Přetrženému vazu navzdory. Čeští juniorští mistři světa stihnou hry

Anna Dušková a Martin Bidař během volných jízd dvojic na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: Reuters

31 2018
Na konci října se to stalo. Měli odlétat na svoji první krasobruslařskou Grand Prix do Číny. Při rozcvičce před tréninkem si Anna Dušková a Martin Bidař v Praze zkoušeli na suchu trojitý twistovaný lutz. Bidař vyhodil partnerku do vzduchu, tak jako už tisíckrát. Ale nechytil ji. Spadla na pravé, dopadové koleno. Au!

„To bude jen naraženina,“ usoudila nejprve.

Nebyla.

Když se v následujících dnech vrátila na led, při dopadech jí v koleni cukalo, skoky nezvládala. Lekli se: Cosi není v pořádku. Profesor Pavel Kolář ji poslal na magnetickou rezonanci a ta odhalila přetržený vaz v koleni. První prognózy: nejméně půl roku mimo hru.

Sbohem, olympiádo?

„Nikdy předtím jsem na operaci nebyla. Bála jsem se, že se něco pokazí,“ vypráví Dušková.

S Bidařem platí za největší talenty českého krasobruslení posledních let. Juniorští mistři světa z roku 2016, loni už sedmí na mistrovství Evropy dospělých v Ostravě.

Přitom ani tam být nemuseli.

Při nácviku obtížné zvedačky Dušková loni v lednu tři týdny před šampionátem upadla ze dvou metrů hlavou na led. S obrovskou boulí ji sanitka odvezla do nemocnice. Vyšetření však naštěstí neodhalilo závažnější zranění. Za tři dny přišla opět na trénink a prohlásila: „Chci tu zvedačku zkusit znovu.“ Trenérka Eva Horklová ji chválila: „Málokterá by se z toho takhle rychle vzchopila.“

Vánoční dárek: axel

V drobném a zdánlivě křehkém těle 18leté Duškové se skrývá síla obrovské bojovnice.

„Tehdy jsem z té rány byla jen trochu praštěná,“ říká. „Tentokrát to s přetrženým vazem bylo jiné.“

Ortoped Miroslav Sinkule provedl operaci moderní metodou, aby se mohla vrátit co nejdříve. „Ale já měla strach, že nebudu ani normálně chodit. Tak to ze začátku bolelo,“ líčí.

Brzy se však vrátilo její odhodlání postavit se nepřízni osudu.

Ve stejnou dobu musela na operaci kyčelního kloubu i jejich trenérka Horklová. „Jsme takoví dva invalidé, co?“ říkala se smíchem Duškové a dodávala jí optimismu: „No vidíš, zase uděláš i dřep.“

Pak museli mladou krasobruslařku spíš brzdit. Před Vánocemi si nedala říct. „Měla jsem ohromnou radost, že jsem znovu na ledě, tak jsem si chtěla i skočit,“ přiznává.

Anna Dušková a Martin Bidař při krátkém programu na MS v Helsinkách.

Anna Dušková a Martin Bidař při krátkém programu na MS v Helsinkách.

Třiadvacátého prosince si nadělila pod stromeček zdařilý pokus o jednoduchého axela. Po Vánocích přišly dvojité skoky. Po Novém roce trojitý toeloop. Mezitím pokračovala v rehabilitačních cvičeních. Nebo seskakovala ze schodů, aby simulovala dopad z odhozených skoků.

Přestože nikdy zcela neztratili víru, naplno si uvědomili: I když to bude těsné, my tu olympiádu vážně stihneme. Bidař, který více než dva měsíce musel kroužit po ledě sám, opět bruslil se svou partnerkou, vrátili se k odhazovaným skokům. „Když jsem musel trénovat bez Aničky, aspoň jsem zapracoval na těch sólových,“ říká.

V půli ledna, zatímco se mnozí soupeři vydali na mistrovství Evropy, odletěli na týden do Kanady za svým druhým koučem Richardem Gauthierem, jenž vede i bývalé mistry světa Duhamelovou a Redforda.

„Dělejete všechno postupně, netlačte na to moc,“ připomínal jim. Ovšem také on byl mile překvapen, jak nalézají sebe sama.

Korejské hry zúročí v Číně?

Naposledy si zazávodili v září v Oberstdorfu, kde v olympijské kvalifikaci vybojovali letenku do Koreje. „Ublížilo nám, že jsme potom nemohli závodit ani společně trénovat. To se pak souhra vytrácí,“ vykládá Dušková, vždy mluvčí páru. „Ale teď jsme zase tam, kde jsme byli v září v Oberstdorfu. Žádné riziko, že by se v mém koleně mohlo něco pokazit, už tam není. Tedy pokud znovu nespadnu...“

Probili se mezi 20 nejlepších sportovních dvojic světa, které smějí v Pchjongčchangu závodit. „Jsme nováčci, nemusíme se nervovat, že od nás hned čekají nějaká velká umístění. Zvlášť po tom zranění,“ povídá Dušková. V české výpravě je druhá nejmladší, pouze dodatečně nominovaná lyžařka Havlíčková je mladší.

Pokud má někdo v nejbližší době vrátit českému krasobruslení medailový lesk v kategorii dospělých, jsou to právě Dušková-Bidař. V tom se experti shodují.

Někdejší mistr Evropy Tomáš Verner je loni chválil: „Vypadají při jízdě báječně, skoro jako jedno tělo. Jsou kamarádi i mimo led, povahově si sedli. Martin je tichý, Anička upovídaná, tak jim to funguje.“

Aby jednou naplnili svůj medailový sen, musí se co nejvíc vyvarovat zdravotních potíží, které v minulosti přitahovala nejen Dušková. Zároveň potřebují vylepšit tréninkové podmínky.

Jestli budou při trénincích v pražské hale Hasa drkotat zuby, jen obtížně se přiblíží ruským či zámořským párům. Vždyť i když je venku plus 10, teplota v hale klesá ráno při tréninku k nule.

„Zranění jsou pak pravděpodobnější,“ říká Bidař. Loni v únoru si tu natáhl šlachy na noze.

Anna Dušková a Martin Bidař při krátkém programu na MS v Helsinkách.

Anna Dušková a Martin Bidař při krátkém programu na MS v Helsinkách.

Pchjongčchang je pro oba především vkladem do budoucna. Díky tomu, že hry okusí už nyní v juniorském věku, nebudou za čtyři roky v Pekingu 2022 tak vyjukaní.

„Teď si to užijeme. Ale současně se pokusíme v Koreji ukázat všechno, co umíme,“ slibuje Bidař.

Za týden odletí čeští ledoví teenageři do Asie.

Na vyvzdorovanou olympiádu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Petr Koukal proměnil nájezd mezi betony amerického gólmana Ryana Zapolskiho.

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz