Ruská reakce na trest: Hon na čarodějnice i vražda národního sportu

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na olympijských hrách v Soči ve společnosti prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou považováni za velké spojence. | foto: AP

6 2017
V úterý večer Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru vyloučila Rusko z únorové olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu. Start jeho sportovců je možný pouze pod neutrální vlajkou za splnění striktních pravidel. Rozhodnutí vyvolalo řadu emocí, od těch shovívavějších po vskutku vášnivé. Mezi ně patří i ta od Vitalije Mutka hlavního muže ruského sportu.

„Pod tím hadrem (neutrální vlajkou) si soutěžte sami. Rusko na kolena nedostanete. MOV a hlavně Thomasi Bachu, jděte do pr….“ napsal na svůj Twitter ruský vicepremiér a bývalý ministr sportu Vitalij Mutko.

Byl to právě on, koho Výkonná rada určila za hlavního viníka státem řízeného dopingu v Rusku.

I proto dostal Mutko, šéf nadcházejícího mistrovství světa ve fotbale, doživotní zákaz zúčastnit se jakýchkoliv dalších her.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Ruský vicepremiér Vitalij Mutko.

Není proto divu, že 58letý funkcionář vyzval k bojkotu celých her, ke kterému nakonec podle vyjádření prezidenta Vladimira Putina nedojde.

V bojkotu Mutka podpořil také první místopředseda Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Ivan Melnikov. Podle něj je „rozhodnutí nepředstavitelně tvrdé a je také součástí politiky totálního pronásledování ruských sportovců s cílem ponížit Rusko.“

A jestli se Rusové her zúčastní pod neutrální vlajkou? „To by vůči nim bylo nekorektní,“ má jasno Melnikov.

Někteří ruští sportovci, funkcionáři a politici pak jdou ve svých vyjádřeních ještě dál.

„Jak se nás bojí! Promiňte, lidi, nebyli jsme schopni vás ochránit,“ napsala Irina Rodninová, trojnásobná olympijská vítězka a nyní členka Státní dumy.

„Co zbude z olympijských principů, olympijského ducha a myšlenky olympijských her? Bez Ruska je to zmrzačená olympiáda,“ nechala se zase slyšet dvojnásobná olympijská šampionka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová.

O vraždě národního sportu mluvila legendární trenérka krasobruslení Taťána Tarasovová a bobista Alexej Vojvoda se ptá, co to budou za olympijské hry bez Rusů? „Jsme mocná země a tenhle hon na čarodějnice začíná u politiky,“ má jasno.

06.prosince 2017 v 00:28, příspěvek archivován: 06.prosince 2017 v 15:10

‘The murder of our national sport’ - Russian Trainer Tarasova on Russia’s Olympic ban https://t.co/BleU0sqQMG https://t.co/m4qRpwJRYj

Šéf Ruského olympijského výboru zase prozradil, že vynesený trest ovlivní nastupující generaci, která nemá s dopingem nic společného.

„Mladí lidé nemůžou a neměli by být zodpovědní za chyby minulosti. Stejně tak by se neměli cítit jako vyvrhelové na velké sportovní akci bez národní identifikace, bez hymny, bez vlajky,“ řekl v Lausanne agentuře R-Sport.

(Ne)účast Rusů v Pchjongčchangu

Přehledně

A zatímco Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost ruší přenosy z her, o které podle ředitele Dmitrije Černyšenka nebudou mít diváci zájem, ruským biatlonistkám zbyly jen oči pro pláč.

Vždyť kvůli dopingu právě z tolik propíraných her v Soči přišla jejich štafeta o olympijské stříbro, díky čemuž připadl bronz české štafetě. A jedna z hříšnic – Jana Romanovová – ví: „Říkají, že čistí sportovci můžou jet. Ale my jsme všichni špinaví.“

Ne všichni Rusové ale vidí úterní rozhodnutí MOV tak tragicky.

Vždyť jsme na hry vůbec nemuseli jet

Většina sportovců, kteří i přes striktnější pravidla stále mohou v Pchjongčchangu soutěžit pod neutrální vlajkou, je vůči trestu smířlivější.

„Vždyť ta další možnost by byla ještě horší, Rusové na hry vůbec nemuseli jet,“ má jasno biatlonista Alexej Volkov.

Anton Babikov slaví vítězství ve stíhacím závodu v Östersundu.

Ruský biatlonista Anton Babikov.

Tomu přizvukuje i jeho reprezentační kolega Anton Babikov: „Hlavní je, že můžeme závodit. Jen barva naší vlajky nebude na nás.“

Aby ruští sportovci do Jižní Koreje odjeli, vidí jako jedinou možnost také dvojnásobný hokejový mistr světa Ilja Kovalčuk nebo prezident Ruského olympijského výboru.

„Nechme závodit alespoň ty čisté a ukázat tak světu, že jsme z Ruska a nejsme vyvrhelové,“ říká Leonid Tjagačov.

O své účasti budou v následujících dnech rozhodovat třeba ruští sáňkaři nebo krasobruslaři.

Anebo také dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Jevgenija Medveděvová – velká favoritka na zlato.

Osmnáctiletá dívka na zasedání v Lausanne řekla, že by nemohla závodit pod neutrální vlajkou.

„Jsem hrdá na svou zemi, je pro mě čest reprezentovat ji na olympijských hrách. Inspiruje mě to a dodává mi to sílu při mých vystoupeních,“ nechala se slyšet ještě v průběhu zasedání.

05.prosince 2017 v 21:16, příspěvek archivován: 06.prosince 2017 v 15:15

— Some stuff from Evgenia MEDVEDEVA's interview after IOC meeting (or the most legit proofs that this girl is made of pure steel) https://t.co/6u8sUedDoG

O pár hodin později už byla se svými závěry zdrženlivější. „Ještě o tom budeme diskutovat a na takové otázky je brzy,“ prozradila.

Rusové hry v Koreji nakonec kompletně bojkotovat nebudou, Vladimir Putin ve středu oznámil, že sportovcům bránit ve startu pod neutrální vlajkou nebude.

Budoucí olympioniky tak čeká až nekonečné testování a dokládání dokumentů o své čistotě.

Finální číslo ruských sportovců na příštích hrách je však zatím v nedohlednu.

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Najdete na iDNES.cz