Kdo jsi, Ester Ledecká? Svět tleská senzaci na vypůjčených lyžích

ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím slalomu. (17. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

17 2018
Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v ženském superobřím slalomu získává Rakušanka Veithová. Ta už přijímala gratulace a slavila obhajobu triumfu v super-G ze Soči. Jenže pak všechny uhranula zázračná jízda Ester Ledecké, která v cíli dlouho nemohla uvěřit tomu, co dokázala. A spolu s ní celý svět.

„Kdo jsi, Ester Ledecká?“ ptá se titulek jednoho z článků francouzského deníku L’Équipe. Dvaadvacetiletou snowboardistku a lyžařku záhy začali poznávat nejen v baštách alpského lyžování, o jejím šokujícím vítězství referovaly i listy The Australian nebo New Zealand Herald.

Fotogalerie

Svět bavil zejména fakt, že Ledecká, jejíž hlavní doménou je závodění na snowboardu, předčila nejlepší sjezdařky na lyžích, které předtím patřily americké lyžařce Mikaele Shiffrinové.

„Snowboardistka Ledecká na secondhandových lyžích vyhrála zlato ve svém druhém nejlepším sportu,“ shrnul jednou větou paradoxní triumf Ledecké server Sportingnews. „Tak snowboardisti umí taky lyžovat...“ přidala svůj údiv francouzská agentura AFP.

Je totiž běžnou praxí, že Ledecká dostává od výrobce materiál zděděný po hvězdách. „To jsou lyže, které jsme od firmy dostali loni. A jely,“ usmíval se spokojeně servisman i lyžařský trenér Petr Kouřil.

Česká vítězka způsobila světovým médiím v Pchjongčchangu horké chvilky. Nikdo nečekal, že by snowboardistka a ještě s relativně vysokým startovním číslem mohla nějak ohrozit specialistky. Televize NBC i rakouská ORF už oznámily vítězství Anny Veithové ještě předtím, než Ledecká vyjela na trať. Pak se musely omlouvat a agentury stornovaly své flešové zprávy.

Nebylo snad jediného televizního komentátora, který by vášnivě neprožíval spanilou jízdu vysmáté Češky. Stanice Eurosport dala dohromady kompilaci, kde nadšení jejích redaktorů eskaluje v mnoha různých jazycích:

Zatímco Ledecká v cíli jen nevěřícně zírala na tabuli s časem, všichni okolo bouřlivě oslavovali její nečekanou „krádež“ zlaté medaile. „Její trenéři, tým, rodina - sakra, úplně všichni - propukli v extatický jásot. Ledecká nechápala, proč,“ popsal sekundy po dojezdu list USA Today.

Švýcarský Le Temps si všímal toho, že z rodiny Ledeckých není Ester ve své zemi první známou osobností - dědeček byl reprezentantem v hokeji a tatínek je populárním hudebníkem.

„Do rodinné fotogalerie slavných osobností může teď přidat tu svoji. Tedy až bude mít čas se namalovat,“ narážel deník na fakt, že Ledecká přišla po zlatém závodě na tiskovou konferenci v lyžařských brýlích. Zdůvodnila to tím, že si nestihla udělat make-up, protože s takovou slávou po tomto závodě prostě nepočítala.

Švýcarské fanoušky mohla na fantastickém vítězství Ledecké mrzet jen skutečnost, že česká závodnice vytlačila jejich favoritku Laru Gutovou na čtvrtou příčku.

Ester Ledecká na tiskové konferenci po senzačním vítězství v olympijském...
ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím...

Poklon se jí dostalo i od soupeřek. Zaražená Veithová, která se bezprostředně po projetí Ledecké cílem jen chytila za hlavu, musela skousnout nečekané druhé místo. Jen pár chvilek předtím přitom mluvila o nejhezčím vítězství své kariéry.

„Bolí, prostě to moc bolí. V ten moment jsem to nechápala. Neskutečné, co Ester předvedla. Zasloužila si to. Když je někdo nejrychlejší, tak si to zaslouží. Ale na mě je toho zkrátka moc,“ smutnila Veithová.

Senzační zlato

Ester Ledecké

Američanka Lindsey Vonnová ocenila sportovní všestrannost Ledecké. „Chtěla bych mít její sportovní talent, skákat ze sportu do sportu a všechno vyhrávat. Ale bohužel umím jen lyžovat. A ona mě stejně porazí,“ kroutila nevěřícně hlavou sjezdařka, která ovládla víc závodů Světového poháru než kterákoli jiná závodnice.

Pomyslný klobouk ve vzkazu na twitteru smekl také hokejista Jakub Voráček. „Jeden z nejlepších sportovních výkonů, které jsem kdy viděl,“ napsal.

Agentura Sport Invest, která Ledeckou zastupuje, si zavtipkovala v souvislosti s přísnými olympijskými regulemi. Partnerské společnosti totiž nesmí po dobu trvání olympiády jmenovitě zmiňovat zúčastněné sportovce nebo se jinak spojovat s hrami. „Neuvěřitelné! Nejmenovaná sportovkyně vyhrála nejmenovaný závod na nejmenované akci a udělala nám tím velkou radost. Jsi skvělá,“ uvedli její zástupci na facebooku.

Podpoří STR, jak se Ledecké přezdívá, celosvětový mediální povyk také mnohem očekávanějším vítězstvím v paralelním snowboardovém slalomu? První klání této disciplíny vypuknou ve čtvrtek 22. února, finále je v plánu o dva dny později.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Petr Koukal proměnil nájezd mezi betony amerického gólmana Ryana Zapolskiho.

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Najdete na iDNES.cz