Jelikož pavouk čítá pouze šestnáct dvojic, musíte disponovat mužskou a ženskou silou zároveň.
Česko má to štěstí, že pro pařížské zápolení dokázalo složit mimořádně kvalitní pár. Tomáše Macháče s Kateřinou Siniakovou, kteří v pátek večer zdolali ve finále čínské duo Čang Č’-čen, Wang Sin-jü 6:2, 5:7 a 10:8.
Zajistili tak národní výpravě první zlato z probíhajících her. V tenisové disciplíně, která sice nepoutá tolik pozornosti jako dvouhra nebo čtyřhra, ale má své kouzlo a vyžaduje specifické dovednosti.
Jak Siniaková brečela u hymny a Macháč říkal: Bojím se, ať mě někdo neprobudí |
„Abyste se do olympijského mixu dostali, musíte na tom být dobře v singlu nebo v deblu. To je první těžký krok,“ přiblížil Macháč záludnosti.
A žebříčkové umístění pro kvalifikaci nenasbíráte za týden, musíte si ho poctivě vydřít několika kvalitními výsledky. Jen je nemusíte nahánět v daném smíšeném páru, neboť pro olympiádu se kombinují postavení v rankingu obou jeho členů.
Jedenáctý nejlepší pár
Kdo má lepší singlové, využije singlové, kdo je výš v deblu, počítá se mu debl.
Z tohoto pohledu je potenciální zisk medaile dlouhodobou a velmi obtížnou záležitostí.
Navíc máte jistotu, že v turnaji nenarazíte na slabé soupeře.
Pro představu: Siniaková pro Paříž uplatnila pozici světové pětky ve čtyřhře, kterou byla v době uzávěrky přihlášek, Macháč přidal číslo 33 z dvouhry.
Společným součtem 38 platili za jedenáctý nejlepší pár, nepatřili tedy k hlavním medailovým kandidátům.
„Soupeři jsou sice lepší v singlu, ale my zahráli takticky výborně,“ popisuje Macháč důvod úspěchu.
Samozřejmě je znát, že jednotlivé páry zpravidla nejsou sehrané, což je v deblech podstatnější než sebelepší singlové dovednosti.
OBRAZEM: Od Novotné po Macháče se Siniakovou. Když tenisté sbírají medaile |
Ačkoli se v mixu zápolí i na grandslamech, netěší se velké pozornosti elitních hráčů ani fanoušků. Nicméně na olympiádě, kam se po čtyřech pradávných účastech vrátil v roce 2012 a kde představuje další možnost k zisku medaile, nabývá zcela jiné grády.
Stačí se podívat na jména ve startovní listině letošních her.
Alexander Zverev, Daniil Medveděv, Stefanos Tsitsipas, Taylor Fritz, Coco Gauffová, Maria Sakkariová. Ti všichni patří v žebříčcích dvouhry do první patnáctky.
Je potřeba zahodit respekt
Mix díky tomu nabízí unikátní možnost spatřit, jak proti sobě na jednom kurtu soupeří hvězdy mužského a ženského tenisu.
A servíruje i překvapení.
Třeba když Siniaková drží ve výměnách krok s elitními muži, které trápí i podáním. Nebo když Macháč překonává ostych z toho, že někdy musí zahrát prudký úder na ženu.
„Katka s Tomem mají víc zkušeností,“ chválí je Lucie Hradecká, sama olympijská medailistka z mixu a momentálně expertka stanice CANAL+ Sport. „On se naučil nebrat ohled na soupeřku, Katka se nebála returnovat na chlapa, což není legrace, když proti vám na síti stojí dvoumetrová postava.“
Na mysli má hlavně světovou čtyřku Zvereva, jehož Češi v pařížském mixu zdolali v prvním kole.
„Jo, on je výborný singlista, ale týmová disciplína je v lecčems jiná,“ zdůrazňuje Hradecká. „Bylo vidět, že zrovna on na síti nebyl úplně jistý. A mix je ještě jiný než debl. Chlap nesmí váhat a musí pálit rány na ženskou, nesmí ji šetřit.“
Mezi olympijské medailisty ze smíšené čtyřhry náleží jména jako Andy Murray, Andrej Rubljov, Viktoria Azarenková či Venus Williamsová. Už jen tento výčet vás ubezpečí, že nejde o žádnou podružnou a slabou soutěž.
Tenisové zlato z Paříže. Macháč a Siniaková ovládli smíšenou čtyřhru |
V Paříži se do této společnosti přidali Macháč a Siniaková. Dobyli olympijské zlato, což mohutně rezonuje českým i světovým sportem. Bez ohledu na to, v jaké disciplíně slavili.
„Samozřejmě není snadné probojovat se k medaili z mixu. Přihlásila se spousta hráčů se zvučnými jmény,“ zdůrazňuje Hradecká.
„Na druhou stranu je potřeba zahodit respekt.“
Což se Čechům beze zbytku povedlo.
Šéf české tenisové výpravy v Paříži Petr Pála jejich kvality shrnul slovy: „Tvoří silný pár, vyrovnaný. Kačka patří k nejlepším deblistkám na světě, možná je vůbec nejlepší. A Tomáš výborně returnuje. Hráli fantasticky. A skoro celou dobu udržovali dobrou náladu, u zápasů se bavili.“