docela dobrý! Na všech mezičasech jsem ztrácela, jsem ráda, že to vyšlo takhle,“ řekla bezprostředně po dojezdu.

ZNOVU NA STUPNÍCH. Snowboardcrossařka Eva Samková se po čtyřech letech opět na...

ZNOVU NA STUPNÍCH. Snowboardcrossařka Eva Samková se po čtyřech letech opět na olympiádě postavila na stupně vítězů - v Pchjongčchangu dojela obhájkyně zlata třetí.

I ve vyřazovacích jízdách Samková na startu ztrácela, ve čtvrtfinále chvíli jela na čtvrté pozici mimo postupovou trojici. V závěru se však vždy posunula vpřed a bezpečně postupovala.

A ve finále? Po čtyřech letech se Samková opět vrátila na olympijské stupně vítězů. Tentokrát na třetí příčku.

Hopjáková nedokončila kvalifikaci

Druhá česká zástupkyně Vendula Hopjáková v obou jízdách upadla. V první chybovala bezprostředně po startu, ve druhé nezvládla jednu z klopených zatáček chybovala a musela být ošetřována na trati.

Do závodu nastoupilo jen 24 závodnic, a tak nikdo z kvalifikace neměl vypadnout. Ač Hopjáková nedokončila ani jednu rozjížďku, měla zajištěné místo v prvním čtvrtfinále. Bezprostřední souboj s krajankou Samkovou se však nekonala, druhá Češka kvůli zranění už do závodu nenastoupila.

Snowboardcross

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy: 1. Moioliová (It.), 2. Pereiraová de Sousaová Mabileauaová (Fr.), 3. Samková (ČR), 4. Jacobellisová (USA), 5. Trespeuchová (Fr.), 6. Žekovová (Bul.), ...24. Hopjáková (ČR).

Autor:

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Najdete na iDNES.cz