V Paříži zaplane olympijský oheň netradičně tři roky po předcházejících hrách, ty v Tokiu totiž pandemie koronaviru odložila na rok 2021. Francouzská metropole přivítá 33. letní hry v historii, hostila i olympiády v letech 1900 a 1924.
Očekává se účast více než deseti tisíc sportovců z 206 zemí, v Japonsku ovládly medailové pořadí Spojené státy se 113 umístěními na pódiu.
Unikátní bude zahajovací ceremoniál, který poprvé v dějinách neproběhne na stadionu, ale výpravy poplují na lodích na řece Seině, z jejíž břehů jim budou přihlížet statisíce diváků.
Kdy budou probíhat hlavní taháky
Letošní olympijské hry obsáhnou 32 sportů. Těmi nejsledovanějšími budou tradičně atletika, která potrvá od 1. do 11. srpna, plavání od 27. července do 4. srpna, tenis od 27. července do 4. srpna a gymnastika od 27. července do 10. srpna. Premiéru pod pěti kruhy zažije breakdance 9. a 10. srpna.
KOMPLETNÍ PROGRAM NALEZNETE ZDE.
Jaké jsou největší české naděje
Česká výprava čítá celkem 111 sportovců. O obhajobu zlatých medailí z Tokia se pokusí kajakář Jiří Prskavec (30. července kvalifikace a 1. srpna finále), judista Lukáš Krpálek (2. srpna), sportovní střelec Jiří Lipták (29. července kvalifikace a 30. července finále) a tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková (4. srpna finále).
Obhájci zlata i nadějní debutanti. Česko bude mít v Paříži zástupce 23 sportů |
Na stříbro budou navazovat kanoista Lukáš Rohan (27. července kvalifikace a 29. července finále), oštěpař Jakub Vadlejch (6. srpna kvalifikace a 8. srpna finále), bronz naposledy získal šermíř Alexander Choupenitch (29. července).
Mezi další adepty na medaile patří i sportovní střelci Jiří Přívratský a Petr Nymburský (31. července kvalifikace a 1. srpna finále malorážky), plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner (10. srpna finále), lukostřelkyně Marie Horáčková (2. srpna finále) či kanoista Martin Fuksa (7. srpna kvalifikace a 9. srpna finále).
Kde se bude o medaile bojovat
Pořadatelé umístili mnoho sportů přímo do centra Paříže ke známým památkám, olympiáda tak nabídne mimořádné zážitky nejen z hlediska výkonů, ale i celkových kulis.
Plážoví volejbalisté se utkají přímo pod Eiffelovou věží, BMX cyklistika, breakdance či skateboarding proběhnou na největším náměstí města Place de la Concorde, jezdectví a moderní pětiboj najde zázemí ve Versailles, tenisté budou soupeřit v areálu grandslamového Roland Garros, atleti pak na Stade de France.
Olympijské sporty se dostanou i mimo Paříž: fotbalový turnaj se kromě hlavního města rozprostře po Lyonu, Bordeaux, Nice, Nantes, Saint-Étienne a Marseille, kde se uskuteční i jachting, sportovní střelba proběhne v Chateauroux a surfing na dalekém Tahiti.
Tipy pro fanoušky
Na hry se prodalo rekordních 8,6 milionu vstupenek, jelikož chtějí pořadatelé atakovat hranici deseti milionů, stále jsou nějaké v prodeji. Miliony návštěvníků zároveň dorazí do města bez lístků.
Z Česka se očekává několik desítek tisíc fanoušků, Český olympijský výbor pro ně ve spolupráci s ministerstvem zahraničí vydal doporučení, jak při výpravě na sportovní svátek postupovat.
Pozor na krádeže i omezení dopravy. Jak na bezpečnou návštěvu olympiády |
Tipy se týkají především bezpečnostních opatření, které hry provázejí, či omezení v dopravě. Pro fanoušky bude v parku La Villette připraven Český dům, který nabídne promítání sportovního dění, přivítání medailistů či kulturní program. Přímo v tuzemsku bude pařížskou atmosférou žít Olympijský festival u jezera Most.
Zajímavosti, náklady, Rusové...
Věděli jste, že... pařížské medaile obsahují kus kovu z Eiffelovy věže, hromadná doprava v metropoli očekává, že denně přepraví milion lidí navíc oproti běžnému provozu, a předpokládané náklady na hry šplhají do výše devíti miliard eur?
Nápaditá a extravagantní. Sportovci o olympijské kolekci: Nepřehlédnou nás |
Českým sportovcům navrhoval nástupovou kolekci Jan Černý, v jejich výpravě chybí kolektivní sport a největší zastoupení má se třiceti reprezentanty atletika. Nejmladší členkou je 16letá gymnastka Soňa Artamonova, nejstarším matadorem je 42letý šermíř Jiří Beran.
Velkým tématem byla a v průběhu her jistě také bude účast ruských a běloruských sportovců, kterým Mezinárodní olympijský výbor navzdory agresi jejich zemí na Ukrajině povolil start pod neutrální vlajkou. Podle posledních zpráv by se mělo v Paříži představit 16 Rusů a 17 Bělorusů.