NĚMCI OVLÁDLI TOBOGAN. Dvě německé posádky čtyřbobů slaví společně úspěch na...

NĚMCI OVLÁDLI TOBOGAN. Dvě německé posádky čtyřbobů slaví společně úspěch na olympijském toboganu. Mají zlato i stříbro. | foto: Reuters

Němečtí bobisté mají i třetí zlato, české posádky ve finále chyběly

• 0
Všechny tři olympijské soutěže bobistů vyhráli Němci. Po dvojbobech mužů i žen získala zlato i čtyřčlenná posádka pilota Friedricha. Stříbrná medaile se dělí, stejného času dosáhli Korejci a druhý německý kvartet. Závod vrcholil bez Čechů, kteří se nevešli mezi nejlepších dvacet.

České posádky zaznamenaly ve třetí jízdě na setinu stejný čas s odstupem 1,29 sekundy na Friedricha a nechaly za sebou jen tři soupeře z devětadvaceti.

Pro oba stroje tak skončila olympijská soutěž už před finále. Dvořák klesl na 21. pozici a poslední postupovou příčku ztratil o jednu desetinu sekundy. Vrba byl čtyřiadvacátý.

Němci díky Friedrichovi a Miriamě Jamankaové podruhé v historii zvítězili ve všech třech bobových soutěžích. Naposledy se jim to podařilo v roce 2006 v Turíně, kde triumfovali Sandra Kiriasisová a André Lange. Právě Lange byl před 12 lety zároveň posledním pilotem, jenž vyhrál na jedněch hrách oba závody. Na zlatý bobový double dosáhl sice v roce 2014 v Soči domácí Alexandr Zubkov, ale kvůli dopingové aféře v ruském sportu byl loni v listopadu diskvalifikován.

„Byl to týden plný stresu, takže jsem rád, že už to máme za sebou, a jsem šťastný, že jsme to dokázali,“ řekl Friedrich, jenž výrazně přispěl k nápravě selhání ze Soči, kde němečtí bobisté poprvé po 50 letech nezískali žádnou medaili. „Propadák ze Soči nám všem dodal motivaci. Dřeli jsme jako šílení, udělali jsme vše pro úspěch a vyplatilo se to na 100 procent,“ dodal sedminásobný mistr světa.

Friedrich si vybudoval komfortní náskok díky nejrychlejším časům v prvních třech jízdách a ve finále mu stačilo k potvrzení triumfu třetí místo. V dramatickém souboji o stříbro zlikvidoval Walther v poslední jízdě ztrátu sedmi setin na průběžně druhé Korejce, kteří využili domácí dráhy k zisku první bobové medaile v historii.

Walther věnoval stříbro nejzkušenějšímu členovi své posádky Kevinu Kuskemu, jenž je nyní se čtyřmi zlatými a dvěma stříbrnými medailemi nejúspěšnějším bobistou historie. „Po zklamání v Soči se rozhodl, že dá ještě čtyři roky. Chtěli jsme tu medaili získat pro něj. Jsem na něj pyšný a mám z toho velkou radost,“ řekl Walther na adresu devětatřicetiletého bývalého atleta.

Německo díky Friedrichovi získalo v Pchjongčchangu už 14. zlato a vyrovnalo historický rekord Kanady z domácích her ve Vancouveru 2010.

Boby

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Muži - čtyřboby: 1. Německo (Friedrich, Bauer, Grothkopp, Margis) 3:15,85 (48,54+49,01+48,76+49,54), 2. Německo (Walther, Kuske, Rodiger, Franke) -0,53 (48,74+49,16+48,90+49,58) a Korea (Won Jun-čong, Čun Čung-lin, So Jong-u, Kim Tong-hjon) -0,53 (48,65+49,19;48,89+49,65), 4. Švýcarsko (Peter) -0,74, 5. Lotyšsko (Melbardis) -0,80, 6. Kanada (Kripps) -0,84, 7. Rakousko (Maier) -1,05, 8. Německo (Lochner) -1,26, 9. USA (Bascue) -1,43, 10. Lotyšsko (Kibermanis) -1,56, ...21. ČR (Dvořák, Kopřiva, Šindelář, Nosek) 2:29,09 (49,07+49,97+50,05), 24. ČR (Vrba, Stokláska, Suchý, Egydy) 2:29,59 (49,73+49,81+50,05) - nepostoupili do závěrečné jízdy.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.