„Dámy a pánové, Katie Ledecká právě vyrovnala historický rekord devíti zlatých olympijských medailí Larisy Latyninové,“ oznámil hlasatel v opět vyprodané La Défense Areně jen chvíli poté, co si doplavala pro druhé pařížské zlato, tentokrát z kraulové osmistovky.
Ba co víc, pokud si odmyslíme týmová vítězství, Ledecká už nyní vládne historickému pořadí nejlepších olympioniček osamoceně, s osmi individuálními zlatými medailemi v porovnání se šesti ve vlastnictví sovětské gymnastky.
Žádná jiná sportovkyně jich nemá víc. Navíc pokud bychom vzali v potaz i muže, tak pouze jistý Michael Phelps je vlastníkem ještě honosnější sbírky – 23 zlatých celkem, 13 individuálních. Ale o Phelpsovi přece říkali a psali, že je mužem z jiné planety, tak kdo ví, jestli ten se počítá.
Američanka Ledecká si počtvrté v řadě doplavala pro zlato na osmistovce |
I když... také o Ledecké mnozí tvrdí, že plave na dlouhých tratích mimo veškeré kategorie.
„Když jsem za Katie skončila na americké olympijské kvalifikaci druhá, připadala jsem si jako vítězka,“ pronesla její rozchechtaná kolegyně Paige Maddenová, ve finále osmistovky třetí.
„Legend-ecky,“ zazářilo na tribuně na transparentu fanoušků.
S Phelpsem pojí Ledeckou ještě cosi. Pouze ti dva dokázali vyhrát jednu disciplínu na čtyřech po sobě jdoucích hrách. On krátkou polohovku, ona právě kraulovou osmistovku.
Nebylo to však tentokrát vůbec zadarmo.
Pohled do tabulek, v nichž držela 28 nejrychlejších časů na této trati v historii, mohl být velmi matoucí.
Protože mezitím jí dorostla velká vyzyvatelka.
Ariarne Titmusová. Blonďatá Australanka, která říká: „Je pro mě privilegiem závodit v Katieně éře.“ Což neznamená, že by Ledeckou nechtěla porážet. Na 400 metrů volný způsob už americkou superstar obrala o světový rekord i olympijské prvenství.
Máte dva nádory. Titmusová se bála, že nebude mít děti. Ale dál poráží i Ledeckou |
Teď se pokusila sesadit Ledeckou z piedestalu i na osmistovce.
Vedle sebe, ve třetí a čtvrté dráze skočily z bloků. A vedle sebe se držely tak dlouho. Žlutá čepička vyzyvatelky, modrá obhájkyně.
Jsem, tu, pořád jsem u tebe, vidíš, Katie, jakoby Titmusová dávala najevo sokyni, zatímco ta dost možná přemýšlela: Kdy už se Ariarne zlomí? Copak se vážně nezlomí?
Na 500 metrech vedla Ledecká jen o 24 setin.
Na 600 metrech o 82 setin.
Až na předposlední stovce unikla Titmusové o více než sekundu.
Pak už opravdu nebylo co řešit. V čase 8:11:04 obhájila olympijský titul, s převahou 1,25 sekundy před Australankou. Zaklonila slastně hlavu, načež pohlédla na největší soupeřku. Titmusová jí zvedla ruku nad hlavu, ještě ve vodě se objaly.
To gesto říkalo vše. Jejich rivalita je ozdobená velkým vzájemným respektem. „Mimo bazén jsme kamarádky,“ ujistily už dříve. Dav jim nyní bouřlivě aplaudoval. Fanoušci si uvědomovali, že sledují, jak dvě úžasné plavkyně ukazují svoji velikost nejen při závodě, ale i po něm.
Když opustily bazén, Titmusová Ledecké řekla: „Udělala jsi ze mě lepšího sportovce. Chovám obrovskou úctu ke všemu, co jsi dokázala. Vyhráváš osmistovku od doby, kdy mi bylo jedenáct. Teď je mi skoro čtyřiadvacet a ty ji vyhráváš pořád. Jsi neskutečná.“
Ledecká jí vzápětí a později také na tiskové konferenci kompliment vrátila. „Mít vedle sebe někoho jako Ariarne, je mimořádné. Každý den mě myšlenka na ni motivuje k ještě tvrdšímu tréninku,“ řekla.
„Děkuju ti,“ usmála se Titmusová a opět připomněla: „V mých očích je až nereálné, co předvádíš. Vyzvala jsem tě dnes na souboj, dala jsem do něj ze sebe naprosto všechno a nestačilo to. Ale byl z toho úžasný závod.“
Třetí srpen je pro Ledeckou památným dnem. „Jak druhé narozeniny,“ zasmála se. „Třetího srpna 2012 jsem totiž v Londýně vyhrála olympijskou osmistovku poprvé. Dnes jsem doufala, že i nadále budu mít tento den tak moc ráda. Teď cítím úlevu.“
Když moderátor tiskové konference půl hodiny před půlnocí vypočítával její medaile, zlehka přikyvovala, načež se rukou chytla za čelo, jako by chtěla dát najevo: Páni, to jsou nádherná čísla.
Později, když jí připomněli, že dorovnala Latyninovou, nicméně reagovala: „Je mi ctí být v historickém pořadí napříč všemi sporty takhle vysoko. Popravdě, nikdy jsem tímto směrem moc neuvažovala. Jdu prostě závod od závodu. Každá z mých medailí má svůj vlastní příběh. Ale snad ještě víc než výsledky si užívám proces, který k nim vede. A ještě víc než závodění si užívám trénink. I za tím dnešním zlatem jsou stovky naplavaných kilometrů.“
Larise Latyninové je 89 let, žije v Moskvě a před hrami v Paříži se vyslovila proti účasti ruských sportovců pod neutrální vlajkou, protože je to „ponižující a nevlastenecké“.
Latyninová, kterou v Tokiu 1964 připravila o olympijský vícebojařský trůn Věra Čáslavská, je dávná minulost.
Katie Ledecká je žhavá přítomnost.
Olympionička v Londýně, Riu, Tokiu i Paříži. A příběh (snad) nekončí.
„Ráda bych se viděla na olympiádě v Los Angeles 2028,“ oznámila sedmadvacetiletá žena. „Vždyť který sportovec by nechtěl prožít olympiádu na domácí půdě? Rozhodně neodejdu do sportovní penze už po této sezoně. Jasně, další hry jsou stále daleko, plány se mohou měnit, ale motivace to je.“
Devět zlatých tudíž nemusí být číslem konečným.
„Prvního září se určitě znovu budu hlásit na tréninku. Miluju vodu. Miluju bazén,“ ujistila.
A do té doby? Dopřeje si dovolenou a bude si užívat i trochu jiný život. Hrát scrabble nebo šachy, na klavír, zahradničit, klábosit s přáteli a kdo ví, třeba si najde čas i na strýčka Jona, který je spolumajitelem hokejového klubu New York Islanders.
„Snažím se udělat dobré dny skvělými a vzít si něco pozitivního i z těch, kdy se necítím dobře,“ je její životní motto.
Mimochodem, viděli jste už video, jak Katie Ledecká plave se sklenicí čokoládového mléka na hlavě? Pokud ano, pak máte představu, jak se dokáže stranou od každodenní rutiny i v bazénu bavit.
Právě tato živelná radost je výrazně podepsána i pod její impozantní medailovou kolekcí.
Nejvíce medailí z olympijských her - ženy:Larisa Latyninová (SSSR, gymnastika) 9 - 5 - 4 (1956-1964) Katie Ledecká (USA, plavání) 9 - 4 - 1 (2012-2024) Isabell Werthová (Něm., jezdectví) 8 - 5 - 0 (1992-2024) Marit Björgenová (Nor., lyžování) 8 - 4 - 3 (2002-2018) Birgit Fischerová (Něm., kanoistika) 8 - 4 - 0 (1980-2004) Jenny Thompsonová (USA, plavání) 8 - 3 - 1 (1992-2004) Věra Čáslavská (Československo, gymnastika) 7 - 4 - 0 (1960-1968) Allyson Felixová (USA, atletika) 7 - 3 - 1 (2004-2020) Simone Bilesová (USA, gymnastika) 7 - 1 - 2 (2016-2024) |