Tři spolehliví a jeden nepostradatelný.
Čeští šermíři ve všech třech pátečních kláních potvrzovali, že se na sebe mohou spolehnout. Když se nedařilo jednomu, zastoupili ho druzí.
Společnou měly všechny tři zápasy i jinou věc.
V posledním devátém střetnutí se vždy fantasticky prezentoval finišman Jurka, který nakonec sestavě i zajistil bronz. V závěrečné tříminutovce porazil stříbrného muže individuálního pavouka Yannicka Borela 12:6 a první nasazený tým odsoudil ke čtvrtému místu.
Hrdina bronzové bitvy Jurka: Byl jsem v transu. Já ani nepočítal skóre |
„Když jsme vstupovali na planš v Grand Palais a celá audience nás viděla, řekli jsme si: ‚Tak ať to dopadne jakkoliv, tohle je největší zážitek v našich životech‘. Proti domácím před jejich publikem a na olympiádě o medaili..., nic většího nemůže být. Jestli o zlato, stříbro nebo bronz, to nerozhoduje,“ zářil Jurka.
Finále pro Česko začalo skvěle, když Rubeš pěti zásahy překvapil právě Borela. Česká sestava držela mírný náskok díky spolehlivým výkonům Jurky i Berana až do čtvrtého souboje, ve kterém získal nad Rubešem převahu Paul Allegre, který nabudil Grand Palais a parťáky vpustil do pátého duelu s dvoubodovým náskokem.
Ten se postupně prohluboval a senzace se vzdalovala.
Výborně si v sedmém zápase vedl dvaačtyřicetiletý veterán Beran, který ve svém posledním klání v kariéře porazil Allegreho 2:1 a český tým rázem ztrácel pouze dva body.
Do předposledního zápasu místo Rubeše nastoupil náhradník Čupr, který Jurkovi předal čtyřbodové manko.
Pětadvacetiletý reprezentant, který v individuálním pavouku kordu vypadl ve 2. kole, byl v soutěži družstev těžko k poražení, obzvlášť v posledních duelech.
Borel mu sice hned v úvodu utekl o další bod, závěr však patřil Jurkovi.
Ziskem bronzu sestava vyrovnala olympijské maximum českého šermu. Na hrách v roce 1908 získali individuální i týmový bronz šavlisté. Před třemi lety na ně třetím místem v Tokiu navázal Alexander Choupenitch ve fleretu.
Šok už ve čtvrtfinále
Jurka se jako tzv. „zavírák“ osvědčil už ve čtvrtfinále, ve kterém se český tým postaral o senzaci vítězstvím nad Itálií, druhým nasazeným týmem.
Jurka nejprve v šestém duelu dohnal čtyřbodové manko a pak v posledním devátém souboji strhl vedení na českou stranu. V poslední minutě proti Davidemu di Verolimu stihl osm zásahů, Ital jen polovinu.
Jurka po utkání připomněl, že český tým s Italy na posledních světových šampionátech dvakrát těsně prohrál. „Plán se neměnil, ale na rozdíl o těch předchozích jsme do toho všichni dali srdce, nevzdali jsme to až do úplného konce. Oni to vycítili a atmosféra je semlela.“
A teď na Francouze, o bronz! Představím si, že ti lidé fandí nám, říkal Beran |
Semifinálová bitva s Japonskem, které obhajovalo olympijské zlato, začala výhrou Rubeše nad Masaruem Jamadou 5:3, ale Japonci brzy otočili a po pěti duelech vedli už 15:10.
Stejně jako ve čtvrtfinále a později v souboji o bronz české šance pozvedl Jurka, který o tři body vyhrál svůj minisouboj s vítězem individuálního pavouka a olympijským šampionem Kokim Kanem. Beran pak dostal český tým do vedení, jenže Kano v duelu s Rubešem zajistil favoritovi čtyřbodový odskok.
Jurka v posledním duelu s Jamadou ztrátu dohnal a ještě 49 sekund před koncem vedl 34:33, japonský soupeř mu však v závěru znovu utekl a Češi si tak medaili museli vybojovat.
Šampiony se po dlouhých 52 letech stali Maďaři. Finálové vítězství nad Japonskem 26:25 v prodloužení jim zařídil stříbrný medailista z Tokia Gergély Siklósy vítězným zásahem v souboji s pařížským olympijským vítězem Kanem.
XXXIII. letní olympijské hry v PařížiŠerm Muži |