„Žádný sportovec z těchto zemí nevystoupil proti zabíjení a genocidě ukrajinského lidu během války. Nejsou to neutrálové, nýbrž otevření podporovatelé války,“ píší.
Jako příklad Ukrajinci uvádějí taekwondistu Larina či zápasníky Sidakova a Ugujeva. Ti se společně s dalšími ruskými sportovci za Putinovu agresi otevřeně postavili, přesto byli mezinárodními federacemi po doporučení MOV připuštěni do olympijských kvalifikací.
Mezi signatáři ukrajinského dopisu jsou například i hvězdní fotbalisté Mychajlo Mudryk z Chelsea, nejdražší Ukrajinec v historii Premier League, a Anatolij Trubin, brankář Benfiky Lisabon.
„Žádáme o vaši trvalou podporu v boji za dodržování olympijských principů a zabránění v účasti sportovcům z teroristických zemí,“ píší. Dopis adresovali i pařížské starostce Anne Hidalgové a předsedovi organizačního výboru her Tonymu Estanguetovi.
Reakce však veskrze žádná. Narážejí jen na hráz mlčení.
Organizační výbor her pouze ve své odpovědi na dotazy americké stanice CNN konstatoval: „Kvalifikace na hry v Paříži 2024, stejně jako zavádění přísných podmínek způsobilosti pro neutrální sportovce, spadá do odpovědnosti MOV. Naší odpovědností je hostit sportovce, kteří se kvalifikovali bez ohledu na jejich národnost.“
Vedení MOV neutrální Rusy na hrách chce. Francouzská strana sice může ruským a běloruským sportovcům zakázat vstup do země, jako to učinilo Polsko před loňskými Evropskými hrami, ale zjevně se touto cestou nemíní vydat.
Macron i Estanguet už dřív potvrdili, že neutrální ruští sportovci budou vítáni.
V prvním roce války byl právě Macron nejaktivnějším z evropských politiků, co se kontaktů s ruským vládcem Putinem týče, jenže při mnohahodinových telefonních hovorech nic nezmohl. Putin se nyní ve své propagandistické televizní show na konto francouzského prezidenta vyjádřil: „V určitém bodě vztahy s námi ukončil. Pokud už nemá zájem bavit se, méme jiné věci na práci.“
V rámci stejné show naopak Putin vyzdvihl maďarského premiéra Orbána a Slováka Fica, že na rozdíl od ostatních lídrů EU nejsou protirusky zaměření.
Pokud by přece jen došlo na nyní nepravděpodobnou variantu, že by Francie neudělila ruským sportovcům schengenská víza, tak se právě o Maďarsku spekuluje jako o zemi, která jim je dá.
Ukrajinská vláda a národní olympijský výbor stále řeší, zda v případě ruské účasti na hrách zareagovat bojkotem. „Nechceme udělat unáhlené rozhodnutí. Velmi pečlivě zvažujeme pro a proti,“ konstatoval ministr mládeže a sportu Matvij Bidnyj.
Na Ukrajině mezitím ruská armáda dál zabíjí ukrajinské sportovce, víc než 400 jich při ruské agresi přišlo o život. Začátkem ledna padl na frontě také 21letý talentovaný hokejista Vladislav Lyhošva. A mezi těmi, které válka připravila o život, je i 19letý biatlonista Jevhen Malyšev. Ten přitom ještě v roce 2020 reprezentoval Ukrajinu na Olympijských hrách mládeže v Lausanne.
Ve druhém lednovém týdnu se na účtu MOV na síti X objevilo oznámení: „Paříž 2024. 200 dní do her. Odpočítáváme.“
Účet Ukraina, oficiální účet země na této síti s 2,2 miliony sledujících, reagoval: „A co kdybyste raději spočítali ukrajinské sportovce zabité Rusy? Co kdybyste nezvali na hry válečné zločince? Co kdybyste udělali něco opravdu olympijského?“