Stačí čtyři solidní hráči a úspěch je na dosah. To si po zrodu nové basketbalové disciplíny, která je od Tokia 2021 olympijskou, rychle uvědomila řada národních federací. V počátcích 3x3 se na popředí výsledkových listin ukazovaly výběry Mongolska či Andorry, basket hraný na jeden koš teď preferují třeba v Rakousku.
Ale nejviditelnějšími zástupci vzpoury malých zemí jsou vítězové olympijských turnajů. Příběh lotyšské čtveřice ještě zůstal ve stínu tokijského covidu, navíc označit národ Kristapse Porzingise a bratrů Bertansových jako nebasketbalový, to byl byl přešlap jako hrom.
3x3 vs. 5 na 5Zápasy se hrají 10 minut, v případě překonání hranice 21 bodů končí ještě dřív. Koše zpoza „trojkové“ linie platí za dva body, uvnitř za jeden. Na útok mají týmy pouze 12 sekund. Kádr sestává ze čtyř hráčů, jeden z nich odpočívá. A jaké jsou největší herní rozdíly mezi tradičním basketbalem a basketbalem 3x3? „Ten nejzásadnější je spacing, rozmístění hráčů na ploše. V trojkovém basketu je více místa pro individuální schopnosti ve hře jedna na jedna nebo dva na dva. Oproti pětkovému basketu je to dynamičtější, hraje se téměř bez přerušení a je to velice fyzicky náročné. Myslím si, že je to dobrá příležitost pro pětkové hráče rozvinout své individuální schopnosti, protože v pětkovém basketu je to hlavně o taktice, o systémech, obraně. Trojkový basket je volnější a zábavnější, proto tento sport může diváky více bavit,“ popisuje Michal Kozák. |
Oranžovo-zlatá story nizozemského výběru už se odehrávala před nabitými a bouřícími tribunami na pařížském Place de la Concorde, kousek od Eiffelovky.
Díky triumfu nad oblíbenci domácího publika 18:17 v prodloužení navíc dostala i vzrušující průběh. A taky charismatického hlavního hrdinu.
Worthy de Jong se nejdřív prosmýkl k vyrovnání v posledních okamžicích základní doby. A pak celý turnaj ukončil dvojkou přes dva obránce.
Kdo jiný měl zazářit? Basketbalem křtěný rozehrávač, jehož životem provází jméno Jamese Worthyho, legendy LA Lakers, se pro tuhle chvíli snad už narodil.
Ve své vlasti byl dlouhé roky modlou basketbalové komunity. Po třicítce se zviditelnil i na mezinárodní scéně, kdy se s národním týmem dočkal několika nečekaných výher.
Zazářil také na pražské palubovce, svými kousky a la Kobe Bryant táhl Nizozemce základní skupinou EuroBasketu 2022 v O2 aréně. A pak několikrát ukončil kariéru a zase se vracel.
Vidina pařížské olympiády s reprezentací 3x3 nedovolila extravagantnímu chlapíkovi s bublinou u úst klidný spánek.
„Worthy je samozřejmě velká osobnost nizozemského basketbalu. Jeho přínos je obrovský,“ všiml si i Kozák. „Doslova exceloval. Trefoval těžké střely a myslím, že on je ikonou, která tento sport může výrazně popularizovat nejen v Nizozemsku, ale i v Evropě.“
Odbarvený střízlík, jehož by na udávaných 193 centimetrů hádal málokdo, je lídrem na hřišti, zvlášť v útoku. V 36 letech však nebyl nejstarším členem vítězné čtveřice. Překonává ho brzy devětatřicetiletý Arvin Slagter, veteránský tým doplnili třiatřicetiletý Dimeo van der Horst a sedmadvacetiletý Jan Driessen, jenž jako jediný z týmu narostl přes dva metry. Takže ani výška, mládí a atletičnost nejsou klíčem...
Zlatá čtyřka ukázala mladým z Amsterdamu, Haagu, Eindhovenu, Rotterdamu nebo Groningenu, kde také mohou sportovně vyniknout. Ovšem už teď je holandská základna mocná. „Nizozemci jsou venku velmi aktivní. Za ten rok, co jsem tam hrál, jsem poznal, že obrovské množství lidí chodí ven do parků na hřiště. Basketbalové kurty tam jsou pořád plné,“ přibližuje šestadvacetiletý odchovanec plzeňského basketbalu svou zkušenost.
„V porovnání s jinými zeměmi byla v Nizozemsku větší snaha o zviditelnění tohoto sportu, byla to totiž možnost proniknout mezi elitu,“ dodává Kozák, jenž posbíral basketbalové zkušenosti v americkém Utahu nebo na severozápadě Německa.
Jestli měl olympijský debut v Tokiu dostat novou podobu basketbalu na vyšší sféry diváckému zájmu, pandemie byla proti. Ale po Paříži...
„Tenhle turnaj může mít dlouhodobý vliv na rozvoj trojkového basketbalu. Je čím dál více soutěží. Jsou více v televizi, píše se o nich, lidé se o tom baví. Stále je to mladý sport a díky úspěchu na olympiádě může dál růst a přitáhnout nové hráče a fanoušky,“ je přesvědčen Michal Kozák.