Doporučujeme

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude. | foto: AP

Chyběly důkazy. Arbitráž CAS zrušila doživotní tresty Rusů za doping

  • 344
V nekonečné sáze o státem řízeném dopingu v ruském sportu během olympijských her v Soči je dopsána další kapitola. Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne kvůli nedostatku důkazů zrušila doživotní tresty pro 39 ruských sportovců za doping. Jedenáct z nich ale nebude startovat na blížících se hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Už dříve Mezinárodní olympijský výbor uznal 43 ruských sportovců, kteří se účastnili olympiády v Soči, vinnými za porušení antidopingových pravidel.

Ruská dopingová kauza

Jak se obří sportovní skandál vyvíjel?

Anuloval jejich výsledky na hrách a doživotně jim zakázal účast na jakékoliv další olympiádě. Rusko tak přišlo o 13 medailí a ztratilo první místo v medailovém pořadí.

Kvůli státem organizovanému dopingu bylo potrestáno i Rusko, jehož zástupci budou v Koreji startovat pod oficiálním označením „Olympijský sportovec z Ruska“. Jejich účast navíc musela potvrdit komise Mezinárodního olympijského výboru, která z původního návrhu 500 jmen vybrala 389 sportovců.

Rusko mělo nakonec do Pchjongčchangu vyslat 168 reprezentantů. Mezi nimi původně byla i rychlobruslařka Olga Grafová, která se však kvůli trestům pro reprezentační kolegy z týmu pro stíhací závod účasti vzdala.

Čtvrteční rozhodnutí CAS ale všechno mění.

Olympijský závod na 50 a triumf Alexandra Legkova.

Arbitráž, ke které se odvolalo 42 z 43 potrestaných, totiž ve 28 případech rozhodla o navrácení do výsledkových listin. To se týká také dvou olympijských vítězů - běžce na lyžích Alexandra Legkova a skeletonisty Alexandra Treťjakova.

„Ve dnech 22. až 27. ledna proběhlo v Ženevě zrychlené řízení, během něhož byli vyslýcháni všichni sportovci, až na dva, kteří se nemohli zúčastnit. Svědčilo i několik odborníků a svědků jako profesor Richard McLaren nebo Grigorij Rodčenko. Obě komise shledaly, že důkazy předložené Mezinárodním olympijským výborem, nebyly dostatečné,“ píše se v prohlášení CAS.

Devět ze třinácti medailí tak Rusové dostanou zpět.

Verdikt posiluje podvodníky

Právník Jim Walden, který zastupuje hlavního svědka o dopingovém systému v Rusku Grigorije Rodčenkova, považuje rozhodnutí CAS za posílení podvodníků

Bývalý šéf moskevské antidopingové Rodčenkov, který na státem organizovaný doping upozornil, svědčil také při řízení u arbitráže. 

Rodčenkovův právník s verdiktem CAS nesouhlasí. "Tohle rozhodnutí CAS jenom posiluje podvodníky, ztěžuje cestu k vítězství čistým sportovcům a znamená další nespravedlivý úspěch pro zkorumpovaný ruský dopingový systém a především pro (prezidenta) Putina," uvedl Walden v dnešním vyjádření.

(ČTK)

U Alexandra Zubkova, který řídil zlatý dvojbob i čtyřbob, bylo shledáno, že porušil antidopingová pravidla. Jemu tak medaile navrácena nebude.

Odvolání dalších 11 sportovců bylo přijato pouze částečně.

Místo doživotního zákazu jim byl zakázán start pouze na následujících hrách v Pchjognčchangu. 

Už dříve byly odloženy případy biatlonistek Olgy Zajcevové, Olgy Viluchinové a Jany Romanovové, které mezitím ukončily kariéru. Kromě nich CAS nejednal ani o případu bobisty Maxima Bělugina, který se proti trestu neodvolal. 

Čtvrteční rozhodnutí arbitráže navíc znamená, že 28 omilostněných sportovců může požadovat dodatečnou nominaci na olympiádu v Pchjongčchangu. 

A že požadovat bude, oznámil hned ve čtvrtek dopoledne ruský ministr sportu Pavel Kolobkov. 

„Očekávám, že Mezinárodní olympijský výbor uzná rozhodnutí CAS a bezpodmínečně zajistí ruským sportovcům účast na blížící se olympiádě,“ prohlásil Kolobkov. „Za poslední rok prožili velmi těžké časy a teď to chtějí hodit za hlavu a dělat to, co mají nejradši - soutěžit ve férovém boji.“

O dodatečnou pozvánku požádalo podle vyjádření národního olympijského výboru 15 ruských reprezentantů včetně Legkova, Treťjakova nebo rychlobruslařky Olgy Fatkulinové.

Naproti tomu MOV s rozhodnutím arbitráže nesouhlasí a zvažuje odvolání k Nejvyššímu švýcarskému soudu, který může jako jediný verdikt CAS zvrátit. „Na jednu stranu zamítnutí odvolání jedenácti sportovců znovu potvrdilo existenci systematického dopingu v Soči. Na druhou nás mrzí, že CAS to při posuzování dalších 28 případů nevzal v úvahu,“ uvedl v prohlášení.

„Tento verdikt může mít zásadní dopad na budoucnost boje s dopingem. Až budeme mít k dispozici kompletní dokumentaci k rozhodnutí arbitráže, důkladně ji analyzujeme a zvážíme další postup včetně odvolání k nejvyššímu soudu,“ přidal.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.