Velký ledový happy end. Savčenková a Massot psali nejdojemnější příběh her

TO BYLA JÍZDA: Aljona Savčenková a Bruno Massot po dokončení své volné jízdy. | foto: AP

16 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Hollywood by to nevymyslel lépe. Protože takové příběhy, jaký prožila v Pchjongčchangu i v mnoha letech předcházejících krasobruslařka Aljona Savčenková, umí psát jen olympiáda.

Dobruslila s Brunem Massotem volnou jízdu, přemožena silnými emocemi i vyčerpáním padla na led, zhluboka vydechovala. Partner si klekl k ní, objal ji. Osm tisíc diváků v hale povstalo a uspořádalo jim bouřlivé ovace vestoje.

Právě předvedli nejlépe hodnocenou volnou jízdu v historii kategorie sportovních dvojic. „Něco tak krásného jsem ještě neviděla,“ rozplývala se na tribuně i legenda Katarina Wittová.

Aljona Savčenková s partnerem Brunem Massotem prožívali olympijský triumf velmi...

Stále však neměli jistotu.

Na co to bude stačit?

Byla to poslední olympiáda, poslední šance na zlato 34leté ledové bojovnice Savčenkové.

Čtyři partnery vystřídala. Na pěti hrách bruslila. Z Ukrajiny odešla do Německa, s Robinem Szolkowym se pětkrát stali mistry světa. Ale pod vlajkou s pěti kruhy se pokaždé cosi pokazilo. Z Vancouveru 2010 i ze Soči 2014 vezli bronz, vraceli se zklamaní.

Dušková s Bidařem skončili čtrnáctí

Mladá česká dvojice Anna Dušková a Martin Bidař při volné jízdě.
Anna Dušková s Martinem Bidařem při volné jízdě.
Česká sportovní dvojice Anna Dušková a Martin Bidař předvádí v krátkém programu...
SPOKOJENÉ TVÁŘE. Anna Dušková s Martinem Bidařem po volné jízdě při své...

Szolkowy řekl: „Končím.“

Ona však snila o zlatu z her dál. Tak dávno o něm snila. Už jako šestiletá holčička, hltající krasobruslení v televizi, bruslila s otcem na jezeře u ukrajinského města Obuchiv a později ho přesvědčila, že s ní bude každé ráno jezdit na tréninky do 50 kilometrů vzdálené haly. Přestože to znamenalo ve čtyři ráno přešlapovat na zastávce autobusu.

Vždy měla silnou vůli. Po rozchodu se Szolkowym ji předvedla opět. Našla si nového partnera, o pět let mladšího Massota. Když ho Francouzi nechtěli do Německa pustit a požadovali za něj 30 tisíc eur, pořádala sbírku, vyvzdorovala si jej, stále nezlomná a zároveň se měnící. Krasobruslařka, která se v minulosti po každé chybě dokázala tak moc mračit, působila najednou šťastně, vstřícně, vděčná za ještě jednu ledovou šanci.

„Málokdy potkám ženu, jež má v sobě tolik ohně a vůle,“ říkal o ní Christopher Dean, olympijský vítěz v tancích ze Sarajeva 1984, s nímž vytvářeli choreografii jízd pro Pchjongčchang. Každičký detail s Deanem tolikrát probírala, každý sebemenší pohyb ruky.

Na institutu IAT v Lipsku se nechala nasnímat speciálními kamerami při twistovaném lutzu, kdy ji partner vyhazuje až do 280 centimetrů, načež jim na 3D modelu počítač vyhodnotil, jaké držení těla bude ve vzduchu ideální.

Vše pro olympiádu. Cokoliv pro olympiádu.

Nový rok slavili společně. Ona a její manžel s Massotem a jeho přítelkyní. O půlnoci si řekli: „Tohle bude náš rok.“

Ovládli finále Grand Prix, patřili k favoritům her. V krátkém programu však Massot – na rozdíl od partnerky debutant na olympiádě - ubral salchowu otáčku. Rázem byli před volnou jízdou se značnou ztrátou čtvrtí, zlatý sen se rozplýval a kritici tvrdili: „Zase to nedokáže.“

Massot se topil ve výčitkách, ale Savčenková mu řekla: „Ještě není konec. Máme výbornou volnou. Ukážeme všem, že je to zlatý program.“

Později Massot vyprávěl: „Slíbil jsem tehdy sám sobě, že udělám cokoliv, aby se Aljona nevracela domů s dalším bronzem. Zasloužila si zlato.“

15.února 2018 v 06:16, příspěvek archivován: 16.února 2018 v 07:38

In her fifth #WinterOlympics, Germany's Aliona Savchenko won her first gold medal with new partner Bruno Massot https://t.co/zN2HPdMzsf #Pyeongchang2018 https://t.co/0WlpClv4io

A tak tedy bruslili. Od úchvatně vysokého twistovaného lutzu, při němž jako by chtěla dolétnout až ke stropu kangnunské haly, až do posledních tónů skladby „Hledět na Zemi shora“ byli naprosto dokonalí. „Chtěli jsme promíchat akrobacii s uměním,“ říkala Savčenková a přesně to udělali.

Ale povede se jim vymazat ztrátu z krátkého programu?

Dlouhých 25 minut napjatě čekali.

Z první příčky se je marně snažili sesadit Kanaďané Duhamelová–Radford i s prvním čtverným odhozeným skokem v historii her. Mocným závěrem útočili čínští mistři světa Sui a Han, přesto také jim chybělo 0,43 bodu. Zbývali už pouze Rusové Tarasovová–Morozov, paradoxně trénovaní Robinem Szolkowym, bývalým partnerem Savčenkové.

Ale Rusové chybovali.

Na počítači se rozzářilo pořadí.

Dokázali to! Měli svůj zlatý happy end.

Aljona Savčenková s partnerem Brunem Massotem prožívali olympijský triumf velmi...
Aljona Savčenková s partnerem Brunem Massotem prožívali olympijský triumf velmi...

CHVÍLE EUFORIE. Nejprve když uviděli své známky, a potom v okamžiku, kdy se dozvěděli, že jsou přece jen zlatí.

Čtvrt hodiny nebyli Savčenková a Massot k utišení. Plakali, křičeli, objímali se, zase plakali. „To je nejlepší chvíle mého života. Neuvěřitelné. Nádherné,“ pronášela Savčenková mezi slzami. „My jsme vyhráli ze čtvrtého místa. Neskutečné,“ jásal Massot.

Právě stvořili zatím nejdojemnější příběh her v Pchjongčchangu. Navzdory všem nástrahám.

Když znovu vjeli na led ke slavnostnímu ceremoniálu, Savčenková před partnerem poklekla na jedno koleno. Výraz díků za vše, co s ní prožil, jak se vedle ní učil. Dobruslili ke stupňům vítězů, Massot se postavil za ni, uchopil 153centimetrovou drobnou ženu, vyzdvihl ji do výše a postavil na nejvyšší stupeň.

Aljona Savčenková s Brunem Massotem ¨na nejvyšším stupínku.

„A teď se můj dětský sen plní,“ usmála se Aljona Savčenková.

Autor:

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz