Na desítce se rozdaly čtyři medaile. Nejlepší z Češek je Nováková

Americké běžkyně Elizabeth Stephenová a Sadie Bjornsenová v olympijském závodu na 10 km volnou technikou. (15. února 2018) | foto: Reuters

15 2018
Dominance Norky Ragnhild Hagaové, vzácná dělba bronzové medaile i nepřesvědčivé vystoupení Češek. To je ve zkratce olympijský závod volnou technikou na 10 kilometrů. Ze čtyř českých běžkyň na lyžích dopadla podle očekávání nejlépe Petra Nováková, která se ovšem nevešla do TOP20 a skončila na 28. místě, s odstupem 2 minut a 33 sekund za vítězkou.

Hagaová zvítězila s velkou převahou, zbytek startovního pole jel jen o stříbro. 

Vždyť Švédka Charlotte Kallaová, vítězka skiatlonu, která byla největší pronásledovatelkou norské suverénky a nakonec vybojovala právě druhé místo, zaostala o 20 sekund.

Přijdou další závody. Třeba se budu cítit líp, věří zklamaná Nováková

Rozhovor od našeho zpravodaje

Manko 31,9 sekundy na Hagaovou svítí hned u dvou jmen - Finky Kristy Pärmäkoskiové a Norky Marit Björgenové.

Podělí se tak o bronzovou příčku, cenný kov dostanou obě. Pro Björgenovou, legendu bílé stopy, jde o její dvanáctou medaili z olympijských her. Pärmäkoskiová zase slaví druhý bronz z Koreje.

Hagaová, jež má na kontě pouze jedno vítězství ve Světovém poháru, si dojela pro životní úspěch, a dodatečně si tak nadělila ideální dárek k pondělním 27. narozeninám.

Fotogalerie

Hagaová si v životním závodě dobře rozvrhla síly. Ještě v polovině na mezičase mírně zaostávala za Kallaovou, ale o kilometr později už švédskou favoritku předstihla a díky stupňovanému tempu si dojela pro největší úspěch v kariéře s výrazným náskokem.

Čtyřnásobná juniorská mistryně světa z roku 2011 a Liberce 2013 dosud mezi seniorkami vyhrála pouze jeden velký závod, na úvod sezony v listopadu v Ruce měla nejrychlejší čas ve stíhačce.

Sedmatřicetileté Björgenové stejně jako ve skiatlonu, kde byla stříbrná, nevyšel útok na sedmé olympijské zlato, které mohla získat jako první žena v historii ZOH. 

Díky dvanáctému cennému kovu (s bilancí 6-4-2) nicméně vyrovnala svého krajana Björna Dählieho (8-4-0). Pokud vybojuje v Pchjongčchangu ještě jednu medaili, může se Björgenová dotáhnout na absolutního rekordmana a dalšího Nora Oleho Einara Björndalena (8-4-1), jenž se letos nevešel do nominace biatlonistů.

Nováková, nejrychlejší z českého kvarteta, chtěla skončit v nejlepší dvacítce, televizní expertka Kateřina Neumannová jí předpovídala možné umístění na hraně elitní desítky. „Musela by podat svůj nejlepší výkon,“ poznamenala ale Neumannová.

To se ovšem nepovedlo a Nováková nabrala značnou ztrátu. Další české závodnice se umístily následovně: Kateřina Beroušková na 43. příčce a Barbora Havlíčková s Petrou Hynčicovou obsadily 59. a 60. místo. 

Především pro Havlíčkovou šlo zejména o sbírání zkušeností, vždyť v pouhých sedmnácti letech byla druhou nejmladší ženou na startu.

Běh na lyžích - 10 km volnou technikou, ženy

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

1. Hagaová (Nor.) 25:00,5, 2. Kallaová (Švéd.) -20,3, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) a Björgenová (Nor.) obě -31,9, 5. Digginsová (USA) -35,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -49,8, 7. Östberová (Nor.) -1:05,5, 8. Sedovová (OSR) -1:07,3, 9. Stadloberová (Rak.) -1:15,6, 10. Nečajevská (OSR) -1:24,3, ...28. Nováková -2:33,3, 45. Beroušková -3:13,9, 59. Havlíčková -4:00,2, 60. Hynčicová (všechny ČR) -4:09,4.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz