Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Staněk se ve finále trápil a skončil desátý, královnou stovky je Alfredová

  12:29aktualizováno  22:57
Kvalifikační nervy si zkrátil sezonním maximem, které vyšvihl hned prvním pokusem. V olympijském finále ale Tomáše Staňka forma opustila. Český koulař mezi světovou špičkou zaznamenal dva pokusy těsně za dvacetimetrovou hranici a s nejhodnotnějším výkonem 20,37 skončil desátý. Staronovým šampionem je Američan Ryan Crouser. První olympijské medaile pro malé karibské ostrovy získaly Julien Alfredová ze Svaté Lucie na stovce a Thea LaFondová z Dominiky v soutěži trojskokanek.
Tomáš Staněk při prvním pokusu ve finále vrhu koulí.

Tomáš Staněk při prvním pokusu ve finále vrhu koulí. | foto: Reuters

Tyčkaři David Holý a Matěj Ščerba neprošli kvalifikací. Sprinterka Karolína Maňasová zaběhla v semifinále stovky 24. nejlepší čas.

V pátek poslal náčiní do vzdálenosti 21,61 metru, o 14 centimetrů si vylepšil letošní maximum. Vinou zdravotních problémů se mu v sezoně zatím příliš nedařilo a skvěle zvládnutá kvalifikace tak byla nečekaným impulzem.

Při své třetí olympijské účasti se konečně poprvé představil ve finálovém kruhu. Zatímco favorité na medaili bojovali kolem dvaadvacetimetrové hranice i za ní, Staněk vrhal těsně za dvacet metrů. Po neplatném třetím pokusu bylo zřejmé, že užší finále proběhlo bez něj.

Nejlepším vrhačem večera byl hlavní favorit – Američan Ryan Crouser získal v Paříži třetí olympijské zlato, což se ještě žádnému koulaři nepodařilo. Světový rekordman vyhrál s velkou převahou výkonem 22,90 metru.

Americký koulař Ryan Crouser v Paříži

Crouser hned v první sérii jako jediný překonal hranici 22 metrů. Ital Leonardo Fabbri poslal kouli přibližně stejně daleko, ale lehce zavadil o vrch břevna. Rozhodčí mu pokus neuznali, což ho očividně rozhodilo. Vrhač, který měl letos nejvyrovnanější formu a ani jednou neprohrál, skončil až pátý.

Crouser se i v začínajícím dešti ještě zlepšil na 22,90, což je jeho nejlepší letošní výkon. Posledním pokusem pronikl na druhé místo jeho krajan Joe Kovacs a získal potřetí v řadě olympijské stříbro. Výkonem 22,15 se dotáhl na Jamajčana Rajindru Campbella a předstihl ho díky lepšímu druhému pokusu.

Vítěz připomněl, že ho po celou sezonu trápily zdravotní problémy. „Jsem šťastný, že jsem dnes vůbec mohl soutěžit. Zabralo mi hodně času, než jsem se vrátil tam, kde jsem byl v minulosti. Už jsem si myslel, že tam ani nebudu,“ řekl po svém třetím olympijském triumfu. Kvůli poraněnému lokti letos ani jednou nepřehodil 23 metrů, což pro něj loni bylo běžné.

Karibské ostrovy poprvé slaví

Běh na 100 metrů vyhrála Julien Alfredová ze Svaté Lucie za 10,72 sekundy a pro karibský ostrov získala první olympijskou medaili. Třiadvacetiletá sprinterka ukončila jamajskou nadvládu na této trati, která trvala od Pekingu v roce 2008. Další dvě místa obsadily Američanky - mistryně světa Sha’Carri Richardsonová a Melissa Jeffersonová.

Alfredová byla nejrychlejší už v odpoledním semifinále, ve finále ještě ubrala čtrnáct setin a vylepšila národní rekord. Jamajčanky, které v Tokiu kompletně obsadily stupně vítězů, jsou tentokrát bez medaile. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která má olympijské zlato ze stovky z Pekingu a Londýna, do semifinále nenastoupila. Podle zpráv na sociálních sítích šla na stadion jiným než oficiálním vchodem a pořadatelé ji nepustili. Šéf jamajské výpravy však uvedl, že důvodem bylo zranění.

Alfredová se slzami v očích věnovala zlato svému zesnulému otci. „Škoda, že mě nemohl vidět na neslavnější scéně. Věřil, že bych mohla být olympioničkou, ještě když jsme neměli žádné podmínky pro trénink a já běhala bosa a ve školní uniformě. Doufám, že tato zlatá medaile pomůže mládeži a pomůže vládě postavit nový stadion, aby tento sport dál rostl,“ řekla vítězka stovky.

Karolína Maňasová v semifinále nezopakovala výkon z rozběhu a časem 11,35 sekundy obsadila 24. místo. Už postupem do semifinále se ale postarala o nejlepší výsledek české sprinterky na olympiádě od roku 1948. Časem 11,11 v rozběhu se na dvě setiny přiblížila českému rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1981.

V semifinále měla dobrou startovní reakci, ale postupně se propadala.

Česká atletka Karolína Maňasová (ve druhé dráze) bojuje o postup do finále sprintu na 100 metrů.

„Nějak se mi podlomila noha a nedostala jsem se do rytmu závodu. Semifinále nedopadlo tak, jak bych chtěla, Ale když nebudu hodnotit tenhle běh, tak můžu být spokojená. Myslím, že to jde dobrým směrem,“ řekla Maňasová v rozhovoru pro Českou televizi.

Trojskokanka LaFondová byla v Tokiu ve finále poslední, ale od té doby urazila obrovský kus cesty. V zimě se stala halovou mistryní světa, poté co skočila v Glasgow 15,01, v Paříži ještě centimetr přidala. Stala se nástupkyní světové rekordmanky a čtyřnásobné mistryně světa Yulimar Rojasové z Venezuely, kterou o obhajobu zlata připravila zraněná achilovka. Shanieka Rickettsová z Jamajky po dvou stříbrech z mistrovství světa vybojovala stejný kov i na hrách.

Smíšenou štafetu na 4x400 metrů vyhráli Nizozemci v evropském rekordu 3:07,43. Američané, kteří v rozběhu vytvořili světový rekord, byli druzí. Vítěznou čtveřici dovedla do cíle Femke Bolová, která v rozběhu nestartovala.

Bolová málem doběhla pro zlato už loni na mistrovství světa, ale těsně před cílem upadla a ztratila kolík. Američané čtveřici z pátku nezměnili, ale byli výrazně pomalejší. Bronz získali Britové, Poláci zlato z Tokia neobhájili a přišli i o evropský rekord.

Desetiboj vyhrál Nor Rooth

Vítězem olympijského desetiboje se stal v Paříži Markus Rooth z Norska výkonem 8796 bodů. V závěru o 48 bodů předstihl Němce Lea Neugebauera, který dlouho vedl. Obhájce zlata Kanaďan Damian Warner neskočil základní výšku v tyči.

Warner byl po prvním dnu až čtvrtý, ale podle očekávání se vrátil do čela po běhu na 110 metrů překážek, který je jeho silnou zbraní. V hodu diskem se zlepšil na 48,68 metru. Neugebauer sice hodil o více než čtyři metry dál, ale lídr letošních tabulek počítal, že bude mít po této disciplíně větší náskok.

V disku se blýskl Lindon Victor z Grenady, jeho hod dlouhý 53,91 znamenal nejlepší výsledek desetibojaře na olympiádě a pomohl mu k celkově třetímu místu.

Pohroma pro favority přišla hned v první odpolední disciplíně. Stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Římě Nor Sander Skotheim, který je mezi desetibojaři nejlepším tyčkařem s osobním rekordem 530 cm, nezvládl základ 450. Warner třikrát shodil základní výšku 460 cm. Neugebauer skočil rovných pět metrů a přestože také umí mnohem víc, upevnil si celkové vedení.

Desetibojařská parta po dokončení olympijského závodu v Paříži

Na druhé místo už ale postoupil Rooth díky úspěšnému pokusu na 530 cm. V oštěpu Neugebauera porazil o více než deset metrů a tím bylo prakticky rozhodnuto už před závěrečnou patnáctistovkou. Pro Norsko Rooth vybojoval první desetibojařské zlato na olympiádě od roku 1920.

Světový rekordman Francouz Kevin Mayer kvůli zranění stehna start v Paříži na poslední chvíli zrušil a kvůli zdravotním problémům chyběl i mistr světa Kanaďan Pierce LePage.

Tyčkaři na finále nedosáhli

Pro Holého a Ščerbu byl limit 580 centimetrů příliš vysoko, ale nepřiblížili se ani ke svým nejlepším letošním výkonům. Holý zdolal 560 cm a obsadil 20. místo. Ščerba skončil s výkonem 540 cm ještě o tři příčky níž.

Oba Češi základ 540 cm zvládli napoprvé, na druhé postupné výšce o 20 centimetrů výš však už Ščerba třikrát shodil. Přitom na mistrovství republiky ve Zlíně se zlepšil na 567 cm. Holého udržel ve hře zdařilý druhý pokus, ale na 570 cm, což bylo těsně za jeho osobní rekordem z mítinku v německém Hofu, ztroskotal i on.

„Mrzí mě, že se mi nepodařilo skočit 570. Dva pokusy byly opravdu těsné a byla tam šance na finále,“ uvedl Holý na webu atletického svazu. S výkonem 560 cm byl spokojený. „Mužská tyčka je teď na vrcholu a čekal jsem, že se bude skákat takhle vysoko.“

Český skokan o tyči David Holý během kvalifikace.

Ščerba si pochvaloval atmosféru. „Je neuvěřitelné, že i na dopolední program je plný stadion. Líbilo se mi, že diváci fandili všem tyčkařům. Na 560 jsem se snažil bojovat, ale byly tam chybičky, kvůli kterým jsem to neskočil. Mrzí mě, že to nebyl lepší výsledek, ale celkově můžu být se sezonou spokojený,“ řekl Ščerba.

Mezi vyřazenými je i jeden z medailových kandidátů Američan Chris Nilsen. Letos se sice už dostal přes šest metrů, ale v Paříži bylo nad jeho síly 560 cm a stříbro z Tokia neobhájí. Kvalifikací neprošel ani zkušený Polák Piotr Lisek, majitel dvou medailí ze světových šampionátů. Problémy měl stříbrný z mistrovství světa Filipínec Ernest John Obiena. Dvakrát shodil 560 cm, třetí pokus si schoval na 570 cm a skočil.

Na finále nakonec stačilo 575 cm a švédský světový rekordman Armand Duplantis potřeboval celkově jen dva povedené skoky. Bez chyby skákali také další tři medailisté z evropského šampionátu v Římě - stříbrný Řek Emmanuil Karalis a dva bronzoví Turek Ersu Sasma a Němec Oleg Zernikel.

Na stovce mužů postoupili všichni favorité. Nejrychlejší byli Američané Kenny Bednarek a Fred Kerley za 9,97. Svůj rozběh bezpečně vyhrál i jamajský lídr letošních tabulek Kishane Thompson. Pod deset sekund se dostalo jen pět sprinterů, naplno se ale bude závodit až v semifinále v neděli večer. Finálový závod je naplánován na 21:50.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži

Atletika

Finále:
Muži:
Koule:
1. Crouser 22,90, 2. Kovacs (oba USA) 22,15 (21,71), 3. Campbell (Jam.) 22,15 (20,00), 4. Otterdahl (USA) 22,03, 5. Fabbri (It.) 21,70, 6. Enekwechi (Nig.) 21,42, ...10. Staněk (ČR) 20,37

Desetiboj: 1. Rooth (Nor.) 8796 (100 m: 10,71 - dálka: 780 - koule: 15,25 - výška: 199 - 400 m: 47,69 - 110 m př.: 14,25 - disk: 49,80 - tyč: 530 - oštěp 66,87 - 1500 m: 4:39,56), 2. Neugebauer (Něm.) 8748 (10,67 - 798 - 16,55 - 205 - 47,70 - 14,51 - 53,33 - 500 - 56,64 - 4:44,67), 3. Victor (Gren.) 8711 (10,56 - 748 - 15,71 - 202 - 47,84 - 14,62 - 53,91 - 490 - 68,22 - 4:43,53), 4. Roosen (Niz.) 8607, 5. Öiglane 8572, 6. Erm (oba Est.) 8569.

Ženy:
100 m (vítr -0,1 m/s): 1
. Alfredová (Sv. Lucie) 10,72, 2. Richardsonová (USA) 10,87, 3. Jeffersonová (obě USA) 10,92, 4. Neitaová (Brit.) 10,96, 5. Terryová (USA) 10,97, 6. Kambundjiová (Švýc.) 10,99.

Trojskok: 1. LaFondová (Dom.) 15,02, 2. Rickettsová (Jam.) 14,87, 3. Mooreová (USA) 14,67, 4. Poveaová 14,64, 5. Pérezová- Hernándezová (obě Kuba) 14,62, 6. Peleteireová- Compaoréová (Šp.) 14,59.

Smíšená štafeta 4x400 m:
1. Nizozemsko (Omalla, Klaverová, Klein Ikkink, Bolová) 3:07,43 - evropský rekord, 2. USA (Norwood, Littleová, Deadmon, Brownová) 3:07,74, 3. Británie (Reardon, Nilesenová, Haydock-Wilson, Anningová) 3:08,01, 4. Belgie 3:09,36, 5 Jamajka 3:11,67, 6. Itálie 3:11,84.

Kvalifikace a rozběhy
Muži:
100 m:
1. Bednarek a Kerley (oba USA) 9,97.

Tyč: 1. mj. Duplantis (Švéd.) 575, ...20. Holý 560, 23. Ščerba (oba ČR) 540 - nepostoupili do finále.

Ženy
100 m - semifinále:
1. Alfredová (Sv. Lucie) 10,84, ...24. Maňasová (ČR) 11,35 - nepostoupila do finále.

Autoři: ,

OH 2024 v Paříži

Letní olympijské hry v roce 2024 proběhly v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Česká výprava získala tři zlaté a dvě bronzové medaile, což ji v pořadí zemí řadí na 28. místo.

Martin Fuksa, Josef Dostál, Jakub Jurka, Kateřina Siniaková, Tomáš Macháč, Barbora Seemanová, Jakub Vadlejch, Adam Ondra

  • Nejčtenější

Na slepotu mě rodiče včas připravili, říká v Rozstřelu zlatý plavec Kratochvíl

Rozstřel

Na paralympijských hrách v Paříži získal zlato, stříbro i bronz, od čtvrté medaile dělila šestnáctiletého plavce Davida Kratochvíla jediná setina. V bazénu přes léto během přípravy naplaval téměř 400...

13. září 2024

Americká gymnastka dál bojuje o olympijský bronz, jde na švýcarský soud

Americká gymnastka Jordan Chilesová se obrací na švýcarský nejvyšší federální soud, snaží se získat zpět bronzovou medaili za prostná na olympijských hrách v Paříži. O tu přišla poté, co sportovní...

17. září 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bach v čele MOV skončí, nahradit ho chce Coe i Samaranch junior

O post prezidenta Mezinárodního olympijského výboru po odchodu Thomase Bacha se bude ucházet sedm kandidátů. Za favority byli již před oficiálním oznámením podle médií považováni předseda Světové...

16. září 2024  13:35

Austrálie pátrá po třech zlatých, veslařské legendě vybrakovali auto

Bývalému australskému veslaři Drewovi Ginnovi ukradli z auta jeho čtyři olympijské medaile včetně tří zlatých. Informoval o tom server insidethegames. Policie v Melbourne zatkla sedmačtyřicetiletého...

17. září 2024  12:32

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Austrálie pátrá po třech zlatých, veslařské legendě vybrakovali auto

Bývalému australskému veslaři Drewovi Ginnovi ukradli z auta jeho čtyři olympijské medaile včetně tří zlatých. Informoval o tom server insidethegames. Policie v Melbourne zatkla sedmačtyřicetiletého...

17. září 2024  12:32

Americká gymnastka dál bojuje o olympijský bronz, jde na švýcarský soud

Americká gymnastka Jordan Chilesová se obrací na švýcarský nejvyšší federální soud, snaží se získat zpět bronzovou medaili za prostná na olympijských hrách v Paříži. O tu přišla poté, co sportovní...

17. září 2024  10:24

Bach v čele MOV skončí, nahradit ho chce Coe i Samaranch junior

O post prezidenta Mezinárodního olympijského výboru po odchodu Thomase Bacha se bude ucházet sedm kandidátů. Za favority byli již před oficiálním oznámením podle médií považováni předseda Světové...

16. září 2024  13:35

Na slepotu mě rodiče včas připravili, říká v Rozstřelu zlatý plavec Kratochvíl

Rozstřel

Na paralympijských hrách v Paříži získal zlato, stříbro i bronz, od čtvrté medaile dělila šestnáctiletého plavce Davida Kratochvíla jediná setina. V bazénu přes léto během přípravy naplaval téměř 400...

13. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...