náhledy
Hrnou se za ním tisíce zvědavců. Přes den i po západu slunce, kdy se svítivý balon vznáší do vzduchu. Ač s sebou nenese pravý olympijský oheň, jak se na první dobrou tváří, lidem v Paříži to nevadí. Symbol letošních her je dokonce uhranul natolik, že kvůli němu hromadně podepisují petici. Z krátkodobé atrakce se tak možná stane trvalá památka.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Balon s olympijským ohněm se nachází hned vedle Louvru v Tuilerijských zahradách. Každý večer od západu slunce do druhé hodiny ranní se vznese do výšky 60 metrů.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Obdivované těleso ale klame. Uvnitř ve skutečnosti žádný oheň není. V koši pod balonem se jen snoubí mlžný oblak s paprsky světla.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
To ale přihlížejícím absolutně nevadí. V „době smartphonové“ se balon zračí na nepřeberném množství displejů mobilních telefonů.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Dílo designéra Mathieuho Lehanneura dokonce Pařížanům za pár dní tak přirostlo k srdci, že kvůli němu sbírají podpisy k petici, která by zařídila jeho trvalé zachování. A připojila se i starostka hlavního města Anne Hidalgová.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Během dne, kdy se ohromná koule drží při zemi, se k ní přiblíží deset tisíc zájemců. Takový je platný limit, lidé se musí objednávat online, nesmí jich být více než tři sta najednou. Divíte se ale takovému zájmu?
Autor: Reuters
Možná balon dopadne jako Eiffelova věž, která původně vznikla jako dočasná stavba pro Světovou výstavu 1889.
Autor: Reuters
Západ slunce. Moment, kdy nikoli horkovzdušný, avšak heliový balon na několik hodin opět pomalu opouští Tuilerijské zahrady.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Vedle ikonické pyramidy v Louvru plachtí ohnivý balon vzduchem. Jak se to ale přesná má s oním živlem uvnitř?
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Ve skutečnosti se v prstenci nachází 40 LED reflektorů, co osvětlují dvě stovky mlžných trysek. Právě ty pak pohromadě vytváří ohnivý efekt.
Autor: Reuters
Fiktivní oheň během zahájení „zažehli“ ikoničtí francouzští sportovci – trojnásobná olympijská vítězka atletka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner. Ten v Paříži přidal další dvě zlata a je dokonce pětinásobným šampionem.
Autor: Reuters
Pérecová s Rinerem přichází k prstenci a v dešti k němu přikládají pochodně s olympijským ohněm. Chvíli trvá, než se ohromná konstrukce „chytí“.
Autor: Reuters
Pak se však okolím rozléhá mohutná mlha a prstenec křiklavě září.
Autor: Reuters
Sedmimetrový prstenec číše balonu poprvé na očích celému světu. Atletka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner symbolicky zahájili 33. letní olympijské hry.
Autor: Reuters
„Zažehnutý“ balon se pak během zahájení odebírá pryč. A usedá až v Tuilerijských zahradách. Třeba zde zůstane už napořád a stane se nejen symbolem pařížských her, ale i pamětihodností hojně navštěvovaného města.
Autor: Reuters
A jestli vás zajímá, kde se nachází pravý olympijský oheň, naleznete jej také ve zmíněných zahradách zhruba dvacet metrů od balonu. V obklopení skleněné vitríny se ve zlaté lucerničce schovává malý plamínek z Olympie.
Autor: AP